Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Ewa Farna

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Ewa Farna
foto: mat. promocyjne/Monika Drewniak

Ewa Farna urodziła się 12 sierpnia 1993 roku w Trzyńcu. Mieszka w Czechach, a dokładniej w Wędryni. Pochodzi z polskiej rodziny, w której w domu mówi się po polsku, jak i gwarą cieszyńską. Ewa nie jest jedynaczką, ma brata Adama i siostrę Magdalenę.

Z wyróżnieniem zdała maturę, a w październiku 2012 r. rozpoczęła naukę na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek Prawo.

Pierwsza płyta piosenkarki pojawiła się na czeskim rynku 6 listopada 2006 roku - „Měls mě vůbec rád”, album okazał się hitem i cieszył się wielką popularnością (uzyskał podwójną platynę). Druga płyta : „Ticho”, ukazała się 1 października 2007 roku, również uzyskała status platynowej płyty w Czechach. 7 listopada 2008 roku ukazało się koncertowe DVD, zarejestrowane w Pradze 17 czerwca 2008 pt: „Blíž ke hvězdám”.  Przedstawiało ono jeden z 18tu koncertów trasy, dzięki której Ewa przeszła do historii jako najmłodsza czeska piosenkarka absolwująca swoją własną trasę. DVD zyskało nagrodę najlepiej sprzedawanego DVD w Czechach. Rok później na rynku czeskim pojawiła się płyta "Virtuální" i tym samym następna trasa koncertowa.

Na polski rynek Ewa weszła 9 listopada 2007 płytą: „Sam na sam”, album wydany przez Universal Music Polska. Była to polska wersja albumu: „Měls mě vůbec rád”.

Druga polska płyta ukazała się 16 marca 2009. Album nosił tytuł: „Cicho” i właśnie ten album zdobył na festiwalu Sopot Hit Festiwal - tytuł albumu roku. Ponadto piosenka „Cicho” została hitem lata 2009.

Trzecim albumem jaki ukazał się na polskim rynku 5 listopada nosi tytuł „EWAkuacja”. Znajdziemy na niej piosenki całkiem nowe, jak i te które znalazły się na czeskiej płycie Virtualni. Z płyty "EWAkuacja" pochodzą takie single jak EWAkuacja, Bez Łez, Nie przegap czy tytułowy utwór do młodzieżowego filmu Disney'a "Camp Rock 2 - Wielki Finał".

Jesienią 2012 r. Ewa pojawiła się jako Trener swej drużyny w 3 edycji Bitwy na głosy, gdzie dotarła do samego finału, wiosną 2013 r. zasiadła w jury słowacko-czeskiego "Superstara" - odpowiednika polskiego "Idola", a w tym roku została najmłodszym, czwartym jurorem polskiego X Factora.

W listopadzie 2013 r. światło dzienne ujrzała jej najbardziej dojrzała i osobista płyta "(W)inna", która już w styczniu pokryła się złotem! Aktualnie Ewa pracuje nad czeskim bliźniakiem "(W)innej" i koncertuje w Polsce, Słowacji i Czechach.

  • Zobacz więcej na temat: