Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Holandia - Meksyk. Holendrzy zrobili Meksyk w końcówce i są w ćwierćfinale [RELACJA]

Aneta Hołówek 29.06.2014
Na murawę pada Arjen Robben, po czym zdobywa gola po rzucie karnym
Na murawę pada Arjen Robben, po czym zdobywa gola po rzucie karnym , foto: PAP/EPA/KOEN VAN WEEL

Holandia pokonała Meksyk w Fortalezie 2:1 (0:0) w meczu, którego stawką był ćwierćfinał mistrzostw świata w Brazylii.

Holandia w ćwierćfinale.

90 min. + 4 - karny dla Holandii. Robben wbiegł w pole karne, jednego z obrońców Meksyku minął, ale drugi postawił mu nogę. Karny pewnie wykorzystał wprowadzony kwadrans wcześniej na boisko Klaas-Jan Huntelaar - 2:1!

90 min. - sędzia dolicza 6 minut

88 min. - Robben dośrodkowuje z rzutu rożnego, obrońcy wybijają piłkę przed pole karne, ale tam czaił się Sneijder, strzelił tak mocno, że Ochoa nie miał szans

88 min. - Sneijder! 1:1!

84 min. - Rzut rożny dla Holandii, Robben dośrodkowuje, zamieszanie pod polem karnym, ale fenomenalny Ochoa jest .... fenomenalny

Guillermo
Guillermo Ochoa EPA/MAURICIO DUENAS

78 min. - Kolejna złe zachowanie Blinda, który nie zatrzymuje Guadrado. Meksykanin uderza z dystansu, ale Cillessen broni

75 min. - Z boiska schodzi Van Persie zastępuje go Huntelaar. Piłkarze mają kolejną przerwę na uzupełnienie płynów

74 min. - Kolejny rajd Robbena, który był sam na sam z bramkarzem meksyku, ale Ochoa genialnie broni. Rzut rożny wykonuje Robben, ale piłka wedruje poza boisko

71 min. - Ponowna próba ataku na bramkę Meksyku. Robben obiega pole karne, podaje do Sneijdera, ale ten strzela na wiwat

67 min. - Aguilar ukarany żółtą kartką

66 min. - Robben wbiega w pole karne Meksyku, ale jest zatrzymany przez obronę. Holender domaga się rzutu karnego, ale portugalski sędzia jest innego zdania

65 min. - Holendrzy nie mogą jednak rozmontować obrony Meksyku i tylko element zaskoczenia może im pomóc. Jednak to Meksyk kontruje, ale nieskutecznie, bo był spalony

64 min. - Holendrzy wyraźnie przycisnęli o Ochoa ma pełne ręce roboty, jednak wciąż się nie myli

60 min. - Holandia wreszcie pokazała swój potencjał ofensywny, Szybka akcja Robbena, podanie do Sneijdera, który potężnie uderza na bramkę Meksyku, ale piłka mija lewy słupek

57 min. - Guillermo Ochoa znów pokazał na co go stać. Fantastyczna obrona strzału Stefana de Vrija

55 min. - Błąd Blinda, Peralta przejmuje piłkę i uderza jak z petardy, ale tym razem Cillessen jest na posterunku

54 min. - Meksyk gra coraz pewniej, a Holendrzy wciąż nie mogą się otrząsnąć po stracie gola

48 min. - Cóż za szybka akcja Meksyku. Dos Santos przyjął piłkę, pokonał waleczną, składającą się z trzech obrońców Holandii ścianę i uderzył zza pola karnego. Piłka wpada do bramki obok odprowadzającego ja tylko wzrokiem Cillessena

48 min. - Dos Santos gol 0:1!

Giovani
Giovani Dos Santos EPA/VASSIL DONEV

46 min. - Zmiana w reprezentacji Meksyku. Za kontuzjowanego Moreno wchodzi Reyes

Zaczynamy drugą połowę meczu!

45 min. + 3 - Hector Moreno opuszcza boisko na noszach. Sędzia kończy pierwszą połowę meczu

45 min. - sędzia dolicza cztery minuty

44 min - Martins Indi próbował wykopać piłkę spod nóg upadającego Dos Santosa nie trafia w piłkę. Dos Santos leży na murawie i czeka na żółtą kartkę, dla rywala, ale sędzia nie decyduje się na taka karę

42 min. - Van Persie wreszcie rozpędził się, ale  Francisco Rodriguez w polu karnym Meksyku wybił mu z głowy pomysł na zmianę rezultatu

39 min. - Dirk Kuyt wpada w pole karne Meksyku, ale tam już jest doświadczony Rafael Marquez, który pewnie wybija piłkę na aut

35 min. - Przerwa posłużyła Meksykanom, bo ci już dwa razy ograli obronę Holandii i znaleźli się pod bramką Cillessena

33 min. -Płyny uzupełnione, komentarze wymienione, gramy dalej. Oczywiście sędzia doliczy czas

31 min. - Mamy pierwszą przepisową (upał!) przerwę na uzupełnienie płynów

Przerwa
Przerwa na uzupełnienie płynów w pierwszej połowie meczu Holandia - Brazylia EPA/JULIO MUNOZ

30 min. - Holendrzy nie są w stanie przedrzeć się przez obronę Meksyku, ani Van Persie, ani Robben nie decydują się na swoje popisowe rajdy

28 min. - Giovani Dos Santos próbował zaskoczyć bramkarza Holandii, ale strzał był zbyt lekki by Cillessen skapitulował

23 min. - Meksykanie dokładnie rozgrywają piłkę. Guardado próbuje dośrodkować, ale ostatecznie podaje do Salcido, który ostro uderza w piłkę. Cillessen odbija na rzut rożny z którego nic nie wyszło

22 min. - Robin van Persie sprintem przedostał się pod pole karne Meksyku, ale został zatrzymany. Padł na murawę i oczekiwał na decyzję sędziego. Pedro Proenca uznał jednak, że faulu nie było. Portugalski sędzia pozwala na ostra grę

19 min. - Rzut rożny dla Meksyku. Niestety zupełnie nie udany

17. min. - Centymetrów brakowało Hectorowi Moreno do pokonania bramkarza Holandii, gdyby nie zdecydował się przed strzałem na zmianę nogi, która ostatecznie uderzyła w piłkę byłby gol

16 min. - Arjen Robben pokazał właśnie swoje możliwości sprinterskie, ale nie zachwycił podaniem piłki w pole karne

15 min. - A na trybunach zielono-pomarańczowo:

Zielono-pomarańczowe
Zielono-pomarańczowe trybuny na meczu Holandii z Meksykiem PAP/EPA/MAURICIO DUENAS

12 min. - Meksyk w natarciu. Niestety prostopadłe zagranie nie było udane i piłka wpadła w ręce Cillessena

8 min. - Rzut wolny dla Holandii. Sneijder dośrodkowuje, ale obrona Meksyku spokojnie wybija piłkę. Z boiska schodzi utykający Nigel de Jong, zastępuje go Martins Indi

7 min. - Meksyk zaatakował, bramkarz Holandii, Jasper Cillessen niezbyt pewnie wyszedł daaaleko przed pole karne, ale na szczęście udało mu się wybić piłkę

4 min. - Trzeba dodać, że wielkim przeciwnikiem piłkarzy jest dzisiaj upał i brak najmniejszego podmuchu wiatru

3 min. - Wesley Sneijder także zdecydował się na sprawdzenie czujności bramkarza Meksyku. Czyli mamy już po jednym strzale każdej z drużyn, ale wynik się nie zmienia

2 min. - Pierwszy strzał na bramkę Holendrów zaliczony. Próbował Hector Herrera

18.00 - zaczynamy!

17.55 - W upalnej i dusznej Fortalezie rozbrzmiewają hymny

17.45 - Holendrzy z Meksykiem po raz pierwszy spotkali się w 1998 roku w meczu towarzyskim. Wygrała Golandia 3:2. Potem pomiędzy obiema drużynami padł remis 2:2 (faza grupowa mundialu 1998). Kolejne dwa mecze towarzyskie wygrywali Holendrzy 2:1.

17.30 - I jeszcze raz składy z numerami na koszulkach:

Holandia: 1-Jasper Cillessen - 12-Paul Verhaegh, 2-Ron Vlaar, 3-Stefan de Vrij, 5-Daley Blind - 15-Dirk Kuyt, 6-Nigel de Jong, 20-Georginio Wijnaldum - 11-Arjen Robben, 10-Wesley Sneijder, 9-Robin van Persie.

Meksyk: 13-Guillermo Ochoa - 22-Paul Aguilar, 2-Francisco Rodriguez, 4-Rafael Marquez, 15-Hector Moreno, 7-Miguel Layun - 6-Hector Herrera, 3-Carlos Salcido, 18-Andres Guardado - 10-Giovani Dos Santos, 19-Oribe Peralta.

Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia).

17.00 - Składy w jakich drużyny rozpoczną mecz:

/

Obie drużyny, grające trójką środkowych obrońców, spisywały się znakomicie w fazie grupowej.

Holenderscy piłkarze, chociaż trafili do bardzo mocnej grupy B, zajęli pierwsze miejsce. Na dodatek zdobyli najwięcej goli ze wszystkich drużyn w tej fazie mundialu (dziesięć). Pokonali kolejno: broniących tytułu Hiszpanów 5:1, Australijczyków 3:2 i Chilijczyków 2:0. Po trzy gole zdobyli już Arjen Robben i Robin van Persie, choć ten drugi nie mógł z powodu kartek wystąpić przeciwko Chile.