Polskie Radio
Section05
reparacje wojenne

Andrzej Duda w Grecji. Rozmowy o niemieckich reparacjach

Jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z władzami Grecji była kwestia reparacji i odszkodowań wojennych od Niemiec – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Ustalono, że w niedługim czasie możliwa jest współpraca parlamentarna w tym zakresie. W magazynie Północ-Południe relacja Wojciecha Cegielskiego, dziennikarza Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy Andrzej Duda Grecja

"Musimy domagać się naszych praw i odrzucić kompleksy"

Musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii oraz odrzucić mikromanię narodową, kompleksy, które nam wmawiano - mówił w sobotę podczas obchodów Święta Niepodległości w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński, nawiązując do kwestii reparacji wojennych. Wystąpienie transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Kraków Święto Niepodległości reparacje wojenne II wojna światowa

Jak chroniono działa sztuki w czasie wojen?

- Metody chronienia dzieł sztuki w czasie wojny bywały różne. Działania, które były podejmowane jeszcze przed wybuchem wojny, to m.in. deponowanie swoich przedmiotów w muzeach, ale także przewożenie rzeczy z majątków na prowincji do Warszawy. Kierowano się bowiem zasadą z I wojny światowej. Warszawa wówczas nie ucierpiała, a zostały zniszczone majątki podwarszawskie – mówił w audycji "Utracone, Odzyskane" dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor „Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945”.
Zobacz więcej na temat:  historie II wojna światowa zabytki reparacje wojenne Magdalena Ogórek Stefan Żeromski Warszawa

"Żądanie reparacji skomplikuje życie Angeli Merkel"

Gośćmi Debaty Poranka byli Mariusz Gierej z „mPolska24.pl” i Jacek Liziniewicz z „Gazety Polskiej Codziennie”. Publicyści w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o kwestii roszczeń reparacyjnych, wysuwanych przez Warszawę w stosunku do Berlina. O zasadnośći polskich roszczeń wobec Niemiec mówił w PR24 także historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa Jarosław Kaczyński PiS Sejm Platforma Obywatelska Nowoczesna

Polska nie zrzekła się odszkodowań wojennych?

Odnaleziony w Bibliotece ONZ dokument z 1969 roku przeczy, by Polska zrzekła się odszkodowań wojennych. Tak twierdzą Józef Menes, były doradca Lecha Kaczyńskiego z czasów jego prezydentury w stolicy oraz poseł Arkadiusz Mularczyk, którzy dotarli do dokumentu. Starania o uzyskanie wglądu do niego były podejmowane już kilkanaście lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Arkadiusz Mularczyk Prawo i Sprawiedliwość reparacje wojenne