Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agata Sulińska 01.09.2022

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Ambasador Niemiec: uznajemy swoją historyczną odpowiedzialność

Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej napisał w mediach społecznościowych, że Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność. Jak dodał poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców, bez żadnego "ale".   

W czwartek przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Rano uroczystości odbyły się na Westerplatte z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz w Wieluniu, gdzie obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki.

W rocznicę wybuchu II wojny światowej wpis na Twitterze umieścił ambasador Niemiec w Polsce. "Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców - bez żadnego >>ale<<" - napisał Thomas Bagger. "Świadomy tej odpowiedzialności chylę czoła przed wszystkimi ofiarami napaści Niemiec na Polskę" - podkreślił ambasador. Swój wpis opatrzył hasztagami: #nigdywiecej #Pamietamy.

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak się zaczęło?

83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Tego dnia, jako pierwsze zaatakowane zostały Wieluń i Westerplatte.

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Raport ws. reparacji

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie zaprezentowany raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. - Myślę, że jest to historyczny dzień, ponieważ niemal po 80 latach od zakończenia II wojny światowej cały czas Polacy nie wiedzieli, nie mieli świadomości, jak wielkie straty materialne oraz demograficzne poniosła Rzeczpospolita i na ile te straty możemy wycenić - powiedział Arkadiusz Mularczyk, który kierował zespołem przygotowującym raport.

Czytaj także:

Zobacz: Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości w Programie 1 Polskiego Radia

ASP