X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
German Death Camps

Norweskie "nieprecyzyjne" sformułowania

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 10:30
Avisa-Sr-Trndelag, 16.08.2015
"Avisa-Sør-Trøndelag", 16.08.2015Foto: ScanPress.net

Norweska Rada Etyki Mediów zaakceptowała jako dopuszczalne używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne". Rozstrzygnięcie to dotyczyło recenzji filmu "Lektor", która ukazała się w sierpniu 2015 roku w gazecie "Avisa Sor-Trondelag". Autorka artykułu opisując życie głównej bohaterki filmu, użyła określenia "polski obóz koncentracyjny".

Polonijny portal ScanPress.net oraz ambasada RP w Oslo stanowczo przeciw temu zaprotestowały, domagając się publikacji sprostowania. 18 sierpnia gazeta opublikował oświadczenie, w którym redakcja przeprosiła za "nieprecyzyjne" sformułowanie. ScanPress.net uznał, że sprostowanie było "zdawkowe i nie sprawiało wrażenia zrozumienia wagi popełnionego błędu" i zaskarżył redakcję "Avisa Sor-Trondelag" do norweskiej Rady Etyki Mediów. Ta odrzuciła skargę, ale po odwołaniu zajęła się nią ponownie i stwierdziła, że gazeta nie naruszyła zasad dziennikarskich.

Według Rady wyrażenie "polski obóz koncentracyjny" wskazuje jedynie, że znajduje się on na terenie Polski, a nie oznacza, że był zorganizowany i zarządzany przez Polaków. W uzasadnieniu Rada stwierdziła, że dawne niemieckie obozy w Norwegii są również określane jako "norweskie".

Tej interpretacji nie przyjął ani składający skargę polonijny portal, ani polski MSZ. Minister Witold Waszczykowski przypomniał, że istnieje definicja obozów koncentracyjnych przyjęta przez UNESCO: "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady".