Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Andrzej Grabowski

Polskie Radio
Paweł Kurek 05.09.2014
Andrzej Grabowski
Andrzej Grabowski, foto: PAP/Archiwum/Stach Leszczyński

Aktor teatralny, telewizyjny oraz filmowy. Ogromną popularność zdobył dzięki doskonałym kreacjom w kultowych produkcjach filmowych oraz telewizyjnych, takich jak: Boża podszewka, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Pitbull, Lekcje Pana Kuki, czy Mała Moskwa.

Andrzej Grabowski wielokrotnie występował na deskach Starego Teatru w Krakowie, Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, Krakowskiego Teatru Scena STU, Teatru Wielkiego- Opery Narodowej w Warszawie.

W jego dorobku znajdują się wybitne role w wielokrotnie nagradzanych spektaklach teatralnych, takich jak: "Wesele" S. Wyspiańskiego (reż. Andrzej Wajda; nagroda na XVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych), "Na zachód od Shannon” M. McDonagha (reż. Katarzyna Deszcz; nagroda na I Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu), "Scenariusz dla trzech aktorów” (reż. Mikołaj Grabowski; nagroda na XXII PTMF Kontrapunkt w Szczecinie i na XXVI FPSW we Wrocławiu).

Grabowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in.: Grand Prix Toruń '86, głównej nagrody w Szczecinie w latach 1987 i 1988, wyróżnienia na I Festiwalu Dramaturgii Współczesnej, nagrody dla najlepszego aktora komediowego na 5. Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, "Kryształowego Granata" dla "najkomiczniejszego aktora sezonu 2006/2007" na 9. Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.

(materiał promocyjny, pkur)