Polskie Radio
Section05
Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie 2023. "Literackie święta" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

W ostatnią sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim i w całej Polsce, a także poza granicami naszego kraju można było przenieść się w świat bohaterów "Nad Niemnem", najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej. Powstawała ona w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Podejmuje tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie. "Przyciągają atmosfera oraz interpretacje aktorskie"

XII edycja akcji Narodowego Czytania co prawda za nami, ale nie milkną głosy po tym wydarzeniu. W tym roku w całej Polsce, i w wielu miejscach poza jej granicami, czytana była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Ogłoszono także lekturę na 2024 rok, którą będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Narodowe Czytanie Kasia Dydo Katarzyna Dydo Eliza Orzeszkowa lektury Narodowe Czytanie 2023

Prezydent Andrzej Duda: Inicjatywa Trójmorza jest przykładem siły całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Przywódcy 12 krajów zdecydowali w Bukareszcie o zaproszeniu do swojego grona kolejnego członka - Grecji. Ustalono także, że Trójmorze będzie się też skupiać na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz z bezpieczeństwem cyfrowym.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta Trójmorze wojna na Ukrainie Orlen Narodowe Czytanie Ulmowie Polonia

Białoruś "uczciła" Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". W Grodnie usunięto tablice poświęcone Orzeszkowej

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował o tym, że tablice upamiętniające Elizę Orzeszkową, autorkę powieści "Nad Niemnem", które znajdowały się przy cmentarzu w Grodnie "zniknęły". Do incydentu dochodzi w dniu kiedy obchodzimy dzień Narodowego Czytania i zagłębiamy się nad tą najsłynniejszą pozycją pisarki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Paweł Łatuszka Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa reżim

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Marcin Kusy: cieszę się, że Polskie Radio promuje Narodowe Czytanie

- Z podziwem patrzę na artystów i aktorów, którzy przez wiele godzin mierzą się z kolejną lekturą - mówił o Narodowym Czytaniu 2023 Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz przeprowadziło szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego, gdzie czytano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Martyna Podolska Anna Stempniak Marcin Kusy Przemysław Stippa

Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej w Ogrodzie Saskim [ZOBACZ WIDEO]

Za nami XII odsłona Narodowego Czytania 2023 w Ogrodzie Saskim w Warszawie - wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, którego tegoroczną lekturą było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz wyemitowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego. Zapraszamy do obejrzenia wideo, jak również do posłuchania fragmentów "Nad Niemnem" w interpretacji dziennikarzy Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Narodowe Czytanie literatura Polskie Radio Eliza Orzeszkowa

Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" to powieść o życiu, które jest trudne

- "Nad Niemnem" jest powieścią o miłości, jest powieścią o powstaniu, ale przede wszystkim jest powieścią o życiu, które jest bolesne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska, historyk literatury. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Martyna Podolska Anna Stempniak

Nieukończony film "Nad Niemnem" z 1939 r. Scenariusz napisał Iwaszkiewicz

- To był film kręcony z bardzo dużym rozmachem i zarówno ekipa techniczna tego filmu to byli naprawdę wspaniali fachowcy, ale też obsada była naprawdę dopięta na ostatni guzik, bo zaproszono tutaj właściwie najwybitniejsze ówczesne siły aktorskie. W głównych rolach Justyny i Jana wystąpili Elżbieta Barszczewska i Jerzy Pichelski - tak Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej mówi o filmie "Nad Niemnem" powstającym w ostatnich tygodniach przed wybuchem II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Jakub Kukla Eliza Orzeszkowa film polski Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023

Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański - filmowa para z "Nad Niemnem"

- Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" to wyjątkowe wydarzenie. Czegoś większego wymarzyć sobie nie mogliśmy z Adamem jako filmowi ambasadorzy ekranizacji tej powieści w reżyserii Zbyszka Koźmińskiego - mówiła w plenerowym studiu Dwójki Iwona Katarzyna Pawlak, czyli filmowa Justyna Orzelska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023 Małgorzata Szymankiewicz Eliza Orzeszkowa aktorzy aktorstwo

Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem", Eliza Orzeszkowa i Ogród Saski

Narodowe Czytanie to największa w Polsce akcja upowszechniająca czytelnictwo i polską literaturę klasyczną. Tegoroczną lekturą - po którą sięgnęli czytelnicy w Polsce, ale też poza granicami kraju - jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W audycji "Jedyne Takie Miejsce" przenieśliśmy się do Ogrodu Saskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Sława Bieńczycka

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Jak Eliza Orzeszkowa przystąpiła do powstania?

- "Nad Niemnem" to utwór, który właściwie przyniósł nieśmiertelną sławę Elizie Orzeszkowej. Był pisany dwadzieścia lat po upadku powstania styczniowego, do którego właśnie się odnosi - mówiła profesor Ewa Paczoska z Uniwersytetu Warszawskiego, która odwiedziła plenerowe studio Programu 2 Polskiego Radia na Narodowym Czytaniu 2023. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa

Narodowe Czytanie 2023. Aktorzy i muzycy na scenie w Ogrodzie Saskim

W Ogrodzie Saskim trwa XII edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W akcję zaangażowani są aktorzy scen polskich. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia Weronika Puszkar rozmawiała z Konradem Żygadło, który wystąpi w podwójnej roli. - Wcielam się w dwie postaci, jedną z nich jest Teofil Różyc, z drugą Bolesław Kirło - mówi aktor.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023 książki Martyna Matwiejuk Weronika Puszkar

Narodowe Czytanie 2023 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej [ZOBACZ WIDEO]

Za nami XII odsłona Narodowego Czytania - wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, którego tegoroczną lekturą było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Narodowe Czytanie literatura Polskie Radio Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023. Kolarski: "Nad Niemnem" jest arcydziełem i świadectwem kunsztu literackiego

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, tegoroczna lektura Narodowego Czytania, jest arcydziełem polskiej literatury. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że powieść należy do kanonu, gdyż porusza bardzo ważne tematy oraz jest świadectwem kunsztu literackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa Wojciech Kolarski literatura KULTURA Powstanie Styczniowe społeczeństwo KSIĄŻKA kanon lektur

Narodowe Czytanie 2023. Wojciech Kolarski: "Nad Niemnem" to klasyka polskiej literatury

- To arcydzieło polskiej literatury - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP o "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy tegoroczną lekturę.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Henryk Szrubarz Daniel Wydrych Wojciech Kolarski