Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Papa D.

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 02.06.2015
Papa D.

Papa D. -  pop-rockowy zespół wokalno-instrumentalny. Powstał w 1984 roku pod nazwą Papa Dock. Od 1985 roku, jako Papa Dance, stał się – obok takich zespołów, jak: Lady Pank, Bajm, czy Kombi – jednym z najpopularniejszych zespołów lat 80-tych. Od 2003 roku – ponownie na polskiej scenie muzycznej. Koncertuje, wydaje plyty, bierze udział w festiwalach. Od 2007 roku pod nazwą Papa D.

Lata 80-te

Już pierwsze przeboje zespołu spotkały się z życzliwym przyjęciem publiczności. Hitami stały się piosenki: „Kamikaze wróć“ i „Pocztówka z wakacji“ (obydwie wydane na singlach przez firmę Tonpress  w pierwszej połowie 1985r.) Latem 1985 wydana została debiutancka płyta zatytułowana Papa Dance (Savitor). Zespół wystąpił w 1985 r. na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie przebojów z piosenką „Kamikaze wróć“ i zdobył dzięki głosom publiczności drugie miejsce.

W kolejnym roku dzialalności – 1986, zespół zdobył listy przebojów piosenkami: „Naj Story“ (która na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 zdobyła 3. nagrodę w głosowaniu publiczności, jak również osiągnęła 1. pozycję na Liście Przebojów Programu III), „O-la-la“ oraz „Ocean wspomnień“ (Tytuł „Radiowej Piosenki Roku“ w plebiscycie I programu Polskiego Radia - w 1987 ukazała się na singlu, wydanym przez Arston).

W 1986 roku Papa Dance nagrał także materiał na płytę Poniżej Krytyki. Zarejestrowali również w nowych wersjach stare przeboje Mateusza Święcickiego: „Jedziemy autostopem“ (z repertuaru Karin Stanek) oraz „Był taki ktoś“ – zaśpiewany wspólnie z jego pierwszą wykonawczynią – Kasią Sobczyk. Nagrali także teledysk dla niemieckiej TV do piosenki „Kamikaze You Are Mine“.

Pod koniec 1986 roku Papa Dance zarejestrowali dla Telewizji Polskiej dwa programy telewizyjne: „Rozśpiewani chłopcy z Baker Street“  - z piosenkami autorstwa Jacka Cygana i z Jego udziałem oraz rozrywkowy program z teledyskami do piosenek z płyty „Poniżej krytyki“ wyemitowany podczas programu sywlestrowego.

W roku 1987 Papa Dance byli w Polsce coraz popularniejsi. Z piosenką „Maxi Singiel“ wygrali Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu zajmując pierwsze miejsce i zdobywając nagrodę publiczności.

Rok później – w 1988 roku, drugi rok z rzędu, ich piosenka wygrała Plebiscyt Publiczności. W koncercie „Od Opola do Opola“ Zdobyli Opolską Karolinkę  na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej za utwór Nasz Disneyland . Na tym samym Festiwalu otrzymali także wyróżnienie w koncercie „Premiery“ – za piosenkę „Nietykalni“ otrzymali Bursztynową Paterę od organizatorów Festiwalu Piosenki  w Rostoku oraz zaproszenie do udziału w nim – wystąpili tam w 1989 roku, zajmując drugie miejsce w plebiscycie publiczności (wykonali niemiecką wersję przeboju „Pocztowka z wakacji“ – „ Mädchen im meer“).

Na Sylwestra w 1988 roku Telewizja Polska nagrała specjalny program rozrywkowy „Temat na clip“ z piosenkami pochodzącymi z albumu „Nasz ziemski Eden“. Gościnny udział w nagraniu programu wziął  aktor Jerzy Trela.

Papa Dance wydał w tamtym czasie dwie płyty długogrające: „Poniżej Krytyki“ (Arston 1987) i „Nasz Ziemski Eden“ (Tonpress 1989). Wraz z płytą „Nasz Ziemski Eden pojawił się w sprzedaży maxisingiel „Nasz Disneyland“ (Tonpress 1989). Rok później materiał z płyt winylowych, wydanych w 1989, ukazał się na płycie CD Tonpressu jako jeden z pierwszych polskich kompaktów – „Nasz Ziemski Eden. Ponadto utwory Papa Dance znalazły się na składankach Dyskoteka Pana Jacka – Jacka Cygana.

Latem 1989 grupa wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie jako reprezentant firmy Tonpress.

Pod koniec 1989 i w 1990 grupa koncertowała w Stanach Zjednoczonych – głównie w klubach polonijnych. Podczas pobytu w USA, w nowojorskim klubie Indigo Blues, ich muzycznym gościem podczas weekendu koncertów był Michał Urbaniak.

 

Zespół koncertował także w Związku Radzieckim, gdzie między innymi wziął udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Witebsku. W Moskwie - na Łużnikach, na koncercie Papa Dance gościło 100 000 widzów. Do telewizyjnych programów telewizyjnych wielokrotnie  zapraszała ich Ałła Pugaczowa. Grupa współpracowała także z czeskim wokalistą Petrem Kotvaldem, z którym nagrała anglojęzyczną piosenkę It's A Simple Song (w chórkach pojawiła się Anna Jurksztowicz). Wystąpili również obok Karela Gotta, Jiri Korna i Heleny Vondrackovej w programie rozrywkowym zrealizowanym dla czeskiej telewizji. Zarejetsrowali wówczas na Praskim Placu Wacława clip do piosenki „Nasz Disneyland“.

W 1990 roku w USA Papa Dance wydali swój pierwszy składankowy CD The Best Of Papa Dance vol. 1 (Adriador 1990).

W latach 80 zespół Papa Dance dał ponad 600 koncertów, a płyty i kasety magnetofonowe rozeszły się w ponad milionowym nakładzie.

 

Powrót Papa Dance

 W 2002 ukazał się pierwszy singiel zespołu po powrocie na rynek muzyczny -  „Wszystko się zdarzy na plaży“ (Magic Records).

W roku 2003 na rynku ukazuje się jedyne autoryzowane przez zespół wydawnictwo płytowe  zawierające największe przeboje zespołu:- "Złota Kolekcja - Papa Dance – Naj Story". (Pomaton EMI).

W połowie marca 2005 roku na rynek trafił album z premierowymi piosenkami „1 000 000 fanek nie mogło się mylić!“ (Warner Music Poland). Pochodziły z niego przeboje: Czarny śnieg, Gdzie one są? oraz Bez braw na finał, z którym zespół startował w polskich preselekcjach do konkursu "Bursztynowy Słowik" Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Sopot Festival. Powrót okazał się sukcesem, gdyż wydawnictwo to doszło aż do 1. pozycji na oficjalnej polskiej liście bestsellerów płytowych OLiS. Dzięki świetnej sprzedaży tego albumu, zespół wystąpił podczas koncertu TOP na Festiwalu Top Trendy w Sopocie w 2006 roku.

Pod koniec listopada 2007 Papa Dance zmienił nazwę na Papa D. Miał wtedy premierę utwór „Będziemy tańczyć“, zapowiadający piąty album zespołu. W  czerwcu 2008 roku pojawił się singiel  „Bezimienni, do którego tekst napisał Jacek Cygan, z którym zespół wystąpił na Sopot Hit Festiwal 2008 w konkursie na polski przebój lata. Latem Papa D trzykrotnie pojawił się na transmitowanym przez telewizyjną Dwójkę cyklu koncertów "Hity na czasie" Radia Eska.

Pod koniec sierpnia ukazała się cała płyta zatytułowana Bezimienni, zawierająca 12 premierowych nagrań. Od września wokalista Papa D – Paweł Stasiak był uczestnikiem ósmej edycji show "Taniec z gwiazdami" w stacji TVN.

Od momentu powrotu na scenę, zespół zagrał ponad 500 koncertów w kraju i za granicą. Wielokrotnie koncertowali z innymi gwiazdami lat 80-tych, takimi jak: Duran Duran, Howard Jones, Sandra, czy Samantha Fox. Brali udział w letnich trasach koncertowych firmowanych przez: Radio Zet, Lato z Radiem i Radio Złote Przeboje.

Wystąpili w wielu programach TV. Między innymi: byli bohaterami „Szansy na sukces“, zagrali podczas telewizyjnego benefisu Adama Małysza w Zakopanem (2011) oraz przez ostatnie dwa lata (2012, 2013) byli gośćmi Sylwestrowej Mocy Przebojów TV Polsat. Podczas zeszłorocznego Sylwestra otrzymali od telewizji Polsat specjalne wyróżnienie za 30 lat na scenie muzycznej,

W 2014 roku z okazji jubileuszu 30-lecia grupy została wydana płyta Papa Loves Dance. Zespół sięgnął po wielkie hity z początku lat 80-tych, które były inspiracją przy powstawaniu pierwszych przebojów zespołu. Na płycie znalazły się takie piosenki, jak: I Like Chopin, Tora Tora Tora, Neverending Story i Dolce Vita.

Przeboje zespołu ciągle goszczą na antenie radiowej. Piosenka „Pocztówka z wakacji“ została w 2014 roku Wakacyjnym Przebojem Lata w Radiu Złote Przeboje.

W rankingu najlepszych polskich płyt XX wieku, opublikowanym w listopadzie 2014 roku przez portal www.porcys.com, płyty zespołu znalazły się dwukrotnie w pierwszej dziesiątce – na miejscu 6. Debiutancki album „Papa Dance“ i na miejscu 1. Drugi album zespołu „Poniżej krytyki“.

Zespół Papa D., to: Paweł Stasiak – wokal, Jacek Szewczyk – gitara solowa, Waldemar Kuleczka – gitara basowa, Filip Siejka – instrumenty klawiszowe i Dariusz Piskorz – perkusja.

 

Największe przeboje zespołu:

- Kamikaze wróć
- Ocean Wspomnień
- Pocztówka z wakacji
- Nasz Disneyland
- Panorama Tatr
- Nietykalni
- Naj Story
- Czarny Śnieg
- Maxi Singiel                          
- Będziemy tańczyć
- O-la-la                                   
- Bezimienni

Dyskografia:

• 1985 - Papa Dance Savitor

• 1986 - Poniżej krytyki

• 1988 - Nasz ziemski Eden

• 2005 - 1 000 000 fanek nie mogło się mylić

• 2008 - Bezimienni

• 2014 - Papa Loves Dance

  • Zobacz więcej na temat: