Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: szał radości w Kostaryce, Navas niczym mityczny Zeus

Martin Ruszkiewicz 30.06.2014
Keylor Navas broni rzut karny w meczu Kostaryka - Grecja podczas MŚ w Brazylii
Keylor Navas broni rzut karny w meczu Kostaryka - Grecja podczas MŚ w Brazylii, foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

"Kostaryka znalazła się na piłkarskim Olimpie, a bramkarz Keylor Navas jest mitycznym Zeusem" - napisał dziennik "La Nacion" po historycznym sukcesie piłkarzy Kostaryki.

W 1/8 finału podopieczni trenera Jorge Luisa Pinto wygrali z Grecją 5-3 rzutami karnymi. W regulaminowym czasie i po dogrywce był remis 1:1.

"Kostaryka w najlepszej ósemce świata. Kostaryka dziś nie śpi!" - w ten sposób relację ze spotkania zatytułował w internetowym wydaniu dziennik "La Nacion".

Spotkanie z ekipą Hellady zakończyło się w niedzielę w godzinach popołudniowych czasu lokalnego w San Jose. Na stołecznym Placu Demokracji zebrały się tysiące ludzi poubieranych w czerwone koszulki i wymachujący flagami, którzy kibicowali reprezentacji "Los Ticos".

"Tytani! Kostaryka znalazła się na piłkarskim Olimpie, a bramkarz Keylor Navas jest mitycznym Zeusem" - to kolejny komentarz z "La Nacion".

Występujący w Levante Navas obronił jednego karnego i dzięki temu Kostaryka znalazła się 1/4 finału - w sobotę 5 lipca zagra z Holandią.

Kostarykanie prowadzili od 52. minuty po bramce Bryana Ruiza, ale w doliczonym czasie gry wyrównał Sokratis Papastathopoulos i doprowadził do dogrywki.

"To było najdłuższe 30 minut w historii, ale piłkarze mają nerwy ze stali" - uważa "Al Dia".

Źródło: SNTV/x-news

Dziennik "Diario Extra" podkreślił, że to największy sukces drużyny narodowej w historii futbolu.

"W 1990 roku we Włoszech dotarliśmy do 1/8 finału mundialu. Ostatni raz w ćwierćfinale ważnego turnieju byliśmy w 2009 roku w Egipcie, podczas mistrzostw świata U-20, które ostatecznie zakończyliśmy w najlepszej czwórce".

Z tamtego składu na brazylijskich boiskach występuję dwaj 24-latkowie: obrońca Cristian Gamboa i napastnik Marco Urena.

Zespół, którego jednym z podstawowych zawodników jest Junior Diaz (kiedyś w Wiśle Kraków), w MŚ 2014 nie przegrał ani jednego spotkania, a wygrał już z takimi tuzami, jak Urugwaj (3:1) i Włochy (1:0) i zremisował bezbramkowo z innymi byłymi mistrzami globu Anglikami.

Kostaryka nie będzie faworytem rywalizacji z "Pomarańczowymi", której stawką będzie półfinał MŚ, ale "La Nacion" przypomniał, że w niedalekiej przeszłości Holandia schodziła z boiska jako pokonana.

"W fazie grupowej MŚ U-20 w 2001 roku wygraliśmy z Oranje 3:1. W składzie byli np. Arjen Robben i Klaas-Jan Huntelaar, a trenerem obecny selekcjoner Louis van Gaal".

Licząca 4,7 mln mieszkańców Kostaryka oszalała z radości po zwycięstwie nad Grecją. Tłumy wiwatowały w całym kraju. Ministerstwo Bezpieczeństwa poinformowało, że po meczu zatrzymano 30 osób za zakłócanie porządku. Nie było poważnych urazów.

Brazylia 2014: Kostaryka - Grecja. "Los Ticos" w ćwierćfinale! [RELACJA]