Polskie Radio
Section05
Niemcy

Kontrowersyjny wpis szefa Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku. Formela: policzek dla państwa polskiego

Szef Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku zamieścił wpis, w którym zapytał gdańszczan, czy nadal chcą "zwierzchności Warszawy". - Roland Hau doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że sięga do tych sentymentów i skojarzeń, które dla Polaków są niedopuszczalne i nieakceptowalne - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń Gdańsk Niemcy regiony pomorskie

Analityk: prezydent Turcji stara się wykorzystać diasporę muzułmańską do wpływu na Europę

Coraz ostrzejsza retoryka w sporze między Francją a Turcją wokół islamofobii, o którą Recep Tayyip Erdogan oskarża Paryż. Zdaniem prezydenta Turcji Francja "toleruje i zachęca" do postaw niechętnych wobec islamu. Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że Turcja swoją retoryką stara się podzielić społeczeństwa europejskich państw.
Zobacz więcej na temat:  Recep Tayyip Erdogan Turcja Niemcy Emmanuel Macron islam Paweł Lekki ŚWIAT Europa

Przemilczany niemiecki obóz koncentracyjny dla dzieci. Torański: więziono je za polskość

- Istnienie tego obozu zostało przemilczane. Gdyby w tym miejscu ginęły żydowskie, a nie polskie dzieci, świat krzyczałby na ten temat od 75. lat. Polskie dzieci więziono za polskość, za to, że ich rodzice działali w ruchu oporu, w organizacjach podziemnych albo trafili do obozów śmierci - powiedział w Polskim Radiu 24 Błażej Torański, dziennikarz, współautor książki "Mały Oświęcim". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy