Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Piersi

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Piersi

Zespół Piersi powstał w 1984 roku w Jarocinie. Założyli go: Zbyszek Moździerski, Paweł Kukiz, Oli oraz Rafał Jezierski. Twórczość tej rockowej grupy charakteryzują prześmiewcze teksty, które zawsze dotykają ważnych i aktualnych kwestii społecznych, kulturalnych i politycznych w Polsce.

Do roku 2013 zespół wydał 7 albumów: "Piersi" (1992), "My już są Amerykany" (1993), "60/70"(1994), "Powrót do raju" (1995), "Raj na ziemi" (1997), "Pieśni ojczyźniane" (2000) , "Piracka płyta" (2004).

W styczniu 2013 roku, dotychczasowy lider Piersi – Paweł Kukiz – zrezygnował ze współpracy z zespołem. Muzycy nie poddali się, postanowili kontynuować działalność zespołu. Zaprosili do współpracy nowego wokalistę – Adama Asanova i wspólnie rozpoczęli prace nad zarejestrowaniem nowego autorskiego materiału. Od lutego do maja 2013 roku, skomponowali czterdzieści cztery utwory, z czego 17 najlepszych – ich zdaniem – umieścili na nowej płycie (w wersji cyfrowej 19 utworów). Do wspólnej pracy nad płytą zaprosili również gości – zaprzyjaźnionych artystów – i tak powstał album „Piersi i Przyjaciele 2”.

Płyta zawiera utwory o bardzo różnych stylistykach zarówno muzycznych jak i tekstowych. Momentami jest bardzo ostro, jest również zabawowo wręcz biesiadnie i tanecznie, momentami chillout’owo, ale również bywa refleksyjnie. Płytę otwiera utwór „Bałkanica”, którego popularność (35 milionów odsłon na YouTube) przerosła najśmielsze oczekiwania zespołu, a zamyka numer instrumentalny „Smooth Pigułka”.

Współpraca z aktualnym liderem – Adamem Asanovem – otworzyła nowy wspaniały rozdział w 30 letniej historii zespołu. Po 9 latach stagnacji w zespół Piersi wstąpił nowy duch, a za nim pojawiło się pasmo sukcesów. Album „Piersi i przyjaciele 2” otrzymał status, kolejno Złotej a następnie Platynowej Płyty.

  • Zobacz więcej na temat: