Polskie Radio
Section05
Niemcy

"Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców"

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD historia Polski Związek Radziecki PRL Niemcy II wojna światowa zbrodnia katyńska

Ravensbrück: uroczystości z udziałem byłych więźniarek obozu

Byłe więźniarki KL Ravensbrück wzięłu udział w uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Kobiety złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy najważniejszych dla Polski miejscach pamięci. O uroczystościach wyzwolenia KL Ravensbrück mówił w audycji Gorący Temat Tomasz Zielenkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ravensbrück II wojna światowa Niemcy

73 lata temu skończyło się piekło kobiet w Ravensbrück

Byłe więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego udały się na miejsce uroczystości wraz z rodzinami, przedstawicielami instytucji upamiętniającymi martyrologię Polaków w czasie II wojny światowej oraz młodzieżą. Na miejscu m.in. złożyły kwiaty w szczelinie, gdzie rozstrzeliwano więźniarki, przy krematorium oraz przy tzw. murze narodów. Ravensbrück był największym obozem koncentracyjnym dla kobiet na terenie III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ravensbrück Niemcy

Po spotkaniu Merkel - Macron. Rozmowy o reformie UE

W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron złożył w Berlinie wizytę kanclerz Angeli Merkel. Głównym tematem rozmów były reformy Unii Europejskiej. Jak stwierdzą eksperci, Merkel i Macron zgadzają się co do tego, że mają różne wizje przyszłości Unii. O wizycie mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Francja Emmanuel Macron Angela Merkel

"Warszawa to miasto dwóch powstań"

- Mamy piękną, wspólną historię polsko-żydowską. To właśnie stosunek Polaków do Żydów wyróżniał nas przez setki lat – powiedział w Debacie Dnia Antoni Trzmiel (Do Rzeczy). O relacjach polsko-żydowskich w kontekście obchodów 75-lecia wybuchu powstania w getcie warszawskim rozmawiali także Agnieszka Burzyńska (Fakt), Witold Gadowski (Sieci Prawdy) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie getto warszawskie Żydzi Holokaust Niemcy

Powstanie w getcie. "Głos rozpaczy i desperacji"

W czwartek, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie po raz szósty odbędzie się akcja „Żonkile”, a w południe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy uroczystość przy Pomniku Bohaterów Getta. Na wieczór zaplanowano specjalny koncert. O rocznicy powstania w getcie warszawskim mówili w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz’15 Piotr Apel i historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Niemcy powstanie w getcie Holokaust Piotr Dmitrowicz Piotr Apel