Section01 - menu
Section16

Darłowo

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Darłowo
Darłowo, foto: mat. promocyjne

„Darłowo, moje drugie miasto na nawietrznej. Z solą dla smaku, winem z innej beczki" ... Tak o Darłowie pisze poznański poeta, Jerzy Beniamin Zimny. I nie ma w tych słowach przesady, bo ze swoim unikalnym klimatem, pięknymi widokami, tajemnicami zaklętymi w historycznych zaułkach i niepowtarzalnymi smakami Darłowo pozostawia w gościach swój ślad. Kto raz odwiedzi nasz Kurort z klimatem, kto raz obejrzy inny niż wszystkie zachód słońca w główkach portu, kto raz spróbuje ryby prosto z darłowskiego kutra, ten już zawsze będzie chciał tu wracać.

Darłowo to urocze, 14-tysięczne miasto w powiecie sławieńskim, którego największym bogactwem jest wspaniała linia brzegowa i unikalne położenie wśród rzek i jezior. W granicach Darłowa znajduje się 5 kilometrów szerokich, piaszczystych plaż a przez środek miasta przebiega rzeka Wieprza, dzieląc miasto na część wschodnią i zachodnią. Plaża zachodnia chętniej wybierana jest przez turystów szukających aktywnych form spędzania czasu. Z kolei plaża wschodnia to miejsce, które upodobały sobie rodziny z dziećmi i osoby szukające ciszy i spokojnego relaksu.

Miasto dwukrotnie otrzymało prawa miejskie (w 1270 i 1312 roku). Najwybitniejszym mieszkańcem Darłowa był książę Eryk I Pomorski (1382-1459) – król Danii, Szwecji i Norwegii, zjednoczonych Unią Kalmarską. Stąd też Darłowo od kilkunastu lat używa nazwy - Królewskie Miasto. W centrum miasta znajduje się Zamek Króla Eryka – obecne Muzeum Zamek Książąt Pomorskich. Będąc w Darłowie warto ponadto zwiedzić Kościół Mariacki, w którym pod kościelną wieżą znajduje się Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami Króla Eryka, Elżbiety, żony ostatniego Księcia Pomorskiego i Jadwigi – Księżniczki Pomorza. Na darłowskim rynku znajduje się Fontanna – Pomnik Rybaka, którą w roku 1919 wykonał sławieński rzeźbiarz Wilhelm Gross jako pomnik ku czci ludzi morza.

To chyba najbardziej charakterystyczne miejsce w mieście, uwieczniane na fotografiach naszych Turystów. U podnóża owej fontanny znajduje się galeria ryb Morza Bałtyckiego – wspaniały atlas jego mieszkańców. Na uwagę ponadto zasługuje ratusz z renesansowym portalem znajdującym się nad jego drzwiami wejściowymi i znajdujący się nieopodal kościół św. Gertrudy. Zbudowany on został w XV w. na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem w stylu skandynawskiego gotyku. Poza wymienionymi zabytkami w Darłowie znajduje się jeszcze – kościół św. Jerzego, Brama Kamienna oraz najdalej na wschód wysunięta Latarnia Morska w Darłówku. W jej sąsiedztwie raz na godzinę otwiera się jedyny taki most w Polsce – most rozsuwany, który spina dwie części nadmorskiej dzielnicy Darłowa - Darłówka: wschodnią i zachodnią.

Darłówko to z roku na rok rozwijający się kurort wczasowy, posiadający ponad 200 lat tradycji. Tu znajdują się szerokie, piaszczyste plaże z unikalnym mikroklimatem i dużą zawartością leczniczego jodu. Darłówko to znany i ceniony ośrodek polskiego wędkarstwa morskiego, prężnie rozwijający się port handlowo – przeładunkowy a także przyjazna przystań żeglarska z przepiękną mariną.

Darłowo to także „kulturalny port", w którego kalendarzu imprez, nawet najbardziej wymagający znajdą coś dla siebie. Warto wspomnieć choć o kilku najważniejszych imprezach organizowanych rokrocznie takich jak: Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, Darłowskie Spotkania Literackie, szereg zawodów wędkarskich, liczne regaty żeglarskie czy festiwale a wśród nich: organowy, filmów skandynawskich czy sztandarowa impreza Darłowa – Bałtyk Festiwal Media i Sztuka. Ta ostatnia, to impreza młoda – ale mająca już miano markowej.

Darłowo to wyjątkowe miejsce nad polskim Bałtykiem. Miasteczko posiadające średniowieczny rodowód tworzy wraz ze swoim kąpieliskiem w Darłówku unikalny, kameralny kurort z klimatem. Pełne uroków, niebanalnych zabytków oraz piaszczystych plaż jest miejscem idealnym do wypoczywania. To tu latem słońce zachodzi najpiękniej, zanurzając się w Bałtyku dokładnie, na wprost wejścia do portu – stąd nazwa: „Darłowo – miasto zachodzącego słońca".

Zapraszamy do Darłowa latem i nie tylko.

  • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Stadion Sportowy