Polskie Radio
Section05
Niemcy

Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy. Europejscy ochotnicy w SS

Początkowo SS była elitarną jednostką niemieckich nazistów. Jednak już podczas II wojny światowej sformowano oddziały Waffen-SS, w których mogli służyć m.in. ochotnicy z okupowanych przez III Rzeszę terytoriów. W audycji Nos Kleopatry o tym, dlaczego Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy czy Łotysze wstępowali do hitlerowskiej formacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy historia Europy Instytut Pamięci Narodowej

NASZ WYWIAD Wybory w Niemczech w marcu? "Największy kryzys po wojnie"

To najpoważniejszy kryzys polityczny od początku Republiki Federalnej Niemiec, tj. od 1949 roku - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Wśród czterech scenariuszy najprawdopodobniejsze wydają się wybory, zapewne wiosną. Jednak wszystko jeszcze może się wydarzyć, do koalicji mogą przekonać się socjaldemokraci.
Zobacz więcej na temat:  Europa wybiera - wywiady NASZ WYWIAD Niemcy Angela Merkel Frank-Walter Steinmeier Wybory w Europie

„Zmierzamy do przedterminowych wyborów w Niemczech”

Trwa pat polityczny w Niemczech. Angeli Merkel wciąż nie udaje się stworzyć koalicji. Po dzisiejszych rozmowach szefa CSU Horsta Seehofera z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i po definitywnej odmowie FDP udziału w koalicji z Zielonymi zaczęto odważniej mówić o rządzie mniejszościowym. O pozycji Niemiec w UE mówiła w audycji Światowa Szachownica Aleksandra Rybińska z portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Niemcy CDU Unia Europejska Berlin

Premier Beata Szydło z wizytą w Paryżu

Premier Beata Szydło spotka się w czwartek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z wypowiedzi polskiego ministra spraw zagranicznych wynika, że stronie polskiej zależy na „nowym otwarciu” we wzajemnych relacjach. O to może nie być łatwo, gdyż Macron jest głównym orędownikiem Europy dwóch prędkości, a na dodatek bardzo krytycznie wypowiada się na temat Polski. O tym, jakie są stosunki polityczne i gospodarcze z Francją, mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Kuisz z Kultury Liberalnej.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Emmanuel Macron Niemcy Francja Paryż

Europa przyjmie miliony imigrantów? "To fantasmagoria"

Władze Węgier zarzucają George’owi Sorosowi stworzenie planu, zgodnie z którym chce on nakłonić Brukselę do sprowadzania co roku co najmniej miliona imigrantów do UE oraz doprowadzić do zburzenia ogrodzeń granicznych i otworzenia granic. Sam finansista zarzucił rządowi Węgier "kłamstwa i wypaczenia". W Debacie Dnia komentarz Elizy Olczyk z Wprost i Adriana Stankowskiego z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigranci w Europie Unia Europejska george soros Węgry Niemcy Angela Merkel

Andrzej Duda w Grecji. Rozmowy o niemieckich reparacjach

Jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z władzami Grecji była kwestia reparacji i odszkodowań wojennych od Niemiec – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Ustalono, że w niedługim czasie możliwa jest współpraca parlamentarna w tym zakresie. W magazynie Północ-Południe relacja Wojciecha Cegielskiego, dziennikarza Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy Andrzej Duda Grecja