Soczi 2014: Polski Związek Biathlonu sprawdzi nagrania z kamer w sprawie Pałki

PAP
Paweł Słójkowski 26.02.2014
Krystyna Pałka twierdzi, że doszło do przekręcenia celownika w jej karabinku
Krystyna Pałka twierdzi, że doszło do przekręcenia celownika w jej karabinku, foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Polski Związek Biathlonu wystąpi do światowej federacji z prośbą o dostęp do zapisu z kamer wideo sprzed startu olimpijskiej sztafety kobiet. Biegnąca w niej Krystyna Pałka zasugerowała, że ktoś przestawił jej przyrządy celownicze w karabinku.

Pałka w sztafecie strzelała fatalnie - w pięciu próbach leżąc nie trafiła ani razu, a po dobraniu trzech sztuk amunicji pomyliła się jeszcze dwa razy. W efekcie musiała przebiec cztery rundy karne. W pozycji stojącej dobierała tylko raz.

Soczi 2014: ktoś przekręcił przyrządy w karabinie Krystyny Pałki?
- Rozmawiałem w środę rano z Krysią. Brzmi to wszystko niezwykle, ale wiem, że to doświadczona zawodniczka. Świetnie wyczuwa broń. Wystąpimy do IBU (światowa federacja biathlonu) o udostępnienie zapisu monitoringu z tzw. ogródka przed startem do biegu sztafetowego, gdzie karabinki są poustawiane w stojakach. Zawodniczki i trenerzy mówili, iż było tam wiele kamer - powiedział prezes PZBiath. Zbigniew Waśkiewicz.

Prezes Polskiego Związku Biathlonu: Potrzeba kilku sekund by przekręcić pokrętło karabinu

TVN24/x-news

Wyjaśnił, że za przeprowadzenie olimpijskich zawodów w poszczególnych konkurencjach od strony technicznej odpowiadają przedstawiciele odpowiednich federacji światowych, stąd wniosek do IBU.
Swoimi przypuszczeniami co do powodów kiepskiego strzelania podzieliła się na portalu społecznościowym. Jej zdaniem mogło dojść do celowego przestawienia przyrządów przez osobę trzecią. Nie wyklucza jednak, że stało się to na skutek uderzenia.

- Na końcu lufy karabinka jest sztywna muszka. Zawodnik ma natomiast możliwość ustawienia celownika, który jest zamocowany na szynie. Za pomocą śrub mikrometrycznych można zmieniać położenie przyrządów w pionie i poziomie - wyjaśnił trener.
- Biathloniści przed zawodami na strzelnicy ustawiają swoje celowniki w zależności od wielu czynników, także pogodowych. Ważne jest także oświetlenie - dodał Rymski, który współpracuje z biathlonistami od czerwca 2013. Wcześniej, w latach 1992-2012, prowadził kadry strzeleckie Polski, pracował też z pięcioboistami przed olimpiadą w Atenach (2004).
Przyznał, że ustawienie przyrządów może się zmienić na skutek przekręcenia śrub przez kogoś lub na przykład po uderzeniu karabinka.
- Może się zdarzyć, że karabinek się przewróci, kiedy jest w stojaku, trzeba też pamiętać, że biathlon to dynamiczny sport i może dojść do uderzenia broni. Oczywiście, jak było w przypadku karabinka Pałki nie wiem. Wszystko jest w sferze domysłów. Kiedy pierwszy raz strzelała w sztafecie zaniemówiłem z zaskoczenia - stwierdził Rymski.

Źródło: /Foto Olimpik/x-news

Podkreślił, że zawodnik po nieudanym strzelaniu ma okazję skorygować ustawienie broni, widząc "podpowiedzi" trenera na tablicy magnetycznej.
- Trener, obserwując tarczę, zaznacza magnesami miejsca trafień. Każdy zawodnik zna swoją broń i widząc wynik jest w stanie poprawić celownik. Tyle, że wtedy traci się czas - zakończył Rymski.

W środę zawodniczka apelowała do fanów na portalu Facebook, żeby nie wyciągać pochopnych wniosków w tej sprawie:

foto:
foto: https://www.facebook.com/pages/Krystyna-Pa%C5%82ka/270538986396225

 

ps

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 6
 1. Gość (Adaś)
  2014-03-08 17:48
  To straszne było moim zdaniem co się stało w Soczi
 2. Gość (Andrzej)
  2014-02-26 13:54
  Odpowiedz jest zawarta w artykule Skandal w polskim biathlonie? po nizej, w komentarzu Zenona
 3. Gość (Gyn)
  2014-02-26 13:46
  Proszę was bardzo nie ośmieszajcie się jak Holendrzy
 4. Gość (Andrzej)
  2014-02-26 13:17
  Użytkownik knur napisał
  Poprostu jej nie wyszło powinna się przyznać
  Odpowiedz jest zawarta w artykule "Skandal w polskim biathlonie" ,w komentarzu Zenona, po niej.
 5. Gość (SENIOR)
  2014-02-26 13:11
  WYSŁALI GAMONI A TERAZ SZUKAJĄ DZIURY W CAŁYM.PRZECIEŻ DRUGIE STRZELANIE BYŁO DOBRE
 6. Gość (knur)
  2014-02-26 13:04
  Poprostu jej nie wyszło powinna się przyznać