Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Jacek Hałas

Polskie Radio
Paweł Kurek 05.09.2014
Jacek Hałas
Jacek Hałas, foto: PAP/Archiwum/Grzegorz Jakubowski

Muzykant, śpiewak, tancerz, aktor, kompozytor, performer, rzemieślnik, niespokojny duch. Współtwórca formacji wielu muzycznych, w tym m.in. Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Kapela Hałasów.

Jacek Hałas uczestniczył w szeregu projektów artystycznych oraz teatralnych. Wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą za muzykę oryginalną na XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w 2014 roku.

Jego solowa płyta "Zegar bije - Starodawne pieśni o marnościach tego świata, o śmierci i wędrowaniu dusz, ku przestrodze, zadumie i pokrzepieniu wyśpiewane" została wyróżniona prestiżowym Folkowym Fonogramem 2007 w konkursie Polskiego Radia.

Zajmuje się tańcem korowodowym, wirowym, 16 tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją jako "Nomadzi Kultury” od 2005 roku podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych wieloletnich poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.

(materiały promocyjne, pkur)