Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Belgia - Algieria. Czarny koń mistrzostw zgarnia trzy punkty [RELACJA]

Marcin Nowak 17.06.2014

Belgia wygrała swój pierwszy mecz po 12 latach nieobecności na mundialu. Ekipa "Czerwonych Diabłów" pokonała Algierię.

Piłkarze, którzy pojawili się na murawie po przerwie - Marouane Fellaini i Dries Mertens, zapewnili Belgom zwycięstwo nad Algierią 2:1 (0:1) w meczu grupy H mistrzostw świata w Brazylii. Aż do 70. minuty blisko było kolejnej niespodzianki, bo "Czerwone Diabły", które miały być sensacją turnieju, bardzo powoli się rozkręcały.

Belgowie w mundialu zagrali po dwunastoletniej przerwie i na największe pochwały zasługuje trener Marc Wilmots. Po bardzo słabej pierwszej połowie i stracie gola musiał zrobić zmiany i trafił z nimi w dziesiątkę. Dwóch zmienników - Fellaini i Mertens zapewniło reprezentacji trzy punkty.

Algierczycy pokazali solidną linię defensywną i na niewiele pozwalali rywalom. Sami opierali się wyłącznie na kontrach. I właśnie jedna z nich przyniosła bramkę. W polu karnym Jan Vertonghen, by zatrzymać Sofiane Feghouliego musiał faulować, a sędzia nie miał wątpliwości i pokazał na jedenasty metr. Chwilę później sam wykorzystał rzut karny.

Sofiane
Sofiane Feghouli cieszy się z gola dla Algierii w meczu z Belgią, fot. EPA/DENNIS SABANGAN

Prowadzenie Algierczyków do przerwy mogło być jednak znacznie wyższe. W 18. minucie fatalny błąd popełnił obrońca Bayernu Monachium Daniel Van Buyten, ale nawet Rihad Mahrez był zaskoczony takim obrotem spraw i nie skorzystał z prezentu. Kevin De Bruyne, który miał prowadzić zespół do zwycięstw w Brazylii, nie mógł odnaleźć się na murawie w Belo Horizonte.

Po zmianie stron Belgowie odżyli. Wiele dobrego wniósł do zespołu Fellaini, który na murawie pojawił się w 65. minucie. To on poderwał zespół do walki i w 70. minucie sam zdobył gola. Wykorzystał bardzo dobre podanie od De Bruyne'a. Chwilę wcześniej jednak bliski trafienia był 19-letni piłkarz OSC Lille Divock Origi.

Belgia
Belgia - Algieria, fot. EPA/PETER POWELL

To, co nie udało się wschodzącej belgijskiej gwieździe, zrobił Mertens. W 80. minucie mocnym uderzeniem nie dał żadnych szans bramkarzowi Raisowi Mbolhiemu. Do końca meczu "Czerwone Diabły" kontrolowały sytuację na boisku i były znacznie bliżej strzelenia kolejnego gola, aniżeli Algierczycy.

Kolejne spotkanie Belgowie zagrają z Rosją, a Algieria z Koreą Płd. Oba mecze odbędą się 22 czerwca.

Po meczu Belgia - Algieria (2:1) powiedzieli:
Marc Wilmots (trener reprezentacji Belgii):
W pierwszej połowie gra była za wolna. Nie potrafiliśmy znaleźć żadnej drogi do bramki, a Algierczycy dobrze nam to utrudniali. Zmiany, jakie zrobiłem wprowadziły trochę ożywienia w zespole i gra się zmieniła. W szatni moi zawodnicy wyglądali jak zbite psy, ale powiedziałem im, że jestem pewny, iż ten mecz można jeszcze wygrać. Trzy punkty mamy już w kieszeni, ale przed nami jeszcze daleka droga. Pokazaliśmy naszą siłę i charakter.
Vahid Halilhodzic (trener reprezentacji Algierii): Jestem rozczarowany, bo czułem, że możemy tu sprawić niespodziankę. Niestety w drugiej połowie pozwoliliśmy Belgom na zbyt wiele. Zaważył także nasz brak doświadczenia. Na słowa uznania zasługuje Marouane Fellaini. To on całkowicie odmienił obraz gry swojej reprezentacji. Ostrzegałem moich piłkarzy, że Belgowie są w stanie bardzo groźnie kontratakować i niestety właśnie to się sprawdziło.

Grupa H: Belgia - Algieria 2:1 (0:1).

Bramki: 0:1 Sofiane Feghouli (25-karny), 1:1 Marouane Fellaini (70-głową), 2:1 Dries Mertens (80).

Żółta kartka - Belgia: Jan Vertonghen. Algieria: Nabil Bentaleb.

Sędzia: Marco Rodriguez (Meksyk). Widzów 55 000.

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Jan Vertonghen, Daniel Van Buyten - Kevin De Bruyne, Nacer Chadli (46. Dries Mertens), Axel Witsel, Mousa Dembele (65. Marouane Fellaini) - Eden Hazard, Romelu Lukaku (58. Divock Origi).

Algieria: Rais Mbolhi - Madjid Bougherra, Faouzi Ghoulam, Rafik Halliche, Carl Medjani (84. Nabil Ghilas) - Nabil Bentaleb, Sofiane Feghouli, Ryad Mahrez (71. Medhi Lacen), Mehdi Mostefa, Saphir Taider - Hilal Soudani (66. Islam Slimani).