Polskie Radio
Section05
społeczeństwo

"Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem". Biskupi wzywają do dialogu społecznego

Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka - napisali w środę biskupi w apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 28 października.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki Episkopat Polski aborcja Trybunał Konstytucyjny protest demonstracje manifestacje

NASZ WYWIAD "Aborcja zabiera potrzebny czas". Rozmowa z rodzicami dziecka, które urodziło się ze śmiertelną wadą

- Trzeba wejść głębiej w przypadki ciąż patologicznych, wtedy się okaże, że aborcja ze względu na wadę letalną nie jest pomaganiem kobiecie, a wobec dziecka jest fałszywym miłosierdziem - stwierdziła Irena Kaczyńska w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Poniżej całość rozmowy z Ireną i Maciejem Kaczyńskimi, rodzicami czwórki dzieci, którzy opowiedzieli o historii swojej najmłodszej córki Anielki, która urodziła się z bezczaszkowiem i zmarła w domu w otoczeniu rodziny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aborcja rodzina zdrowie kobieta dziecko ciąża

"Mogę to nazwać tylko skandalem". Czarnek o domaganiu się rezygnacji sędziego TK ze stanowiska na uczelni

- Domaganie się ustąpienia ze stanowiska profesora uczelni osoby, która wyraża swój pogląd i to jeszcze jako sędzia TK orzekający w konkretnej sprawie jest jawnym lekceważeniem zasad niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów - stwierdził minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek aborcja Trybunał Konstytucyjny POLSKA społeczeństwo

Pakiet pomocowy w wysokości 157 mln zł dla kinematografii

O wsparcie będą mogli się ubiegać producenci, dystrybutorzy, a także podmioty prowadzące kina studyjne oraz małe kina. Przewidywany budżet pakietów pomocowych to kwota do 157 milionów złotych - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa GOSPODARKA kultura masowa kino pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 pomoc rząd społeczeństwo POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA

Prof. Chazan: śmierć dziecka w wyniku aborcji jest śmiercią w samotności, w nieludzkich cierpieniach

- Wykonywałem aborcje, jednak zmieniłem zdanie. Uznałem, że to, co robiłem, było głęboko niewłaściwe. Wstydzę się tego. Mój przykład świadczy o tym, że możliwa jest zmiana i że przed moimi koleżankami oraz kolegami stoi szansa zaprzestania praktyk, które z moralnego punktu widzenia są czymś głęboko niewłaściwym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Chazan, ginekolog położnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Bogdan Chazan aborcja Trybunał Konstytucyjny macierzyństwo dziecko ciąża

Warszawski ratusz ułatwi udział w Strajku Kobiet. Truskawa: zakazać nie można, ale płacić - to przesada

- Kiedy słyszę poparcie dla strajku z ust liberała, to od razu mi się trochę robi śmiesznie na duszy - skomentował w Polskim Radiu 24 wypowiedź Rafała Trzaskowskiego Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. - Zakazać nikomu aktywności społecznej czy politycznej oczywiście nie można, natomiast zachęcać, ułatwiać i na dodatek za to płacić - to lekka przesada - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Magdalena Złotnicka protesty w Warszawie

Wzrośnie pomoc dla niepełnosprawnych. Paweł Wdówik o programie opieki wytchnieniowej

O 20 mln zł wzrośnie w kolejnym roku pula środków przeznaczonych na opiekę wytchnieniową dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych. Informacje o naborze wniosków na bieżący i przyszły rok podsumował w Sejmie Paweł Wdówik z resortu rodziny i polityki społecznej, który przypomniał, że pieniądze trafiają do samorządów oraz organizacji społecznych. 
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pomoc społeczna POLSKA społeczeństwo