Polskie Radio
Section05
Niemcy

Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Jarosław Sellin: nie ma związku z reparacjami od Niemiec

- 1 września poznamy raport ws. reparacji wojennych od Niemiec i będziemy tę sprawę stawiać na poważnie w stosunkach z Niemcami. Odbudowa Pałacu Saskiego będzie się odbywać na podstawie funduszy państwa polskiego, poradzimy sobie z tym. Sprawy reparacji nie będziemy załatwiać symbolicznym gestem - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa Pałac Saski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Śnięte ryby nie tylko w Odrze. W Niemczech odkryto ich już tysiące, Czesi wyłowili ponad 10 ton

Nie tylko w Odrze giną obecnie ryby. W zbiorniku Klötzbecken w berlińskiej dzielnicy Lübars zauważono tysiące śniętych ryb. W ostatnich dniach wędkarze odkryli liczne śnięte ryby w rzece Saale (Soława) w Saksonii-Anhalt. Może mieć to związek z awarią w zakładzie przemysłowym - informuje we wtorek portal RND. Z kolei z rzeki Dyja pod czeskim Brnem rybacy wyłowili kilkadziesiąt ton martwych ryb.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy rzeka Europa ryby katastrofa ekologiczna

Prof. Grochmalski: Niemcy okazały się krajem, który prowadził do podejmowania przez UE absurdalnych decyzji

Dziennikarze niemieckiego "Die Welt" twierdzą, że "Polska ma potencjał, by stanąć u boku kluczowych krajów Unii Europejskiej". - Niemcy grały na dominację gospodarczą, ale ten model w sytuacji konfrontacji z agresywną Rosją okazał się niewłaściwy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Europa Stany Zjednoczone Niemcy Unia Europejska

Są pierwsze wyniki niemieckich badań wody z Odry. "Nie pozwalają na wskazanie jednej przyczyny śmierci ryb"

Rzecznik brandenburskiego ministerstwa środowiska Sebastian Arnold poinformował we wtorek, że pierwsze wyniki badań laboratoryjnych wody z Odry, w której zginęła duża liczba ryb, nie wykazują niepokojących wartości dla metali takich jak rtęć. Stwierdził, że nie można zidentyfikować pojedynczej przyczyny katastrofy ekologicznej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Odra rzeka woda katastrofa ekologiczna

Rozdźwięk między elitami a społeczeństwem. Europeista: Niemcy mają zdolność do orkiestracji

- Niemieckie elity nie są koherentne, ale mają niezwykłą zdolność do orkiestracji. Nie chodzi o to, że niemiecka elita polityczna rozerwała się, ona została pociągnięta do odpowiedzialności - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europeista Tomasz Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Europa Niemcy polityka konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022 bezpieczeństwo Unia Europejska NATO

Reparacje wojenne od Niemiec. Sellin: większość Polaków uważa, że ta sprawa jest nierozwiązana

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że "większość Polaków uważa, że sprawa reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w czasie II WŚ jest nierozwiązana. Wynika to z poczucia niesprawiedliwości".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy pieniądze II wojna światowa zbrodnie wojenne POLSKA sondaż społeczeństwo

Burza wokół słów ministra Vogla ws. rtęci w Odrze. Jest oświadczenie niemieckiego resortu

Jak przekazało portalowi tvp.info Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii, minister Axel Vogel powiedział marszałek Elżbiecie Polak, "że nie można było określić wartości rtęci w pierwszej analizowanej próbce wody, ponieważ przekroczyła ona skalę, na której opiera się badanie". Dodał, że w związku z tym konieczne są dalsze analizy i testy.   
Zobacz więcej na temat:  Odra rzeka ryby katastrofa ekologiczna Niemcy ŚWIAT Europa