Soczi 2014: igrzyska olimpijskie oficjalnie rozpoczęte!

IAR
Martin Ruszkiewicz 07.02.2014

W Soczi na stadionie Fiszt odbyła się ceremonia otwarcia 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Widowisko artystyczne nawiązywało do historii, geografii i kultury Rosji.

>>> Relacja z ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Soczi

Spektakl poprzedziła defilada sportowców i przedstawicieli 88 państw uczestniczących w igrzyskach. Jako 58. na stadion Fiszt weszła reprezentacja Polski - chorążym ekipy był bobsleista Dawid Kupczyk.

Zwyczajową formułkę o otwarciu igrzysk wygłosił prezydent Rosji, Władimir Putin, wcześniej wysłuchaliśmy przemówień przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, Dmitrija Czernyszenki, oraz prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomasa Bacha .

Wykonawczynią Hymnu Olimpijskiego - kantaty skomponowanej przez Spirou Samarasa do słów Kostisa Palamasa - była rosyjska śpiewaczka operowa, sopranistka Anna Netrebko.
Przysięgę olimpijską w imieniu sportowców-uczestników igrzysk złożył reprezentant Rosji w short-tracku, Rusłan Zacharow, ślubowanie w imieniu sędziów - Wiaczesław Wiedienin, arbiter narciarstwa.
W ostatnim etapie sztafety z ogniem olimpijskim wzięli udział - tenisistka Maria Szarapowa , lekkoatletka (tyczkarka) Jelena Isinbajewa, były zapaśnik Aleksander Karelin oraz gimnastyczka artystyczna Alina Kabajewa.
Znicz olimpijski wspólnie zapalili Irina Rodnina i Władisław Tretjak.
Irina Rodnina to była łyżwiarka figurowa, startująca w konkurencji par sportowych, jest trzykrotną złotą medalistką zimowych igrzysk olimpijskich oraz zdobywczynią dziesięciu tytułów mistrzyni świata. W trakcie swojej kariery występowała z dwoma partnerami, Aleksiejem Uljanowem i Aleksandrem Zajcewem.
Władysław Tretjak, legendarny bramkarz hokejowej reprezentacji ZSRR, czterokrotnie stawał na olimpijskim podium, trzykrotnie zdobywając złoty medal. Ponadto do dziesięciu tytułów mistrza świata dołożył jeszcze dwa medale srebrne i jeden brązowy.

Do 23 lutego ponad 2900 sportowców z 88 krajów będzie walczyć o 98 kompletów medali olimpijskich. Polaków reprezentować będzie 59 sportowców, a chorążym został 36-letni bobslejowy pilot Dawid Kupczyk - najstarszy zawodnik w ekipie.

To najdroższe igrzyska w historii. Według niektórych źródeł (a podawane są różne liczby) budżet wyniósł aż 57,5 mld euro.

Źródło: Foto Olimpik/x-news

mr, ah

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 1
  1. duch
    2014-02-07 17:17
    Poseł PO Stefan Niesiołowski powiedział reporterowi telewizji Superstacja, że jego przodek negocjował przed bitwą grunwaldzką z Krzyżakami w imieniu króla Jagiełły. Bez skutku. - Wynegocjował rozejm, ale wojna i tak wybuchła - mówi Stefan Niesiołowski.