Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Bośnia - Iran. Bośnia żegna się w świetnym stylu [RELACJA]

Marcin Nowak 25.06.2014

W spotkaniu dwóch najsłabszych drużyn grupy F Bośnia i Hercegowina pewnie pokonała Iran 3:1 (1:0).

W środowym meczu przeciwko Bośni i Hercegowinie Irańczycy walczyli jeszcze o awans do fazy pucharowej mundialu w Brazylii. W tym celu potrzebne im było zwycięstwo oraz korzystne rozstrzygnięcie toczonego jednocześnie pojedynku Nigerii z Argentyną. Debiutujący w MŚ Europejczycy grali już tylko o pierwsze punkty w historii mistrzostw świata.

Starcie nieskutecznej Bośni z solidnym w defensywie, ale skazywanym na pożarcie w grupie F Iranem, nie zwiastowało raczej wielu emocji. Można było oczekiwać ostrej, mało dynamicznej gry i niewielu bramek.

Ten scenariusz potwierdził się w pierwszej połowie. Ciekawie było tylko przez kilkadziesiąt sekund między 23. a 24. minutą. Najpierw z najlepszej strony pokazał się napastnik Manchesteru City Edin Dżeko, który przygotował sobie piłkę do strzału lewą nogą i z ok. 20 metrów pokonał irańskiego bramkarza uderzeniem tuż obok lewego słupka.

Rywale byli bliscy odpowiedzi chwilę później, ale po minięciu obrońcy Masoud Shojaei trafił w poprzeczkę.

Po zmianie stron mecz stał się bardziej otwarty. Wciąż brakowało groźnych okazji podbramkowych, ale piłkarze szybciej wymieniali między sobą piłkę i zdobywali teren. Groźniejsi byli Bośniacy, którym udało się w 59. minucie podwyższyć na 2:0. Po błędzie Iranu przy wyprowadzaniu piłki w polu karnym znalazł się Miralem Pjanić i bez problemu trafił do siatki.

Europejczycy zaczęli od tego momentu grać na dużo większym luzie i coraz bardziej dominowali rywali. Zespół z Bliskiego Wschodu zdołał jednak zmniejszyć straty w 82. minucie - Reza Ghoochannejhad zdobył pierwszą dla Iranu bramkę w tegorocznym mundialu.

Jednak kilkadziesiąt sekund później zespół z Azji nadział się na kontratak wykończony przez Avdiję Vrsajevicia i było 3:1. Więcej goli nie padło.

Bośniacy mogą czuć się szczególnie pokrzywdzeni z powodu nieuznania prawidłowo zdobytej bramki w meczu z Nigerią (0:1). Przy stanie 0:0 do siatki trafił Dżeko, ale sędzia liniowy dopatrzył się spalonego. Telewizyjne powtórki jasno pokazały, że decyzja była nieprawidłowa. Debiutanci żegnają się z mundialem po fazie grupowej, a na pocieszenie pozostają im pierwsze w historii kraju punkty w MŚ.

Do następnej rundy z grupy F awansują Argentyna i Nigeria.

Brazylia 2014: Messi dogonił Neymara, Argentyna ograła Nigerię [RELACJA]

Safet Susic (trener reprezentacji Bośni i Hercegowiny): Dominowaliśmy i wygraliśmy zasłużenie. Choć Iran bardziej potrzebował zwycięstwa, jest ono dla nas bardzo ważne. Możemy wrócić do domu z podniesioną głową. Chcieliśmy zostawić dobre wrażenie, ale nie jesteśmy do końca zadowoleni, bo stać nas było na więcej. Trochę lepsza gra i trochę więcej szczęścia w meczu z Nigerią i bylibyśmy w 1/8 finału. Zaskoczyła mnie postawa Iranu, sprawiali wrażenie, jakby mieli być zadowoleni z remisu.

Carlos Queiroz (trener reprezentacji Iranu): Muszę pogratulować Bośni i Hercegowinie, zasłużyła na zwycięstwo. Nie ujmując niczego Argentynie i Nigerii, myślę, że to właśnie ta drużyna powinna była awansować z tej grupy. To zbiór świetnych zawodników grających w wielkich klubach i według mnie zaprezentowali się najlepiej w grupie F. Jestem dumny ze swoich piłkarzy, bo dali z siebie wszystko przez całe 90 minut, po bardzo męczącym meczu z Argentyną. Stworzyliśmy kilka okazji, ale dzisiejszy rywal był po prostu lepszy. Prezentuje świetny poziom, którego my jeszcze nie osiągnęliśmy z powodu warunków w Iranie. Kończymy naszą pracę tutaj bez żalu.

Grupa F: Bośnia i Hercegowina - Iran 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Edin Dżeko (23), 2:0 Miralem Pjanić (59), 2:1 Reza Ghoochannejhad (82), 3:1 Avdija Vrsajević (83).

Żółta kartka - Bośnia i Hercegowina: Muhamed Besić. Iran: Karim Ansarifard.

Sędzia: Carlos Velasco Carballo (Hiszpania). Widzów 48 011.

Bośnia i Hercegowina: Asmir Begović - Avdija Vrsajević, Toni Sunjić, Emir Spahić, Sead Kolasinac - Anel Hadzić (61. Ognjen Vranjes), Miralem Pjanić, Muhamed Besić, Tino Sven Susić (79. Sejad Salihović) - Vedad Ibisević, Edin Dżeko (84. Edin Visca).

Iran: Alireza Haghighi - Jalal Hosseini, Amir-Hossein Sadeghi, Pejman Montazeri, Mehrdad Pooladi - Andranik Teymourian, Masoud Shojaei (46. Khosro Heydari), Javad Nekounam - Ashkan Dejagah (68. Karim Ansarifard), Reza Ghoochannejhad, Ehsan Hajsafi (63. Alireza Jahanbakhsh).