Section01 - menu
Section16

Czersk

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Czersk
Czersk, foto: mat. promocyjne

Gmina Czersk leży na południu województwa pomorskiego, na Pojezierzu Południowopomorskim w rejonie Borów Tucholskich. Powierzchnia gminy wynosi 380 km2, z czego ponad 60% zajmują lasy. Przez teren gminy przepływają rzeki: Czerska Struga i Niechwaszcz oraz większe: Wda i Brda, a także Wielki Kanał Brdy. W tej bogatej przyrodniczo okolicy żyją liczne gatunki zwierząt, a czyste rzeki i jeziora obfitują w wiele gatunków ryb. Znajduje się tu również kilka jezior, z których największe - Jezioro Ostrowite jest zagospodarowane pod kątem turystyki i wypoczynku. Na terenie gminy wyznaczono wiele rezerwatów i dziesiątki pomników przyrody. Mnogość lasów, jezior oraz rzek sprawia, że teren gminy jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym.

Mieszkańcy z serdecznością powitają tu wszystkich miłych gości, na których czekają m.in. rodzinne pensjonaty i kwatery agroturystyczne, a przede wszystkim - unikalne w skali kraju atrakcje. To właśnie tu - w Odrach, 15 km od Czerska znajduje się rezerwat „Kręgi Kamienne", a w pobliskim Fojutowie - piękny, XIX-wieczny akwedukt. Gmina Czersk to także prawdziwy raj dla miłośników wypraw kajakowych. Przez teren gminy wiodą szlaki wodne Wdy i Brdy, uznawane za jedne z najpiękniejszych i najbardziej popularnych szlaków kajakowych w kraju. Turyści wodniacy chętnie odwiedzają leżący nad Brdą i Wielkim Kanałem Brdy - Rytel. Ta urokliwa miejscowość nazywana jest „Perłą Brdy", a na turystów czekają nie tylko wyprawy kajakowe, ale także piękna promenada, plaża, a w sezonie - wiele ciekawych imprez kulturalnych.

Miłośników tradycyjnej, lokalnej kuchni zapraszamy z kolei do pobliskiego Łęga, w którym prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich „Łężanki". Łęskich specjałów i prawdziwie swojskich smaków można skosztować podczas „Łęskich Kapuśniaków"- imprezy organizowanej tu w drugą sobotę sierpnia.
Gmina Czersk słynie również z hodowli doskonałej jakości pstrąga tęczowego. W Mylofie znajduje się jeden z największych w Polsce Zakładów Hodowli Pstrąga, a w lipcu - w Wojtalu - organizowana jest impreza plenerowa poświęcona tej pysznej rybie.

Serdecznie zapraszamy także do centrum Czerska. Serce miasta to klimatyczny Plac Ostrowskiego, który cieszy się prestiżowym tytułem najlepszej przestrzeni publicznej Pomorza 2007 roku i Hit Pomorza 2010. W cieniu kamieniczek, przy plusku czerskiej fontanny z pstrągami każdy turysta znajdzie miejsce do odpoczynku. Ponadto warto odwiedzić i zobaczyć neogotycki kościół w Czersku - o ciekawej bryle zewnętrznej i bogatym wyposażeniu. Zachęcamy także do spacerów i relaksu w naszych nowych parkach miejskich: Borowiackim, Kociewskim czy Kaszubskim. Zawsze aktualne informacje turysta znajdzie w Centrum Informacji Turystycznej (przy ul. Kościuszki 27a).

  • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Targowisko Miejskie przy ul. dr. Zielińskiego