Section01 - menu
Section08 - artykułowa

MANCHESTER

Jedynka
Ewa Bańbuła-Dyda 25.06.2015
MANCHESTER

Zespół MANCHESTER powstał w 2006 roku w Toruniu. Już rok po powstaniu wziął udział w najbardziej znanych polskich festiwalach rockowych, m.in. w Węgorzewie i Jarocinie. Piosenka "Do Gwiazd" znalazła się na prestiżowej dla słuchaczy Trójki składance "Minimax.pl", sygnowanej przez Piotra Kaczkowskiego. Kulminacją roku 2007 dla zespołu było uczestnictwo w finale telewizyjnego programu "MTV Rockuje", oraz występ na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie Manchester wykonał własne aranżacje utworów Republiki. Prawdziwym przełomem okazał sie jednak rok 2008, który przyniósł toruńskiej grupie zwycięstwo na festiwalu TOPtrendy. Manchester swoim debiutanckim singlem "Dziewczyna Gangstera" zdeklasował konkurencję, zdobywając dwie główne nagrody - nagrodę publiczności oraz nagrodę internautów.

W listopadzie 2008 roku zespół docenili również słuchacze Radia WAWA, przyznając mu "Złotego dzioba" w kategorii Debiut Roku. Wtedy również ukazał się debiutancki album formacji, zatytułowany "MANCHESTER"(wydawca: Lemon Records), na którym znalazły się takie radiowe przeboje jak: "Berlin lubi deszcz", "Nie na pierwszej randce" czy wspomniana już, obsypana nagrodami "Dziewczyna Gangstera". Płyta zyskała uznanie fanów i dziennikarzy. W roku 2009 Manchester walczył o nagrodę Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie z piosenką "Tajemnica".

Zespół wielokrotnie występował na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, będąc dwukrotnie nominowanym do Superjedynki. We wrześniu 2011 ukazał się drugi album Manchesteru pt: "Chemiczna Broń" (EMI Music). Wydawnictwo promowały takie piosenki jak: uwielbiany przez publiczność na koncertach "Lubię twoje włosy", "Lawendowy", "Tajemnica" czy "Autostrady kłamstw". Grupa wielokrotnie brała udział w telewizyjnych muzycznych show, takich jak kieleckie "Sabaty Czarownic", Hity na czasie radia Eska, czy Lato Zet i Dwójki.

W 2013 roku Manchester zagrał przed Rodem Stewartem na stadionie w Rybniku. Frontmana Manchesteru można było zobaczyć i usłyszeć w specjalnym odcinku "Szansy na sukces", w którym znani wokaliści i wokalistki interpretowali utwory Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Pod koniec 2014 roku ukazał się singiel "Zapominanie", zapowiadający trzeci album toruńskiej formacji. W roku 2015 zespół wypuścił drugi zwiastun nadchodzącej płyty - energiczny utwór pt: "Za Mało". Od początku swojego istnienia Manchester zafascynowany jest brytyjskim brit-popowym/pop-rockowym brzmieniem, nawiązując - nie tylko graniem, ale i swoją nazwą - do Oasis, jednego ze swoich ulubionych wyspiarskich bandów.

  • Zobacz więcej na temat: