Polskie Radio
Section05
igrzyska olimpijskie

Bohdan Tomaszewski – człowiek sportu, człowiek radia

Wybitny dziennikarz i komentator sportowy, publicysta, autor książek i scenariuszy filmowych, a w młodości znakomity tenisista – mowa oczywiście o Bohdanie Tomaszewskim, którego 101. rocznica urodzin minęła 10 sierpnia. – Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne – powiedział w 2009 roku bohater środowego wydania "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert Henryk Urbaś olimpiada igrzyska olimpijskie Polskie Radio Bohdan Tomaszewski radio Tenis Warszawa KULTURA dziennikarstwo

KOMENTARZ 30 lat temu Polacy sięgnęli po srebro. "Entuzjazm zgasł"

Dziś mija dokładnie 30 lat od srebrnego medalu polskich piłkarzy na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie. Trudno nie wracać do sukcesu na Camp Nou akurat w takim momencie, kiedy najlepszy polski piłkarz Robert Lewandowski strzela debiutanckiego gola dla Barcelony, do tej samej bramki do której w I połowie olimpijskiego finału trafił Wojciech Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna reprezentacja Polski igrzyska olimpijskie

Plakaty z XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium na Stadionie Śląskim w Chorzowie

W tym roku mija dokładnie pół wieku od XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Świat zapamiętał je m.in. z powodu tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego, Polacy – dzięki znakomitej postawie naszych sportowców. Ale były to także igrzyska niezwykłe pod względem wizualnym. I właśnie temu ostatniemu aspektowi poświęcona jest wystawa "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego", otwarta na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum wystawa plakat igrzyska olimpijskie Tomasz Miara Trójka

Janusz Kusociński – symbol sukcesów sportowych Polski

– Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, a to tylko część imponującej statystyki "Kusego", który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, również dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka HISTORIA II wojna światowa SPORT pkol/pierwsze medale historia Polski olimpiada igrzyska olimpijskie

TYLKO U NAS Świątek z Radwańską w deblu na igrzyskach? "Kusi bardzo"

Agnieszka Radwańska rywalizuje na tegorocznym Wimbledonie w turnieju legend. W rozmowie z Polskim Radiem pojawił się temat igrzysk olimpijskich w Paryżu. - To kusi bardzo. Na igrzyskach miałabym z kim grać, nie ma co ukrywać - mówi finalistka Wimbledonu z 2012 roku. Iga Świątek i Agnieszka Radwańska razem w deblu na IO 2024?
Zobacz więcej na temat:  SPORT Tenis Agnieszka Radwańska wielki szlem wimbledon igrzyska olimpijskie Iga Świątek TYLKO U NAS igrzyska Paryż 2024

Kombinacja norweska zniknie z igrzysk? Szczepan Kupczak o olimpijskich losach dwuboju

- Sytuacja jest ciężka. Po dość dużej batalii o wprowadzenie rywalizacji kobiet nie udało nam się wywalczyć właściwie nic. Musimy czekać do 2030 roku, gdy zapadnie decyzja, czy kombinacja norweska w ogóle będzie miała swoje miejsce na igrzyskach - powiedział w Polskim Radiu 24 najlepszy polski dwuboista Szczepan Kupczak.
Zobacz więcej na temat:  SPORT kombinacja norweska sporty zimowe igrzyska olimpijskie