Section01 - menu
Section16

Grodzisk Mazowiecki

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Grodzisk Mazowiecki
Grodzisk Mazowiecki, foto: mat. promocyjne

Grodzisk Mazowiecki to ponad 42-tysięczna gmina, położona 30 km na południowy zachód od Warszawy w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych, łączących stolicę z największymi polskimi aglomeracjami (Poznań, Kraków, Katowice). Dobrze rozwinięty transport publiczny (PKP i WKD), komunikacja miejska oraz bliskość autostrady A2 to niewątpliwe atuty Grodziska. Atrakcyjne położenie gminy stwarza idealne warunki do zamieszkania jak i prowadzenia interesów.

W ostatnich latach liczba mieszkańców gminy stale wzrasta. Rodzi się tu coraz więcej dzieci, a gmina stara się otoczyć rodziny opieką, budując nowe mieszkania, domy, przedszkola i szkoły. Bardzo ważnym instrumentem polityki rodzinnej jest wprowadzony w roku 2008 system wsparcia rodzin wielodzietnych. Od tego czasu gmina stosuje program ulg w ramach Karty Dużej Rodziny. Natomiast wszyscy mieszkańcy mogą korzystać z Grodziskiej Karty Mieszkańca, uprawniającej do szeregu zniżek.

W gminie o powierzchni 107 km2 działalność gospodarczą prowadzi 5 tysięcy firm. Proinwestycyjna polityka władz miejskich zaowocowała pojawieniem się na terenie gminy 60 firm z kapitałem zagranicznym, które stworzyły ponad 3000 miejsc pracy. Do największych z nich należy zaliczyć fabrykę aparatury kontrolno-pomiarowej „Danfoss", koncern „Pepsico" – producenta chipsów "Lays", zakłady farmaceutyczne „Gedeon Richter", firmę spedycyjną "Raben", piekarnię szwajcarską „Hiestand" oraz producenta dodatków paszowych „Trouw Nutrition".

Inwestycje zawsze były priorytetowym zadaniem dla grodziskiego samorządu. Każdego roku ponad 25% budżetu gminy przeznaczane jest na ich realizację, głównie na budowę i remont dróg oraz rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Jednak ostatnio miasto przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny. Wszystko za sprawą pozyskanych dotacji unijnych i rządowych. Dzięki tym środkom zmodernizowano miejskie targowisko, oczyszczalnię ścieków, wybudowano ponad 50 km sieci kanalizacyjnej i wyremontowano stacje uzdatniania wody. Zrewitalizowano tereny rekreacyjne w centrum miasta, które cieszą się popularnością nie tylko wśród mieszkańców Grodziska. Wybudowano także nowoczesne Centrum Kultury, które organizuje liczne koncerty, przedstawienia, a także zajęcia zarówno dla najmłodszych jak i seniorów.

Serdecznie zapraszamy do Grodziska Mazowieckiego – gminy, gdzie warto prowadzić interesy, żyć i rozwijać swoje pasje. To adres z przyszłością!

  • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Plac przy Skate Park