Polskie Radio
Section05
Niemcy

Zagrożenie terrorystyczne w Niemczech. Aresztowano 20-latka, który planował atak na jarmark bożonarodzeniowy

Urząd kryminalny Dolnej Saksonii (LKA) aresztował w zeszłym tygodniu 20-latka w Helmstedt. Jest on podejrzany o planowanie ataku terrorystycznego, prawdopodobnie na jarmark bożonarodzeniowy w Hanowerze - poinformowała stacja NDR.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Hannower służby i bezpieczeństwo Boże Narodzenie policja społeczeństwo migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Państwo Islamskie islam terroryzm

Kryzys budżetowy w Niemczech. Grecy radzą im sprzedać swoje wyspy

Podczas kryzysu finansowego strefy euro kanclerz Niemiec Angela Merkel nałożyła na głowy państw Europy Południowej rygorystyczne wymogi oszczędnościowe. W marcu 2010 r. gazeta "Bild" wzywała w nagłówku: "Zbankrutowani Grecy, sprzedajcie swoje wyspy, i Akropol też". Teraz w obliczu kryzysu budżetowego w RFN Grecy radzą to samo Niemcom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy pkb Grecja kryzys deficyt budżetowy

"Niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa UE". Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Sprawa dotyczy uchylania się od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska odpady Niemcy Ministerstwo Klimatu i Środowiska POLSKA

Decyzja budżetowa rządu Scholza niezgodna z konstytucją. Na 2024 rok zabrakło 60 mld euro

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał w orzeczeniu z 15 listopada, że przesunięcia, dokonane w budżecie z 2021 roku, były niezgodne z konstytucją. Wówczas koalicyjny rząd Olafa Scholza przekierował 60 mld euro, przeznaczone pierwotnie na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, do tzw. Funduszu Klimatu i Transformacji (KTF).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Trybunał Konstytucyjny budżet pieniądze Olaf Scholz

Działania Izraela po pokonaniu Hamasu. Netanjahu: musimy zdemilitaryzować Gazę

Po zwycięstwie nad palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas musimy zrobić dwie rzeczy: po pierwsze, zdemilitaryzować Strefę Gazy, a po drugie, zderadykalizować ten obszar - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wywiadzie dla portalu niemieckiego dziennika "Bild". Dokładnie to zrobiono m.in. w Niemczech i Japonii - przypomniał polityk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy Benjamin Netanjahu

Niemcy: trwa dyskusja o zawieszeniu mechanizmu ograniczającego dług budżetu

W Berlinie trwa dyskusja na temat polityki budżetowej rządu federalnego. Spór dotyczący zawieszenia konstytucyjnego mechanizmu ograniczenia długu zarysował się jednak nie tylko między obozem kanclerza Olafa Scholza a opozycją. Różne opinie w tej samej sprawie wyrażają również politycy chadecji. Więcej szczegółów w korespondencji Wojciecha Osińskiego z Berlina dla Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy

Niemiecki analityk: załamała się przypominająca kreatywną księgowość misterna konstrukcja finansowa rządu w Berlinie

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującego przesunięcie w budżecie 60 mld euro, okazało się, że cała misterna konstrukcja, wymyślona przez rząd kanclerza Olafa Scholza, która przypominała kreatywną księgowość, się zawaliła - powiedział Sebastian Płóciennik, analityk ds. Niemiec warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Niemcy Unia Europejska dług publiczny