Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Piotr Grabka 03.05.2013

"Tradycja 3 maja to jedno z naszych największych doświadczeń"

Bronisław Komorowski mówił podczas uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja o historycznych i współczesnych obliczach polskiego patriotyzmu.
Prezydent Bronisław Komorowski (P) podczas uroczystości na Placu Zamkowym, zorganizowanych z okazji Święta Narodowego 3 MajaPrezydent Bronisław Komorowski (P) podczas uroczystości na Placu Zamkowym, zorganizowanych z okazji Święta Narodowego 3 MajaPAP/Radek Pietruszka
Galeria Posłuchaj
  • Prezydent wręczył ordery i odznaczenia - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
  • Prezydenckie wydarzenia na Placu Zamkowym - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
Czytaj także

Prezydent podkreślał na Placu Zamkowym w Warszawie, że wydarzenia sprzed 222 lat były wielkim świętem radości. Nie wszyscy jednak byli zadowoleni, dla wielu była to przegrana - zaznaczył Bronisław Komorowski, mówiąc o przeciwnikach Konstytucji.
Prezydent przekonywał, że dziś cały naród uważa tradycję 3 maja za jedno z "największych doświadczeń i punktów odniesienia" współczesnych Polaków. Po majowej jutrzence przyszedł mrok rozbiorów i noc upadku Rzeczypospolitej, dzieło unowocześniania zostało zniszczone przez obce mocarstwa i przeciwników modernizacji - mówił Bronisław Komorowski.
Jak podkreślał, dziś również wiele osób kieruje się dobrymi chęciami, "rzekomo o Polskę i o dobro obywateli". Bronisław Komorowski wielokrotnie odnosił się do wydarzeń sprzed 222 lat. Wtedy był wybór między patriotyzmem zmiany czerpiącej natchnienie z głównego nurtu myśli europejskiej, a patriotyzmem odwróconym w przeszłość, nastawionym na obronę Polski przed nowymi trendami i ideami europejskimi - przypominał prezydent.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, dzisiejszy - jak mówił - mądry patriotyzm jest szukaniem równowagi między potrzebą unowocześnienia, a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań. Świadomie nawiązujemy do wielkiego dzieła unowocześniania Polski, rozpoczętego przed 222 laty przez Sejm Wielki, przez ówczesny obóz patriotyczny, pomimo oporu płytkich tradycjonalistów, nierozumnych i bezkrytycznych miłośników starego porządku - mówił prezydent. Podkreślił, że to historia przyznała rację ówczesnemu obozowi patriotycznemu. W moim przekonaniu przyzna ją również i teraz - dodał.

Wcześniej Bronisław Komorowski podczas uroczystości na Zamku Królewskim wręczył odznaczenia państwowe 27 osobom. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele m.in. świata kultury, nauki czy medycyny, w tym Krystyna Kubicka. Wśród sportowców wyróżniona została Natalia Partyka. Za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczenie odebrał Witold Król.

- Swoimi dokonaniami, swoją pracą świadczycie o tym, że Polska jest wierna drodze mądrej zmiany, twórczej pracy, którą staramy się iść pomimo trudnej historii - podkreślał Bronisław Komorowski.
Prezydent zaznaczył, że dla naszego kraju niezwykle istotny jest Zamek Królewski, dlatego właśnie wybrał to miejsce, aby podziękować wybitnym Polakom. Dodał jednak, że "każda pora i każde miejsce jest dobre, aby okazać wdzięczność za zasługi, za pracę i wyrzeczenia na rzecz wspólnoty Polski".

Uroczyste obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą w intencji ojczyzny. W nabożeństwie odbywającym się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie brała udział m.in. para prezydencka.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
pg