Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Zakopower

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Zakopower
Zakopower, foto: mat. promocyjne/Rafał Nowakowski

ZAKOPOWER to najbardziej znany w Polsce zespół, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami, oraz rockową estetyką. Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą Music Hal wydaną w 2005 roku. Znakomite kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, w nowatorskim, energetycznym wykonaniu zespołu, zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność (ZŁOTA PŁYTA) i docenione przez jurorów wielu festiwali muzycznych – zwycięstwo nieznanego wówczas nikomu Zakopower w Opolu oraz na Top Trendach w 2005. Zespół został dostrzeżony przez AKADEMIĘ FONOGRAFICZNĄ, która płycie „Music Hal“ przyznała nominacje do FRYDERYKA aż w sześciu kategoriach!

Druga płyta zespołu Na siedem, ukazała się w 2007 roku. We wrześniu, dzięki współpracy z „Polska The Times” miała szansę dotrzeć do słuchaczy w ogromnym jak na polskie warunki nakładzie ponad 600.000 egzemplarzy. W listopadzie pojawiła się w sklepach wersja rozszerzona płyty z gościnnym udziałem Nigela Kennedy’ego. Teksty, oprócz członków zespołu, napisali m. in. Kayah, Adam Nowak i Rafał Bryndal. Na krążku słychać rockowe, punkowe, jazzowe a nawet afrykańskie rytmy. Za tę płytę Zakopower został uhonorowany nagrodą Fryderyk w kategorii Album roku Etno/Folk! Nie długo później osiągnął kolejny wielki sukces, wygrywając 45 Festiwal w Opolu!

Podsumowaniem bardzo udanego roku 2008 jak i dotychczasowych poczynań zespołu, było DVD Koncertowo wydane w kwietniu 2009. Niespełna rok później Koncertowo osiągnęło status ZŁOTEJ PŁYTY!

2011 rok stał pod znakiem długo wyczekiwanego, albumu – Boso. Pierwszy singiel „Boso” zdobył najwięcej głosów publiczności, a tym samym tytuł Złotej Superpremiery na 48 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu!!! Singiel zawładnął również listami przebojów większości rozgłośni radiowych w Polsce na dobre kilka miesięcy, a cała płyta osiągnęła status POTRÓJNEJ PLATYNY!!! Rok później Album Boso zyskał również uznanie w oczach Akademii Fonograficznej, która przyznała aż 3 nagrody Fryderyk 2012.

Zespół ma tysiące wiernych fanów, dzięki którym regularnie grywa około 100 koncertów rocznie. Pozycja Zakopower umacnia się również na Europejskiej scenie World Music. Zespół zagrał na prestiżowych Europejskich Festiwalach: w OSTRAWIE, RUDOLSTAD, EUROCULTURED w MANCHESTERZE, w PETERSBURGU oraz na węgierskim SZIGET FESTIWAL. Zakopower odwiedził podczas tras klubowych również: Indie (Mumbaj), Maroko, Węgry (Budapeszt A38), Włochy, Niemcy (Kolonia, Berlin, Oberhausen), Chorwację (Zagrzeb, Mocvara), Belgię (Bruksela, Ancienne Belgique), Litwę (Wilno), Białoruś (Mińsk), Ukrainę (Winnica), USA (Chicago, Nowy Jork, New Jersey), Kanadę (Toronto).

W 2010 roku dołożył do tego udział w Nigel Kennedy's Polish Weekend Londynie w prestiżowej sali Queen Elizabeth Hall Southbank Centre, gdzie zagrał trzy koncerty w tym w dwóch projektach wspólnie z Nigelem Kennedy. Nie uszło to uwadze brytyjskiej prasie, The Times rozpływał się nad muzyką Zakopower i grą na skrzypcach Sebastiana Karpiela. Kolejny „krok” na Wyspach to trasa koncertowa w 2012 roku. Zakopower zebrał pokaźną publiczność (ponad 3500 widzów) na 6 koncertach w klubach O2 i HMV w Glasgow, Edynburgu, Birmingham, Londynie, Bristolu i Bournemouth!

Na Zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza Zakopower, jako przedstawiciel polskiej Kultury, mocnym akcentem zakończył Światową Wystawę EXPO 2010 w SZANGHAJU dając żywiołowy koncert licznie zgromadzonej chińskiej publiczności. Występ ten zaowocował w postaci mini trasy koncertowej zespołu w Chinach w 2013r. Zakopower zagrał w Pekinie na 3 festiwalach (Meet in Beijing, Strawberry Music Festival i Music Waves Festival) oraz w Lanzhou i Xining gdzie na biletowanych koncertach zgromadził przeszło 2500 nowych fanów!!!

Skład zespołu:

Sebastian Karpiel Bułecka głos, skrzypce, dudy podhalańskie, fujara słowacka,

Bartek Kudasik głos, altówka;

Wojciech Topa głos, skrzypce;

Józef Chyc głos, basy podhalańskie;

Piotr Rychlec instrumenty klawiszowe;

Łukasz Moskal głos, perkusja;

Tomek Krawczyk gitara elektryczna;

Michał Trąbski gitara basowa

Dominik Trębski trąbka

Nagrody:

2005 – Superpremiera - Opole Festiwal

2005 – Sopot TopTrendy Festiwal

2008 – Superpremiera - Opole Festiwal

2008 – Fryderyk, Album roku Etno/Folk

2011 – Superpremiera - Opole Festiwal

2012 – Bestseller Empiku dla Najlepiej sprzedającej się płyty w Polsce w 2011r.

2012 – 3 nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk – Grupa Roku, Album roku Folk/Muzyka Świata, Piosenka roku – „Boso”

2012 – Super Jedynki (SuperArtysta dla S. Karpiela Bułecki, SuperPrzebój za utwór Boso)

Dyskografia:

Music Hal (cd), 2005 Złota Płyta

Na siedem (cd), 2008 Złota Płyta

Koncertowo (dvd), 2009 Złota Płyta

Boso (cd), 2011 Potrójna Platynowa Płyta

Kolędowo (cd i dvd), 2013 Złota Płyta