Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Howard pobił rekord w liczbie obronionych strzałów

Aneta Hołówek 02.07.2014
Tim Howard, bramkarz reprezentacji USA z Belgią rozegrał mecz życia
Tim Howard, bramkarz reprezentacji USA z Belgią rozegrał mecz życia , foto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Amerykański bramkarz Tim Howard, mimo przegranej (1:2 po dogrywce), był bohaterem meczu z Belgią w 1/8 finału brazylijskiego mundialu.

<<< 21. DZIEŃ MUNDIALU NA ŻYWO >>>

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) podała, że obronił 16 strzałów, co jest rekordem mistrzostw świata.

Według statystyków FIFA, Belgowie oddali we wtorkowym spotkaniu 38 strzałów (przeciwnicy 15), z których 27 (9) było celnych. Howard obronił aż 16; pokonali go jedynie Kevin De Bruyne w 93. minucie i Romelu Lukaku w 105.

Gola dla Stanów Zjednoczonych zdobył Julian Green w 107. minucie.

Rozgrywający najlepszy mecz w karierze zawodnik Evertonu bronił fantastycznie, m.in. strzały Edena Hazarda i Kevina Mirallasa. Czasem sprzyjało mu szczęście, jak przy główce Divockae Origiego, po której piłka trafiła w poprzeczkę.

"31 zespołów będzie miało złamane serca po tym turnieju. Szkoda, że zbyt wcześnie skończył się dla nas" - powiedział Howard.

Zwycięski zespół Belgii był lepszy niemal w każdej statystyce, poza liczbą przebiegniętych metrów. Amerykanie pokonali 154 951 m, przy 147 266 rywali. Już do przerwy podopieczni Juergena Klinsmanna byli zdecydowanie lepsi od "Czerwonych Diabłów", o ponad 3 600 m.