Polskie Radio
Section05
społeczeństwo

Stołeczni policjanci aresztowali 60-letniego pedofila recydywistę. Grozi mu do 15 lat więzienia

Funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji zatrzymali 60-letniego pedofila, który szantażował małoletnią ofiarę. Okazało się, że mężczyzna był już wcześniej karany za to przestępstwo, odsiedział wyrok 6 lat więzienia. Teraz z powrotem trafił za kraty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska społeczeństwo przemoc przestępczość dzieci bezpieczeństwo pornografia media społecznościowe internet pedofilia

Co z obietnicą podniesienia kwoty wolnej od podatku? Tusk: w ciągu 100 pierwszych dni rządu to się nie wydarzy

Przewodniczący PO Donald Tusk, kandydat koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy na premiera, przedstawił podczas konferencji prasowej ustalenia wypracowane z kandydatami na ministrów. Nie padły jednak informacje o jednym z punktów programu PO - podniesieniu kwoty wolnej od podatku, o co Donald Tusk został zapytany przez dziennikarzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk społeczeństwo koalicja obywatelska media TVP

ANALIZA Rośnie dobrobyt Polaków. Ekonomiści sprawdzili, jaki jest jego podział w społeczeństwie

Dobrobyt ekonomiczny jest w każdym kraju dzielony nierówno. W Polsce: jeden procent najlepiej zarabiających ma ok. 13 proc. udziału w dochodach ogółem; kolejne 9 proc. najlepiej zarabiających otrzymuje 24 proc. dochodów ogółem; środkowe 40 proc., czyli osoby mające dochody większe niż mediana, ale mniejsze niż 10 proc. najlepiej zarabiających, ma 41 proc. udziału w dochodach ogółem; dla pozostałych 50 proc. najmniej zarabiających przypada pozostałe 21 proc. dochodów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo

Sztuczna inteligencja zadba o nasze zdrowie, wystawi zwolnienie, obliczy i wypłaci emeryturę

Określenia "siermiężny" i "ZUS" dla wielu osób to wciąż synonim, tymczasem to już przeszłość. Pandemia COVID-19 sprawiła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych energicznie wkroczył na ścieżkę cyfryzacji, a obecnie coraz śmielej planuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do przyspieszenia i usprawnienia swoich działań.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ZUS sztuczna inteligencja digitalizacja dokumentów Kuba Witkowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

800+ dla pracujących? Wiceminister Socha: rodzice, którzy stracą pracę, będą dodatkowo karani?

- Nie wiemy, czy nie pojawią się zjawiska, które zwiększą bezrobocie. Rodzice, którzy będą tracić pracę, będą jeszcze dodatkowo karani za tę utratę odebraniem świadczeń - powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. W ten sposób odniosła się do wypowiedzi posła PSL Zbigniewa Ziejewskiego w TVP Info o utrzymaniu 800+ dla osób pracujących.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ 800+ rodzina dzieci społeczeństwo POLSKA

Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W południe "Godzina Łaski"

W Kościele katolickim 8 grudnia obchodzona jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu ogłosił papież Pius IX w 1854 r. Dotyczy on ustrzeżenia Maryi od jej poczęcia - od grzechu pierworodnego. Kościół na Wschodzie nie ogłaszał nigdy prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi, ponieważ była ona tam powszechnie wyznawana i praktycznie nie miała przeciwników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie chrześcijaństwo Kościół katolicki wiara

Warszawa: mimo protestów przyjęto uchwałę wprowadzającą Strefę Czystego Transportu

Rada Warszawy głosami radnych KO przyjęła w czwartek uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT), która od lipca 2024 r. ograniczy ruch samochodów w stolicy. Głosowanie poprzedziły burzliwe obrady i protesty. Ponad setka osób demonstrowała w kuluarach sali obrad Rady Warszawy. Wśród skandowanych haseł znalazły się: "Nie dla SCT!" czy "Precz z komuną Trzaskowskiego!".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Warszawa protest regiony mazowieckie samochody

ANALIZA Sprawa frankowiczów. Co wyrok TSUE oznacza w praktyce? Wyjaśniamy

Sądy muszą same sprawdzić, czy warunki umowy są uczciwe. Po dokładnym sprawdzeniu muszą zablokować stosowanie nieuczciwych warunków umownych, aby nie miały one negatywnych skutków dla konsumenta. Wyłączenie takich warunków nie może zależeć od spełnienia dodatkowych warunków określonych w krajowym prawie lub orzecznictwie - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Sprawdzamy, co to oznacza dla kredytobiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt hipoteczny kredyt we frankach pozew frank szwajcarski społeczeństwo