Section01 - menu
Section16

Tarnowo Podgórne

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Park 700-lecia w Tarnowie Podgórnym
Park 700-lecia w Tarnowie Podgórnym, foto: mat promocyjne

Nowoczesne hale i boiska sportowe, atrakcyjna oferta kulturalna, świetnie wyposażone szkoły i przedszkola (w tym Samorządowa Szkoła Muzyczna!). Do tego plaża z boiskami sportowymi nad Jeziorem Lusowskim, ciekawe zabytki i Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ale także: największy rynek pracy w poznańskiej strefie podmiejskiej – 4 700 działających tu firm tworzy ponad 30 000 miejsc pracy. Zapraszamy do Gminy Tarnowo Podgórne!

Gmina Tarnowo Podgórne jest jedną z 17 gmin położonych w powiecie poznańskim, w której na powierzchni 101 km2 mieszka blisko 23 tys. mieszkańców. Posiada jeden z największych budżetów w województwie wielkopolskim.

Komfort życia mieszkańców

Od lat rozwijana jest baza oświatowa – budowane lub rozbudowywane szkoły i przedszkola. Młodzi mieszkańcy Gminy mają do dyspozycji 5 przedszkoli i 5 szkół podstawowych. Mogą kontynuować edukację w dwóch gimnazjach i prowadzonym przez Gminę Liceum Ogólnokształcącym. Od 2011 roku działa Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Tarnowie Podgórnym.

Bardzo ważne są także działania na rzecz tworzenia warunków dla aktywnego wypoczynku. Powstają hale sportowe, boiska, place zabaw, skateparki, siłownie zewnętrzne czy ścieżki rowerowe. Jesienią 2014 roku planowane jest otwarcie Parku Wodnego Tarnowskie Termy (ze strefą rekreacyjną, sportową, fitness i saunarium). Tuż obok powstanie Park Zdrowia – tu znajdą się obiekty, w których świadczone będą usługi z zakresu zdrowia i nowoczesnej kosmetologii, również z wykorzystaniem zdrowotnych właściwości wód geotermalnych.

Wśród wielu dyscyplin sportowych uprawianych przez mieszkańców Gminy największe sukcesy na krajowych i międzynarodowych arenach odnoszone są w kręglarstwie klasycznym, kolarstwie, badmintonie, karate i taekwondo. W Gminie działa szereg amatorskich zespołów artystycznych: muzycznych, teatralnych i tanecznych, w tym dwie orkiestry (Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne i Stowarzyszenie Da Capo), Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”, Koło Śpiewu im. F. Nowowiejskiego Jednym z ciekawszych przedsięwzięć kulturalnych jest program „Teatr w każdej wiosce” angażujący wokół idei teatru dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Na terenie Gminy Tarnowo Podgórne nie brakuje miejsc ciekawych i atrakcyjnych turystycznie i krajobrazowo. Większość szlaków turystycznych wiedzie brzegiem Jeziora Lusowskiego, nad którym utworzono ponad 1000 hektarowy obszar krajobrazu chronionego. W Lusowie do wypoczynku zaprasza nowoczesna plaża z atrakcyjnym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. W pobliżu działa zbudowane przez Gminę Muzeum Powstańców Wielkopolskich. Zgromadzono w nim pamiątki poświęcone Powstańcom, a w szczególności dowódcy Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, pochowanego na cmentarzu w Lusowie.

Największy rynek pracy wokół Poznania

W Gminie Tarnowo Podgórne funkcjonuje już ponad 4,7 tys. podmiotów gospodarczych, z czego ponad 220 spółek z kapitałem zagranicznym, które zainwestowały tu blisko miliard dolarów.

Działające na terenie Gminy przedsiębiorstwa wygenerowały około 30 tysięcy miejsc pracy – to największy rynek pracy w poznańskiej strefie podmiejskiej. Siedzibę mają tu firmy z branży motoryzacyjnej (Man, Kayser, Scania, Volvo), spożywczej (Strauss Cafe, Mondelez, Millano), logistycznej (Prologis, Lidl, Schenker, Suus) poligraficznej (Saueressing, Schattdecor, Polskapress) i wielu innych (Imperial Tobacco, Auchan, Grundfos, Buderus, Hammer, Balma, Hansgrohe, Rehau, Remmers, Herlitz, Kimball Electronics, Stihl, John Deere, Korbanek Curtis HealthCaps, Inea, Kazimieruk i inne). Obecnie trwa budowa Centrum Dystrybucyjnego Amazon wraz z węzłem komunikacyjnym w Sadach oraz Centrum Logistycznego grupy Muszkieterowie w Swadzimiu.

Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Gminy www.tarnowo-podgorne.pl oraz Facebooku www.facebook.com/Gmina Tarnowo Podgórne .

  • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Stadion Sportowy