Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Pink Freud

Polskie Radio
Paweł Kurek 05.09.2014
Pink Freud
Pink Freud, foto: PAP/Archiwum/Stanisław Rozpędzik

Zespół założony w 1998 roku jest jednym z z najoryginalniejszych grup we współczesnym jazzie i nie tylko. Muzyka Pink Freud wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i ociera się o różne style od punkrocka i rocka, poprzez drum'n bass, jungle i dub, aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną.

Ostatni album Horse & Power grupy Pink Freud powstały przy udziale Roli Mosimanna - producenta współpracującego m.in. z Faith No More, The Young Gods i The The. Krążek został zaprezentowany podczas trzech tras koncertowych w Polsce, Kolumbii, Argentynie, Brazylii, Japonii, Korei, Czechach.

Ponadto zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia dla albumu o tytule "Monster of Jazz"; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festialu Yach Film 2005 w kategorii "Inna Energia” za teledysk do utworu "Come as you are"; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj" otwierający album "PUNK FREUD"; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj".

Pink Freud zagrał koncert na Sziget Festival 2012. Wydarzenie zostało umieszczone na 2. miejscu - zaraz po The Roots - w holenderskim rankingu najlepszych koncertów festiwalu. Grupa wyprzedziła takie gwiazdy jak Snoop Dogg i Korn. Jesienią 2012 roku Pink Freud wydał swój album Monster Of Jazz w Japonii dla wytwórni This Time Records.

Zespół kilkukrotnie skomponował ścieżkę dźwiękową do filmów niemych. Projekt, który odbił się największym echem to "Mocny Człowiek" w reżyserii Henryka Szaro. Entuzjastycznie przyjęta premiera filmu z muzyką Pink Freud, wykonywaną na żywo, miała miejsce w The Barbican w Londynie w roku 2011.

(materiały promocyjne, pkur)