Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Formacja Nieżywych Schabuff

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Olek Klepacz z Formacji Nieżywych Schabuff
Olek Klepacz z Formacji Nieżywych Schabuff, foto: mat. promocyjne

Formacja Nieżywych Schabuff powstała w pierwszej połowie lat 80. W 1988 roku Olek Klepacz i Wojtek Wierus z przyjaciółmi weszli do studia „Trójki” gdzie powstała ich pierwsza płyta "Wiązanka melodii młodzieżowych" która ukazała się już w 1989 roku i to właśnie z tego albumu pochodziła najpopularniejsza piosenka radiowego debiutu "Klub Wesołego Szampana".

Na listy przebojów wspięły się także "Kibel", "Swobodny Dżordż" i "Centrum Wynalazków". W 1991 roku zespół wydaje drugą płytę - "Schaby". Pochodzą z niej takie przeboje jak "Baboki", "Faja 89", "Krótka pieśń o miłości".

W 1992 roku, muzycy FNS nagrali płytę "Urodziny". Z krążka również wylansowano kilka hitów jak choćby "Żółty rower" czy "Hej cześć, daj coś zjeść".

W maju 1995 pojawił się singiel "Krystyny", który promował kolejny album Formacji "Fantomas" a od końca czerwca fale eteru zalało "Lato". W większości plebiscytów utwór ten zdobył miano przeboju wakacji, a później całego roku. Dlatego też kolejny rok dla Formacji stał pod znakiem nagród, plebiscytów i wyróżnień.

Zespół święcił tryumfy za sukces piosenki "Lato". Został laureatem II nagrody w plebiscycie RMF FM na Przebój Roku, odebrał Muzyczną Nagrodę Teleexpressu. W marcu Formacja zdobyła dwie nagrody w plebiscycie PLAY-BOX '96, a następnie nominację do Fr yderyków '95. Latem FNS wystąpiła na festiwalu w Opolu, a także na festiwalu Prince Rock Poland Węgorzewo '96 i w CAMEL PLANET. Podsumowaniem sezonu był występ przed ponad stutysięczną publicznością na koncercie Michaela Jacksona.

W lutym 1998 ukazał się singiel "Da da da". Piosenka stała się power-playem w około 50 stacjach radiowych i w ciągu kilku tygodni ogólnopolskim przebojem. Rok 1999 to dziesiąte urodziny zespołu, grupa wydała specjalną składankę "Z archiwum X-lecia", zawierającą największe przeboje. Na krążku znalazł się jeden utwór premierowy "Mów mi Elvis".

Formacja powróciła po czterech latach milczenia z kolejną płytą, zatytułowaną "Supermarket".

Pod koniec 2007 roku, zespół pojawił się z utworem „Ty” w projekcie charytatywnym „Pocztówka do Św. Mikołaja 2007” . Krążek osiąga status Złotej Płyty. Na pierwszy singel promujący nowy album Formacji został wybrany utwór „Ławka”. Ogólnopolska premiera utworu i premiera teledysku odbyła się 14 maja 2008. Utwór ten znalazł się w polskiej jedenastce konkursu Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności 45. Międzynarodowego Sopot Festival 2008. 11 lipca 2008 "Ławka" znalazła się wśród pięciu wykonawców, którzy wzięli udział w polskim finale na deskach Opery Leśnej w Sopocie. Piosenka „Ławka” stała się najczęściej emitowanym utworem w kraju i zyskała status przeboju roku 2008 .

Premiera nowego singla z albumu "24 H", "Przez Chwilę” odbyła się 24 września. "Przez Chwilę" pojawia się również na albumie pt. "Pocztówka do Św. Mikołaja 2008" . Warto dodać, że krążek osiąga status Złotej Płyty w dniu premiery. Nowy rok, 2009 zespół wita razem z telewidzami TVP 2 na największej imprezie sylwestrowej w Polsce "Sylwester Jasny Od Gwiazd" gromadzi przed telewizorami ponad 6 milionów widzów i 250 tys. na Wrocławskim rynku. 14 lutego 2009 zespół występuje jako gwiazda w polskim finale Eurowizji - transmisja "live".

Rok 2009 to ciągłe koncerty. Formacja intensywnie gra w całej Polsce. Do stacji radiowych trafia kolejny singel z albumu "24 H" - "Myślman". Zespół angażuje się również w akcję charytatywna "Podziel się posiłkiem". Formacja dołącza również do XVII edycji świątecznej akcji charytatywnej „Pocztówka do Św. Mikołaja 2009” - krążek w dniu premiery uzyskuje status Złotej Płyty.

W 2012 roku nakładem A.M. Polskiego Radia ukazuje się pierwszy solowy krążek lidera FNS Olka Klepacza pt. – „Neurotyki”. Piosenka ‚Tu i Tam’ była piosenką dnia Jedynki i zakwalifikowała się do KFPP Opole 2012 - koncert premier.

Mieliśmy również okazję poznać „Tschenstochau”z gościnnym udziałem Sebastiana Karpiela- Bułecki, która również była piosenką dnia Jedynki, jak i zaistniała w kolejnej edycji płytowej ‚Przeboje Lata z Radiem 2012’,oraz „Madame Depressją”.

Rok 2013 to rok 25-lecia Formacji Nieżywych Schabuff i jak obiecuje Olek, zespół nie omieszka zaakcentować tej daty premierową płytą jak i cyklem wyjątkowych koncertów podsumowujących dotychczasową działalność.

"Kochankowie na czasie" - premierowy singiel który będziemy promować na trasie Lata z Radiem.

tekst - ALEKSANDER OLEK KLEPACZ
muzyka - WOJTEK WIERUS
P.C. Klepacz/Wierus

Płyta w tym roku, roboczy tytuł "ELEKTRO-SFERA".

FNS obchodzi 25-lecie, postanowiliśmy to zaakcentować premierową płytą, która będzie podróżą przez nasze muzyczne fascynacje na przełomie minionych lat.

Piosenka "Kochankowie na Czasie"- opowieść o zakochanych dzieciakach, które uciekają od stereotypów i schematu życia ,szukając wiecznej miłości. Czy ją znajdą ...wystawieni na najcięższą próbę, próbę czasu  - za dwadzieścia lat na krawędzi dnia będę czekał z bukietem słów o które prosiłaś, słów które dadzą Ci wieczną młodość i miłość - mam nadzieję że je znajdę.

  • Zobacz więcej na temat: