Polskie Radio
Section05
media

Białoruś: zablokowany portal, ostrzeżenie dla korespondentów

Ministerstwo Informacji Białorusi poinformowało, że na portalu internetowym Biełorusskij Partizan regularnie publikowane są materiały, w których "zawarta jest zakazana informacja". Jednocześnie zwróciło uwagę wszystkim mediom, w tym zagranicznym, akredytowanym na Białorusi, "na konieczność bezwzględnego przestrzegania przepisów o środkach masowego przekazu".
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT media propaganda

KRRiT: Postępowanie ws. kary dla TVN trwało wiele miesięcy

„Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 roku” - podała KRRiT w poniedziałek w komunikacie. O karze dla telewizji TVN mówili w Polskim Radiu 24 Teresa Bochwic (członek KRRiT), Teresa Brykczyńska (rzecznik prasowy KRRiT) i prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista z UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KRRiT TVN media PiS

RMN apeluje o protest przeciw atakom na dziennikarzy

Rada Mediów Narodowych apeluje do uczestników życia publicznego o stanowczy protest przeciw atakom na dziennikarzy. Kilka dni temu poseł PO Rafał Grupiński w czasie rozmowy z dziennikarzem TVP Info miał próbować wyszarpnąć mikrofon. W ubiegły piątek przed Sejmem doszło do przepychanek i ostrej wymiany zdań między ekipą TVP a protestującymi w tym miejscu Obywatelami RP. O atakach na dziennikarzy mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl) i Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 media atak agresja TVP Platforma Obywatelska Rada Mediów Narodowych

Premier: po 1989 r. pozwolono Jaruzelskiemu obsadzać sądy komunistami

"W rozmowach Okrągłego Stołu pomiędzy polskimi komunistami a opozycją demokratyczną, ówczesny prezydentowi, generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu, człowiekowi który był wierny Sowietom, pozwolono na nominowanie komunistycznych sędziów do sądów wolnej Polski" - pisał w komentarzu dla amerykańskiego "Washington Examinera" premier. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT rząd Mateusz Morawiecki Stany Zjednoczone reforma sądownictwa media

Kara KRRiT dla TVN. USA wyrażają zaniepokojenie

Każdą decyzję o nakładaniu kar członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podejmują w drodze głosowania i odpowiednią uchwałą; każda taka decyzja ma charakter niezależny i autonomiczny - napisała w oświadczeniu Hanna Karp, ekspertka Rady. KRRIT nałożyła 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 r., co spotkało się z krytyką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także reakcją Departamentu Stanu USA. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KRRiT media TVN

Biełsat ma 10 lat. Stawia opór potężnej propagandzie Kremla

Telewizja Biełsat jest niezależna od białoruskich władz, nadaje z Polski program dla Białorusi. Według badań zna ją co trzeci Białorusin, co dziesiąty ogląda. W okresie, gdy Rosja coraz skuteczniej wywiera propagandowy wpływ na Białorusinów, to jedyna stacja, w której Białorusini mogą zobaczyć obiektywny obraz świata i pielęgnować białoruską tożsamość.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT Agnieszka Romaszewska Biełsat Białoruś Rosja propaganda media