Polskie Radio
Section05
reparacje wojenne

Niemiecki historyk: żądanie reparacji przez Polskę od Niemiec jest w pełni uprawnione

Roszczenia strony polskiej o reparacje za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia są w pełni uprawnione – mówi niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth, zajmujący się tym tematem od lat 80. XX wieku. - Polska i Polacy ucierpieli szczególnie mocno w wyniku okupacji niemieckiej. Wynikające z tego roszczenia z tytułu reparacji nie ulegają przedawnieniu - podkreśla niemiecki historyk. Dotychczasowy brak odszkodowań za zbrodnie i zniszczenia dr Roth określa jako "zachowanie obłudne".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy historia Polski

Reparacje wojenne. Niemiecki historyk: polskie roszczenia są w pełni uzasadnione

- Polska i Polacy ucierpieli szczególnie mocno w wyniku okupacji niemieckiej. Wynikające z tego roszczenia z tytułu reparacji nie ulegają przedawnieniu - stwierdził niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth, zajmujący się tym tematem od lat 80. XX wieku. Jego zdaniem roszczenia strony polskiej o reparacje za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia są w pełni uprawnione. Dotychczasowy brak odszkodowań za zbrodnie i zniszczenia dr Roth określa jako "zachowanie obłudne".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA

WYWIAD Rocznica rzezi Woli. "Kanclerz lub prezydent Niemiec powinien przyjechać 5 sierpnia do Warszawy"

- Uważam, że kiedyś powinien nastąpić taki moment, że kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, prezydent czy przynajmniej minister spraw zagranicznych przyjedzie 5 sierpnia do Warszawy, by oddać hołd pomordowanym mieszkańcom Woli - mówi Piotr Gursztyn, historyk i publicysta, autor książki "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Niemcy II wojna światowa reparacje wojenne

Polska wciąż bez środków z KPO. Lodowski: instytucje unijne umyślnie powstrzymują nasz rozwój

- Mam wrażenie, że Polacy wznieśli się na wyżyny cierpliwości i negocjacyjnej pasywności - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski (publicysta). Gościem "Debaty dnia" był także dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa Jarosław Kaczyński Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska

Czy Polska otrzyma od Niemiec reparacje? Gac: to bardzo skomplikowany proces

- Jarosław Kaczyński powiedział wprost, że jest to praca nawet nie na lata, ale wręcz na pokolenia. To pokazuje, o jakiego rozmiaru sprawie mówimy - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac ("Do Rzeczy"). Gościem "Debaty dnia" był także Janusz Życzkowski ("Gazeta Lubuska"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa Jarosław Kaczyński Niemcy Krzysztof Świątek

TYLKO U NAS Waszczykowski odpowiada posłowi PO ws. reparacji. "Szanse, żeby uzyskać część odszkodowań, są olbrzymie"

W audycji "Dwie strony" poseł Platformy Obywatelskiej Czesław Mroczek wyraził sprzeciw wobec ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Do wypowiedzi polityka opozycji odniósł się w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl były szef polskiego MSZ, europoseł PiS Witold Waszczykowski. - Szanse, żeby uzyskać przynajmniej część odszkodowań, są olbrzymie - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa

PR24 Czesław Mroczek przeciw odzyskaniu reparacji. "Mniej szans na środki europejskie"

W audycji "Dwie strony" w Polskim Radiu 24 poseł Platformy Obywatelskiej Czesław Mroczek wyraził sprzeciw wobec ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Jego zdaniem wiąże się to z utratą przez Polskę szans na uzyskanie środków z funduszy unijnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czesław Mroczek reparacje wojenne Niemcy Unia Europejska fundusze europejskie POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja

Polskie Radio 24 Kazimierz Michał Ujazdowski: sprawę reparacji należy stawiać poważnie

- Jeśli stawiać kwestię reparacji, to stawiać ją na poważnie. Moja obawa polega na tym, że jest to instrument propagandowy, a nie realny. Trwa to już trzy lata - mówił w Polskim Radiu 24 senator Koalicji Polskiej Kazimierz Michał Ujazdowski, pytany o przygotowywany przez Arkadiusza Mularczyka raport dot. polskich strat wojennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Kazimierz Ujazdowski POLSKA polityka reparacje wojenne II wojna światowa Powstanie Warszawskie HISTORIA historia Polski Arkadiusz Mularczyk

Reparacje wojenne. Mularczyk: Niemcy mają okazję poprawić stosunki z Polską

- Niemcy płacąc reparacje, będą miały szansę polepszyć relację z Polską. To jest ich szansa - jeśli uznają swoją odpowiedzialność, oprócz wiązanek kwiatów pod pomnikami, będą skłonni do wypłacenia odszkodowań. To tylko wzmocni i pogłębi nasze stosunki - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa PiS

NASZ WYWIAD Zbrodnia bez kary. Historyk: Dowódcy oddziałów pacyfikujących PW po wojnie byli chronieni

- Dowódcy oddziałów pacyfikujących Powstanie Warszawskie uniknęli odpowiedzialności. Heinz Reinefarth, którego wojska mordowały cywili m.in. na Woli, Erich von dem Bach-Zelewski, który odpowiadał za pacyfikację powstania oraz inni podlegli im dowódcy po wojnie byli w pewien sposób pod parasolem ochronnym aliantów - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Tomasz Soduł z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski reparacje wojenne infografika zbrodnie wojenne