Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Czarno Czarni

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 02.06.2015
Czarno-czarni
Czarno-czarni, foto: mat. promocyjne

Formacja Czarno-Czarni narodziła się w 1996 roku kiedy to grupa Big Cyc nagrywała utwór „Pasażer" z gościnnym udziałem Jarka 'Doktora' Janiszewskiego z gdańskiej Bielizny. Dżej Dżej, Piękny Roman i Dżery zdecydowali, że współpraca układa się bardzo dobrze i poszli za ciosem formując nową kapelę Czarno-Czarni. Chwilę później do składu dołączył Piotrek Sztajdel (Gadak) klawiszowiec, na stałe związany z Big Cycem. Wspólne zamiłowanie do brzmień czystego rock and rolla i klimatu muzycznego lat 60-tych dały początek muzyce Czarno-Czarnych.

Ich pierwszy krążek ukazał się w 1998 roku. Płyta powstała z pasji i radości wspólnego grania, Czarno-Czarni z dnia na dzień dołączyli do grona najpopularniejszych polskich zespołów. Krążek zdobył platynowe trofeum a trzy pierwsze single: Nogi, Trąbo-Twist i Miłość i rtęć ugruntowały pozycję zespołu. Połączenie kapel Big Cyc i Bielizna było niewątpliwie strzałem w dziesiątkę. Dwa lata później, w 2000 roku ukazała się kolejna płyta „Niewidzialni" z której dwa single „Śpiąca Jola" i „Jedzą rybę" przez wiele tygodni okupowały pierwsze miejsca list przebojów. W 2003 roku Czarno-Czarni występują w koncercie 40-lecia festiwalu w Opolu. W tym samym czasie powstaje także czołówka do serialu emitowanego w Polsacie „Daleko od noszy". Jesienią 2004 roku ukazuje się kolejna płyta ze swingowymi wersjami klasycznych utworów z lat 30', 40' i 50'. Krążek „Sułtani swingu" ukazał się nakładem Wytwórni Polskiego Radia.

W 2009 roku Czarno-Czarni wydają następną płytę "Nudny świat". Wydawnictwo promuje singiel "Znikający pas". Dźwięki nawiązują do lat 60. XX w. Na płycie znajduje się kilka duetów m.in. z Urszulą, Anną Rusowicz i Holly Shephard wokalistką z Nashville, wiele nastrojowych ballad i porządna dawka pozytywnych dźwięków. Ten krążek dał początek polsko-amerykańskiemu mariażowi muzycznemu. Rok po premierze albumu grupa zdecydowała się na nagranie kolejnego longplaya z udziałem Holly. W maju 2012 pierwszy singiel z płyty utwór „Day lovely Day" miał premierę na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia (Jedynka). Płyta The power of the dance floor ukazała się w lutym 2013 roku.

W 2012 roku na współpracę z zespołem zdecydowała się hiszpańska wokalistka, Giulia Tellarini znana z formacji Giulia y los Tellarini, grupa znana jest przede wszystkim dzięki swojej piosence "Barcelona" wykorzystanej w filmie Woody'ego Allena Vicky Cristina Barcelona. Powstał nastrojowy utwór Camaredo.
W 2013 roku formacja odwiedziła Nashville skąd przywiozła kilka pomysłów na kolejne utwory. Jesienią 2014 roku ukazała się składanka „Najlepsze piosenki" podsumowująca działalność zespołu. Obecnie zespół pracuje nad kolejnym autorskim albumem.