Section01 - menu
Section16

Inowrocław

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Inowrocław

Inowrocław. Uzdrowisko tak blisko.

Najstarsza znana nazwa miasta, Novus Wladislaw (z 20 stycznia 1185 r.) nawiązuje do imienia Włodzisław, będącego staropolską odmianą Władysława, a przymiotnik "Nowy" sugeruje ponadto bliżej nieznany związek z Włocławkiem, starszym nieco kujawskim grodem, od XII wieku siedzibą biskupów kujawskich. Od XIII wieku przeważała inna nieco wersja nazwy miasta, a mianowicie z przymiotnikiem Juvenis, tj. młody, występującym bądź przed, bądź po głównym członie nazwy, który z kolei coraz częściej przybierał zlatynizowaną formę Wladislavia. Z czasem oficjalna nazwa miasta uzyskała brzmienie Juniwladislavia, a z niej w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej wykształciły się spolszczone wersje: najpierw Iuniwłocław, a później Inowłocław. Niezależnie od tego funkcjonowały nazwy niemieckie: w wiekach średnich Leslau lub Jungleslau, potem zbliżona do polskiej wersja Inowrazlaw. W rezultacie procesów germanizacyjnych w 1904 roku ustanowiono jako jedynie obowiązującą nazwę Hohensalza (tj. wysoka sól). Zmieniono ją po powstaniu wielkopolskim na Inowrocław, ale przywrócono jeszcze w okresie II wojny światowej.

Ponieważ dwie z podanych wyżej wersji, Wladislavia i Leslau, dotyczyły zarówno Inowrocławia jak i Włocławka, często obie te miejscowości mylono ze sobą. W tę pułapkę nazewniczą wpadł sam Jan Długosz, który słynne spotkanie królowej Jadwigi z wielkim mistrzem Konradem von Jungingen z 1397 roku zlokalizował w Inowrocławiu, podczas gdy w rzeczywistości miało ono miejsce w katedrze włocławskiej.

Od 2005 roku inowrocławianie świętują Imieniny Miasta, na pamiątkę pierwszej wzmianki o Inowrocławiu. Cykl imprez (koncerty, inscenizacje, wystawy, prelekcje) odbywa się około 20 stycznia każdego roku.

Wizytówką Inowrocławia jest uzdrowisko.

Założycielami i głównymi udziałowcami zarejestrowanej 4 maja 1875 roku w Królewskim Sądzie Powiatowym w Inowrocławiu spółki akcyjnej "Solanki Inowrocławskie" byli: dr praw Zygmunt Wilkoński oraz adwokaci Samuel Hoeniger i Oskar Triepcke. Spółka wykupiła od miasta tereny pod budowę obiektów kąpielowych oraz parku zdrojowego i już w 1876 roku uruchomiono pierwszy zakład leczniczy z 14 wannami do kąpieli solankowych. Po roku wybudowano następne łazienki solankowe z 15 wannami, a w 1880 roku trzeci obiekt leczniczy nazwany "Nowym Światem". Głównie zamierzano leczyć choroby reumatyczne, kobiece i skórne. W 1886 roku wybudowano łazienki dla dzieci cierpiących na reumatyzm. W późniejszym okresie modernizowano istniejące obiekty i stawiano nowe, m.in. zaprojektowano cieplarnię. Od 1915 roku w nowo otwartej pijalni wód mineralnych pojawiła się "Kujawianka", produkowana z miejscowego źródła kopalnianego. Rangę inowrocławskiemu zdrojowisku dodawał fakt, iż protektorat nad nim przyjęła niemiecka para cesarska.

Słabobodźcowy klimat nizinny okolic Inowrocławia nie obciąża organizmów osób chorych na niewydolności krążenia i ma dobroczynny wpływ w procesie rehabilitacji chorób serca i po zawale mięśnia sercowego. Klimat sprzyja także leczeniu chorób reumatycznych oraz wspiera rehabilitację układu ruchu. Głównymi profilami leczniczymi inowrocławskiego uzdrowiska są obecnie: choroby krążenia, reumatologia oraz choroby układu ruchu, w tym stany zwyrodnieniowe, urazowe i zapalne, choroby kręgosłupa, układów oddechowego i pokarmowego (m.in. nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, rozedma płuc, cukrzyca, otyłość, przewlekły nieżyt żołądka z nadkwasotą i stany po operacjach pęcherzyka i dróg żółciowych).

Sanatoria oferują kilkadziesiąt rodzajów zabiegów leczniczych: kąpiele solankowe, zawijanie borowinowe, kąpiele wirowe, kwasowęglowe i perełkowe, natryski (bicze) szkockie, hydromasaże angielskie i aromatyczne, ćwiczenia kinezyterapeutyczne indywidualne i zespołowe, masaże lecznicze klasyczne, pneumatyczne i aquavibron oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii: światłolecznictwo, ultrasonoterapia, elektrolecznictwo, parafinoterapia, inhalacje i działania laseru oraz krioterapia, czyli leczenie zimnem.

W sanatorium "Energetyk" wybudowano (pierwszą w polskich ośrodkach sanatoryjnych) specjalną komorę do krioterapii ogólnej, w której pacjenci poddawani są krótkotrwałym zabiegom rehabilitacyjnym w temperaturze od minus 100°C do minus 160oC. Krioterapia ogólna pozwala osiągać znakomite rezultaty przy rehabilitacji stawów i poprawie siły mięśni, których nie sposób osiągnąć przy stosowaniu konwencjonalnych metod leczenia.

Poza typowym leczeniem sanatoryjnym inowrocławskie uzdrowisko oferuje również pobyty profilaktyczne, rehabilitacyjne, odchudzające i rekreacyjne, także weekendowe. Na miejscu można też wynająć rowery i kijki do nordic walking.

Wymiernym wskaźnikiem najwyższej jakości usług o europejskim standardzie, świadczonych w inowrocławskich sanatoriach są wyróżnienia i certyfikaty, które te placówki otrzymują. I tak, w 2002 roku "Solanki" otrzymały Medal Europejski za usługę sanatoryjno-szpitalną "Reumatologia", zaś w 2005 roku wdrożyły Zintegrowany System Jakości ISO 9001:2000 i system zasad bezpieczeństwa żywności HACCP. W styczniu 2009 roku spółka została laureatem prestiżowego konkursu Jakość 2008 w kategorii usług.  Sanatorium "Oaza" i "Modrzew" szczycą się posiadaniem certyfikatu "Ośrodka Przyjaznego Osobom Niepełnosprawnym", nadawanego przez kapitułę złożoną z przedstawicieli najważniejszych stowarzyszeń i organizacji osób niepełnosprawnych. Ponadto Sanatorium "Oaza", które otrzymało też tytuł "HIT 2004" za wysoką jakość usług sanatoryjnych, proponuje ciekawą ofertę zabiegów w zakresie odnowy biologicznej: tybetański masaż ciepłymi kamieniami, saunę świetlną i grotę solno-jodową. Natomiast "Modrzew" może pochwalić się  basenem (o wymiarach 12,5 m x 8,5 m) wypełnionym solanką z naturalnego źródła.

W rankingu tygodnika "Wprost" z 2005 roku autorstwa niezależnego eksperta, prof. Zdzisława Krasińskiego, spośród 75 polskich uzdrowisk Inowrocław uplasował się na wysokim 8. miejscu, wyprzedzając m.in. Rabkę, Konstancin i Wieliczkę. Na kryterium oceny składały się m.in.: jakość tworzyw leczniczych (na przykład wód, borowiny), baza przyrodolecznicza, liczba krytych i otwartych basenów, parków, ogrodów, fontann, deptaków spacerowych, czy też oddzielenie części uzdrowiskowej od infrastruktury komunalnej, liczba i jakość urządzeń rozrywkowych oraz oferta kulturalna.

W 2011 roku Inowrocław zdobył tytuł "DesigNOWE Miasto 2011" w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zaaranżowaną przestrzeń miejską w kategorii ośrodków powyżej 60 tys. mieszkańców. Jurorzy najwyżej ocenili Park Solankowy - zarówno tereny rewitalizowane jak i nowo zaadaptowany obszar. Inowrocław otrzymał tez prestiżowy tytuł "Perła w Koronie Województwa Kujawsko-Pomorskiego" i to w dwóch kategoriach - jako „Atrakcja turystyczna" i „Miejscowość z pomysłem na turystykę". Za największą atrakcję województwa uznano fontannę na Rynku, a na drugim miejscu uplasował się Park Solankowy. Więcej o nagrodach w zakładce "Krótko o Inowrocławiu / Nagrody i wyróżnienia".

W 2012 roku Park Solankowy wzbogacił się o ogrody zapachów i kolorów. Na kolistych klombach od wczesnej wiosny kwitną m.in. róże, piwonie i lilie zachwycając wielością kolorów i odmian, pachną różnorodne zioła. To piękny zakątek spacerowy, zlokalizowany w pobliżu alei dębów i w niewielkiej odległości od pijalni wód mineralnych i palmiarni.

Rok 2013 przyniósł Inowrocławiowi nową atrakcję turystyczną Pijalnię wód - Palmiarnię "Inowrocławianka".

Obiekt znajduje się w Parku Solankowym, na granicy Ogrodów Papieskich i nowej części Solanek, w niewielkiej odległości od tężni uzdrowiskowej i alei pamiątkowych dębów. To ładny architektonicznie obiekt, zbudowany z wykorzystaniem starego budynku gospodarczo-biurowego, zaadaptowanego na kujawską chatę.  W pijalni można degustować wody z lokalnych źródeł - "Inowrocławiankę" i "Jadwigę", szczególnie zalecaną osobom wydatkującym wiele energii, m.in. sportowcom i rekonwalescentom.

Palmiarnia, pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim, zaprasza do poznania piękna egzotycznych roślin. Tak więc palmy w Inowrocławiu rosną już nie tylko latem w plenerze parku zdrojowego, można je też oglądać przez okrągły rok w palmiarni. W kujawskiej chacie odtworzono izbę mieszkalną i kuchnię, takie, jakie jeszcze do niedawna można było spotkać na Kujawach. Są makatki i tu słomkowo-papierowe dekoracje, w tym pająki i wianki okalające święte obrazy, jest haftowana pościel w małżeńskim łożu, są kołyski - dla najmłodszych mieszkańców chaty i dla... lalek, a nawet wiklinowa grzechotka. W kuchni znalazły się stare garnki i inne naczynia gospodarcze, z których wiele jest drewnianych, m.in, jest masielnica czy beczka do kiszenia kapusty. Kto chce wiedzieć, jak wyglądało życie w regionie jeszcze w XIX wieku, musi koniecznie zajrzeć do kujawskiej chaty.

Zapraszamy do Inowrocławia.

  • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Tereny zielone obok Kauli