Polskie Radio
Section05
smartfony

"Inteligentny" sprzęt AGD może pozbawić cię oszczędności życia. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci!

Od jakiegoś czasu montowane są w naszym kraju nowoczesne liczniki prądu podłączone do internetu. Umożliwiają one m.in. zdalne sprawdzanie poziomu zużycia prądu oraz automatyczne informowanie dostawcy o awariach. Jednak Polacy są wobec nich bardzo nieufni, obawiając się m.in. o swoją prywatność. Jednocześnie nie mamy świadomości, jakim wielkim zagrożeniem dla nas i naszego bezpieczeństwa mogą być "inteligentne" urządzenia AGD podłączone do internetu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA internet rzeczy cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo smartfony smart home internet sieć Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

Mały sprzęt elektroniczny. Zanim sprzedasz telefon, koniecznie usuń dane

Większość z nas ma na swoim koncie przynajmniej kilka zużytych smartfonów, laptopów czy tabletów. I o ile coraz lepiej radzimy sobie z ich recyklingiem, o tyle dalej zapominamy, że zanim pozbędziemy się takiego sprzętu, powinniśmy wyczyścić go z danych. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA smartfony smartfon telefony komórkowe laptop dane dane mobilne bezpieczeństwo w sieci Martyna Ogonek Kamil Jasieński

Gry mobline - sposób na relaks i dodatkowe obciążenie dla mózgu

W wolnej chwili często sięgamy po smartfon, aby spędzić czas przy ulubionej grze. Polegające na wykonywaniu prostych czynności produkcje mogą pomóc w relaksie. Badania wskazują jednak, że "odmóżdżacze" nie wietrzą, a dodatkowo dociążają nasz umysł. Dlatego ważne jest, by zadbać o swoją cyfrową higienę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski gry gry wideo smartfony umysł

Zamiana na pozycji lidera. Apple wyprzedził Samsunga w sprzedaży smartfonów

W 2023 r. firma Apple po raz pierwszy od 12 lat wyprzedziła Samsunga pod względem liczby sprzedanych smartfonów na całym świecie. Jej udział w globalnej sprzedaży tych urządzeń wyniósł 20,1 proc. - wynika z raportu opublikowanego przez International Data Corporation, firmę zajmującą się m.in. badaniami rynku elektronicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT smartfony Apple samsung sprzedaż badania rynku

Zbliża się Cyber Monday. Zanim pobierzesz aplikację dającą zniżki, sprawdź jej działanie m.in. "w tle"

Ponad 80 procent Polaków deklaruje, że dba o bezpieczeństwo swoich telefonów komórkowych, ograniczając dostęp aplikacjom do książki telefonicznej, aparatu czy innych danych. Jednocześnie ponad połowa użytkowników smartfonów przyznaje, że zainstalowała aplikacje tylko dlatego, żeby uzyskać różnego rodzaju zniżki czy promocje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberbezpieczeństwo smartfony smartfon telefon telefony komórkowe cyber monday społeczeństwo promocja

Telefony komórkowe a młodzież. Czy należy ograniczyć im dostęp do smartfonów?

Początek roku szkolnego oznacza powrót dyskusji wśród nauczycieli, dyrektorów i rodziców na temat tego, czy w szkołach powinien być wprowadzony całkowity zakaz używania telefonów komórkowych. Ograniczenie dostępu do urządzeń może pomóc w koncentracji, ale zdaniem młodzieży utrudni to kontakt z rówieśnikami. Eksperci z kolei zwracają uwagę, że korzystanie z telefonów komórkowych ma istotny wpływ m.in. na budowanie relacji wśród najmłodszych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo smartfony telefony komórkowe Piotr Firan Radosław Nałęcz

Wycofanie sieci 3G. UKE: to może pozbawić starsze telefony m.in. dostępu do internetu

Dwóch dużych operatorów telekomunikacyjnych planuje wycofać się z użytkowania sieci 3G, którą mają zastąpić standardy LTE i 5G. Ma to poprawić jakość transmisji danych, ale dla użytkowników starszych telefonów może oznaczać m.in. utratę dostępu do internetu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 5G 3g telefony komórkowe smartfony telefonia internetowa internet mobilność uke społeczeństwo POLSKA