Section01 - menu
Section03 - patronat
O nas
Section08 - artykułowa

O nas

Jedynka
Ewa Bańbuła-Dyda 25.06.2015

"Lato z Radiem" wymyślił wiosną 1971 roku Aleksander Tarnawski - twórca innych tak popularnych audycji Polskiego Radia jak "Sygnały Dnia" i "Cztery pory roku".
Pierwszy program był krótki ale na szczęście bardzo spodobał się słuchaczom. Dlaczego? Może dlatego, że był "na żywo", co w tamtych czasach było czymś absolutnie niezwykłym! Do tego czasu wszystkie audycje nagrywano i nadawano z taśmy. Dlatego pierwsze "Lato z Radiem" było sensacją .

Nasze "Lato z Radiem" miało też szczęście do wybitnych dziennikarzy, którzy tworzyli historię Polskiego Radia - Tadeusz Sznuk, Andrzej Matul, Sławomir Szof - można tak długo wyliczać. Każdy pamięta "kukułkę" czyli Krystynę Czubównę oraz pełne poezji "Strofy dla Ciebie" i cudownego w tej roli Krzysztofa Kolbergera.

"Lato z Radiem" zmieniało się tak, jak nasze otoczenie i tak, jak zmieniali się w tym czasie Polacy. W latach siedemdziesiątych rosło na fali propagandy sukcesu razem z małymi fiatami, pierwszymi kolorowymi telewizorami, pralką automatyczną i bonami PKO. W latach osiemdziesiątych było samotną wyspą w smutnym otoczeniu Polski lat stanu wojennego i szarej rzeczywistości w wojskowych mundurach. W latach dziewięćdziesiątych, razem z planem Balcerowicza, "Lato z Radiem" zostało rzucone na komercyjny rynek pełen nowych mediów odcinających się od przeszłości. Byli nawet tacy, którzy powiedzieli wtedy, że to już koniec naszej audycji... , ale mieliśmy wiernych słuchaczy!

Od 1992 roku organizujemy olbrzymie trasy koncertowe. Mamy swoje maskotki, co roku inną (krówka, bocian, pies kucharz, kot, złota rybka, strach na wróble, żabka, różowy słonik, koń, łoś, miś, stonoga, jeż, ryś, foka, pszczoła). Dawne tradycyjne listy zastąpiły e-maile (lato@polskieradio.pl) zaś słynne kiedyś telefony "na żywo" powoli wyparły wszechobecne SMS-y.

Ale "Lato z Radiem" nadal jest dobrą receptą na spędzenie wesołych wakacji! Ma nowe pomysły oraz - co ważne dla naszych partnerów i sponsorów (dziś bez tego ani rusz) - jest ciągle niekwestionowanym liderem na wakacyjnym radiowym rynku. My wierzymy, że audycja spokojnie przetrwa kolejne kilkadziesiąt lat. A jaka będzie? Już dziś możemy się umówić na spotkanie w 2040 roku, by to wtedy sprawdzić!

20 czerwca o godz. 9.00 oficjalnie wystartowało "Lato z Radiem". Słynny i doskonale znany sygnał programu – "Polka Dziadek" – zabrzmiał na antenie Radiowej Jedynki już po raz 44.

"Lata z Radiem" będzie można słuchać każdego dnia tygodnia, od poniedziałku do soboty

w godzinach od 9.00 do 13.00 oraz dodatkowo w niedziele w paśmie 10.00–12.00. Jedną

z najpopularniejszych audycji radiowych w Polsce poprowadzą Roman Czejarek, Małgorzata Raducha, Sława Bieńczycka i Karolina Rożej.

Tematy będą się zmieniały jak w kalejdoskopie…. Każdego dnia inne. Codziennie w naszym studiu dużo gwiazd i same nowości.

Jesteśmy najbarwniejszą redakcją w całym polskim eterze! W lecie bez przerwy gramy tylko my! A przy okazji - najwięcej z nas jest jedynaków, absolwentów dziennikarstwa, dominuje u nas znak Bliźniąt, i nie wyobrażamy sobie, że istnieje życie pozaradiowe!

ROMAN CZEJAREK – człowiek-orkiestra, szef Lata z Radiem od wielu lat, twórca i pomysłodawca letniej trasy koncertowej, wielkiego gotowania, dziennikarz z dyplomem inżyniera elektryka. Prowadził w telewizji wiele teleturniejów i programów poradniczych. Gdyby nie było Romka, trzeba by go po prostu wymyślić - pisze książki nie tylko o Lecie z Radiem, ale i o starym Szczecinie, zbiera winylowe płyty, stare pocztówki i pamiątki z ćwierćwiecza pracy w Lecie z Radiem. Uwielbia dalekie i egzotyczne podróże, ABBĘ i dobrą azjatycką kuchnię. W redakcji reprezentuje frakcję kociarzy. Prywatnie tata dwóch Synów, Maćka i Mikołaja, którym kupuje kolejki po to, żeby samemu się nimi bawić.

MAŁGORZATA RADUCHA - absolwentka polonistyki, mama dwóch dorosłych Synów. Jest wydawcą, oraz prowadzącą Lato z Radiem, Cztery Pory Roku i Muzykę Nocą. Uwielbia dobre kino, zazwyczaj wybiera najbardziej niszowe filmy z Libanu, Izraela, Rumunii, lub Argentyny. Czyta tylko dobre reportaże i biografie. Przez wiele lat wykładała warsztaty radiowe na wydziałach dziennikarstwa. Lubi paryską dzielnicę Le Marais, rumuńską Transylwanię i tbiliską Starówkę. Gotowanie to dla niej relaks, biesiadowanie z przyjaciółmi - to przyjemność. Słucha wszystkiego, co wokalnie wymyśli Mike Patton, oraz piosenek polskich bardów - Kleyffa, Kaczmarskiego i Zespołu Reprezentacyjnego. Prowadzi dom otwarty, z którego jednak nigdy nie uciekają jej dwie kotki: szara i bardziej szara.

SŁAWA BIEŃCZYCKA - wrocławianka, absolwentka studiów pedagogicznych, oraz szkoły muzycznej, zdobywczyni Korony Gór Polski. Dyplomowana instruktorka tańca i animacji kultury. W swoim życiorysie ma także ...24-godzinny maraton taneczny! Jej wielką miłością jest Australia, może dlatego najbardziej z naszej redakcji przypomina Nicole Kidman. Od lat w Lecie z Radiem przekonuje słuchaczy, że Polska jest piękna - prowadzone przez Sławę magazyny turystyczne wielokrotnie były nagradzane przez Polską Organizację Turystyczną. Uwielbia muzykę Chopina - od lat chodzi na Konkursy chopinowskie - oraz piosenkę aktorską, oczywiście w dobrym wykonaniu! Kocha teatr. Ma także dyplom wokalny, ale ostatnio wykorzystuje go głównie do śpiewania kołysanek. Lubi kolor turkusowy i polskie góry. Jedyna w redakcji odważyła się na skok ze spadochronem!

ANDRZEJ SZYSZKO - absolwent dziennikarstwa i nauk politycznych, najbardziej skrupulatny wydawca przedpołudniowych pasm, nazywany cesarzem wydawców!  Najlepszy redakcyjny znawca muzyki i tego, co się dzieje na światowych listach przebojów. Mistrz krótkich, choć intensywnych podróży - zawsze w kwietniu albo w marcu leci do Wenecji. Po Londynie porusza się jak po stołecznym Mokotowie. Uwielbia Gruzję i tamtejszą kuchnię, sam też potrafi znakomicie gotować! Wielbiciel antyków i zabytkowych bibelotów, potrafi na targach staroci znaleźć prawdziwe cudeńka! Ma sporą kolekcję muzycznych biografii, a jego ulubionym artystą od lat pozostaje Robbie Williams. Lubi oglądać dobre angielskie seriale .

NINA KARCZMAREWICZ - absolwentka dziennikarstwa i nauk politycznych, a także łódzkiej ASP i stołecznego Instytutu Badań Literackich PAN. Przed południem jest wydawcą, a w piątkowe wieczory na antenie Jedynki mówi słuchaczom, że... Problem z głowy! Słucha dobrej muzyki - od klasycznej po francuski hip-hop. Ostatnim jej zrealizowanym marzeniem jest opanowanie sztuki renowacji mebli i tapicerstwa, którym oddaje się bez reszty po godzinach pracy w garażu na Saskiej Kępie. Jeździ  na rowerze, choć na co dzień wybiera albo 10-centymetrowe szpilki do dżinsów, albo trampki do szyfonowej bluzki. Mistrzyni montażu i krótkich form dźwiękowych. Posiadaczka najlepszych i najdroższych słuchawek w całej redakcji! Ze względu na łudzące podobieństwo nazywana przez nas Małą Mi.

KAROLINA ROŻEJ - absolwentka dziennikarstwa na UW i psychologii w SWPS. W redakcji emanuje spokojem, bo puenty i błyskotliwe riposty zachowuje dla słuchaczy Lata z Radiem, Czterech Pór Roku i Popołudnia z Jedynką. (Poza audycjami "na żywo" uwielbia ciąć, wklejać i przycinać z precyzją chirurga - jest autorką wielu znakomitych materiałów dźwiękowych w Czterech Porach Roku i Lecie z Radiem). Ma największy porządek na swoim biurku! I nigdy niczego nie zapomina! Uwielbia język i kulturę francuską, choć woli by książki zabierały ją do zapalnych punktów świata. Interesuje się profilowaniem kryminalnym i dobrym kinem - od filmów akcji po ambitne dzieła. Wbrew swemu wyjątkowemu kociemu spojrzeniu - w redakcji reprezentuje frakcję psiarzy.

ANITA KARWACKA - absolwentka psychologii. Jest wydawcą Czterech Pór Roku, Lata z Radiem, oraz programów muzycznej Jedynki. Potrafi oczarować i oswoić każdego gościa! Robi najlepsze zdjęcia, które słuchacze mogą oglądać na stronach Jedynki. Najmłodsze "dziecko" naszej redakcji – ale to już jej siódme Lato z Radiem. Jej zawodowy notes to kopalnia wiedzy i kontaktów; podejrzewamy, że ma numer do samego Obamy! Mistrzyni stonowanego stylu i trudnych rozmów przez telefon. Ma bzika na punkcie zdrowego stylu życia i kuchni fit, dlatego na Jej biurku króluje świeża zielenina i ziarna. Relaksuje się w swoim przydomowym ogródku i przy słuchaniu dobrej muzyki.

DOMINIKA JENC - absolwentka dziennikarstwa i studiów doktoranckich z religioznawstwa. Kocha literaturę faktu, filmy dokumentalne i cuda amerykańskiej motoryzacji. Może pochwalić się sporą kolekcją płyt kompaktowych, które kolekcjonuje od lat. Jako jedyna w redakcji potrafi wyciągnąć wysokie „C” - wiele lat śpiewała w chórze gospel. Jest wydawcą, autorką naszych zagadek - rebusów oraz materiałów reporterskich z działalności organizacji pozarządowych. Wulkan energii - przy Niej nie sposób się nudzić! Mistrzyni żartu okazjonalnego. W redakcji reprezentuje frakcję kociarzy, a sama jest zwierzęciem towarzyskim: wyznaje zasadę, ze czas spędzony w gronie przyjaciół jest bezcenny, za całą resztę można zapłacić kartą...

MAŁGORZATA KOŚCIELNIAK - absolwentka dziennikarstwa i nauk politycznych. W Jedynce w sezonie wakacyjnym mówi słuchaczom, że Lato z Radiem jest... Ekstra! Pisze doskonałe felietony, ale jeszcze lepiej śpiewa! Solo, albo z grupą Ananke. I to nie jest wcale zasługa Jej Męża, Bartka Szopińskiego, lidera zespołu Boogie Boys. Ma na swoim koncie 2 płyty - jedną nagrała z międzynarodowym składem muzyków! Ale nawet nie śpiewając - uwodzi swoim ciepłym głosem. Kocha Irlandię. W redakcji  ma najlepszą kolekcję niebanalnych sukienek,  a zgrabnością nóg może konkurować z Anią Wyszkoni.

BOGDAN SAWICKI - białostoczanin, absolwent dziennikarstwa i nauk politycznych, zaczynał swoją zawodową karierę w Radiu Białystok i ...w stacji pogotowia ratunkowego! Redakcyjny arbiter elegancji i dobrego smaku. Na co dzień pracuje też w Telewizji Polskiej - dla Bogdana ceny skupu ziemniaków, najlepsze odmiany jabłek, oraz prognozowane plony nie mają tajemnic! Przy śniadaniu przegląda najświeższe mapy pogodowe, aby słuchaczom zaprezentować to, co jest najważniejszym tematem wszystkich rozmów w naszych domach: aktualny stan pogody. Uwielbia dalekie podróże ,dobry kabaret literacki i babkę ziemniaczaną swojej mamy. W redakcji reprezentuje frakcję psiarzy.

 

  • Zobacz więcej na temat: