Polskie Radio
Section05
reparacje wojenne

"II wojna światowa cofnęła nas niemalże do średniowiecza"

Prawie trzy biliony złotych – to szacunkowa wysokość strat wojennych Polski, podana podczas pierwszego publicznego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw odszkodowań wojennych od Niemiec. Jak jednak podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Arkadiusz Mularczyk z PiS, szef zespołu, końcowa kwota roszczeń może być jeszcze wyższa.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk Prawo i Sprawiedliwość II wojna światowa Niemcy historia Polski reparacje wojenne

"Polska polityka zagraniczna wraca na swoje dobre tory"

– Minister Czaputowicz może realizować miękką strategię naszkicowaną przez premiera Morawieckiego – ocenił Marcin Fijołek z portalu wpolityce.pl. Odniósł się w ten sposób do złagodzenia tonu polskiej dyplomacji w problematycznych kwestiach, które różnią Polskę z krajami Europy Zachodniej. Głos w dyskusji w audycji "Wróżenie z Faktów" Łukasza Warzechy zabrał również Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych reparacje wojenne Polityka zagraniczna Polski Jean-Claude Juncker Mateusz Morawiecki Puszcza Białowieska

Czy Polska powinna starać się o reparacje wojenne?

Po wizycie nowego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza w Niemczech nie milknie temat reparacji wojennych. Czy jest to problem w relacjach polsko-niemieckich i jak powinno się go rozwiązać? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Aleksandra Prorok (Forum Młodych PiS), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Piotr Kołomycki (Młodzi Demokraci PO) i Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy historia Polski

"Polakom kazano uznawać tę datę za wielkie i ważne święto"

Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa ZSRR historia Polski Związek Radziecki Niemcy Warszawa reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk IPN

Reparacje wojenne. "Rysa na niemieckim monolicie"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czwartek wziął udział w posiedzeniu senackiego klubu PiS, pytany przez dziennikarzy, czy Polska zmienia swoje stanowisko, jeśli chodzi o reparacje, powiedział: „Powiem krótko, nie zmieniamy”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński z Tygodnika „Sieci” i Paweł Stawarz, ekspert ds międzynarodowych Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy historia Polski Piotr Skwieciński Prawo i Sprawiedliwość

"Stanowisko Polski ws. reparacji bez zmian". Komentarze

Po wizycie Jacka Czaputowicza w Berlinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że stanowisko Polski w sprawie reparacje nie jest zmienione. Zdaniem szefa MSZ dyskusje na ten temat powinny zaś być prowadzone na poziomie ekspertów. W jego ocenie na obecnym etapie nie jest to balast w stosunkach pomiędzy rządami. W audycji Gorący temat komentarz: Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego” i Marcina Makowskiego z tygodnika „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Jacek Czaputowicz historia Polski

USA. Czy zapłacimy za mienie żydowskie?

- Kto będzie bardziej lobbował, ten będzie mniej stratny – przekonywał dr Jerzy Targalski, mówiąc w Polskim Radiu 24 o ustawie Justice for Uncompensated Survivors Today. Przyznaje ona Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu i do pomagania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, których właściciele nie pozostawili spadkobierców. – To czas, aby polski rząd zaczął interweniować – dodał politolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski USA Waszyngton Holokaust reparacje wojenne Żydzi Marek Suski