Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Kasia Kowalska

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 02.06.2015
Kasia Kowalska
Kasia Kowalska, foto: mat. promocyjne

Kasia Kowalska to jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła od debiutanckiego albumu Gemini, wydanego w 1994 z którego pochodzą przeboje "Jak rzecz" czy "Oto ja". Album ten pokrył się potrójną platyną. W 1995 roku podczas Sopot Festival zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności za utwór "A to co mam". 20 listopada 1995 ukazała się koncertowa płyta „Koncert inaczej", będąca rejestracją kilku występów. W ciągu miesiąca album uzyskał status platynowej płyty. W 1996 roku wydała album "Czekając na...", który jeszcze przed premierą zyskał status platynowej płyty. W 1997 wystąpiła w filmie „Nocne graffiti" w roli narkomanki Moniki. Na ścieżce dźwiękowej do filmu znalazła się jej premierowa piosenka „Straciłam swój rozsądek". Rok 1998 to kolejny platynowy sukces w postaci albumu "Pełna obaw". W latach 2000-2008 ukazały się jeszcze albumy "5", "Antidotum", "Samotna w wielkim mieście", "Antepenultimate", które zdobywały serca słuchaczy i uznanie krytyków, a także jak poprzednie, pokrywały się platyną. Rok 2010 przyniósł bardzo dobrze przyjęty za równo przez fanów, jak i krytykę album z utworami Grzegorza Ciechowskiego „Moja Krew". Kasia Kowalska oprócz wielu projektów i kooperacji muzycznych bierze też udział w projekcie Panny Wyklęte, dla którego wraz Darkiem Maleo Malejonkiem stworzyła kopozycje "Niezłomni" oraz „Wstań i walcz". Wokalistka niezmiennie od kilkunastu lat i 9 płyt zasypuje swoich fanów kompozycjami, które okupują czołówki list przebojów, a samej Artystce pozwalają zdobywać niezliczone ilości prestiżowych nagród i wyróżnień.

Jako nastolatka, na znak buntu przeciw powszedniości życia w małym miasteczku, z głową ogoloną jak Sinead O'Connor, uciakła z domu na rockowy festiwal do Jarocina. Już wtedy muzyka była dla niej czymś niezwykłym, ogromnym zrodłem emocji i siły. Dziś to Ona, poprzez swą muzykę, daje ludziom wyjątkowe emocje i siłę, by zmierzyć się z codziennością. Ma na swoim koncie wiele płyt i prestiżowych nagród i choć od wydania pierwszej płyty minęło wiele czasu i wiele w jej życiu się wydarzyło, to pewne rzeczy pozostają niezmienne: jej niecodzienna wrażliwość na dzwięki, miłość do muzyki i pasja z jaką ją wykonuje.

Nagrody
2011
Platynowa płyta "Kowalska/Ciechowski: Moja Krew"
Superjedynka: SuperArtysta
2010
Platynowa Płyta (Antepenultimate)
Wykonawca Dekady 2000 – 2010
Superjedynka: wokalistka roku
Złoty Dziób Radia WaWa: wokalistka roku
2009
Złota Płyta (Antepenultimate)
Nominacja do Superjedynki: artysta roku[16]
2005
Superjedynka: płyta rock (Samotna w wielkim mieście)
Złota płyta (Samotna w wielkim mieście)
2003
Superjedynka: płyta rock (Antidotum)
Platynowa płyta (Antidotum)
2002
Polskie Internetowe Nagrody Muzyczne: polska wokalistka roku, najlepszy polski teledysk 2001 roku (Starczy słów), najlepsza polska strona internetowa artysty (www.kasiakowalska.com.pl)
2001
Platynowa płyta (5)
MTV Europe Music Awards: najlepszy polski artysta
Superjedynka: płyta rock (5)
1998
Fryderyki: nagroda publiczności (Co może przynieść nowy dzień)
1997
Brązowy Otto czytelników magazynu Bravo
1995
Bursztynowy Słowik i Słowik Publiczności na festiwalu w Sopocie (Jak rzecz i A to co mam)
Fryderyki: piosenka roku (A to co mam)
1994
Fryderyki: debiut roku (Gemini)

  • Zobacz więcej na temat: