Polskie Radio
Section05
konstytucja 3 maja

„W konstytucji uśpione są ogromne prerogatywy prezydenta"

- Uprawnienia prezydenta są ogromne, z których nie zawsze sobie zdajemy sprawę. Głowa państwa nie zawsze z nich korzysta. Prezydent nie tylko jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, reprezentantem państwa w stosunkach zewnętrznych, gwarantem nienaruszalności i suwerenności państwa, ale ma wprost z konstytucji uprawnienie do czuwania nad przestrzeganiem konstytucji przez wszystkie inne organy – tak o kompetencjach prezydenta mówił w Polskim Radiu 24 były senator i sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent konstytucja konstytucja 3 maja Lech Wałęsa

Wizja republikanizmu I Rzeczypospolitej

– Wolność obywatelska i ład moralny są kluczowe dla refleksji republikańskiej – powiedział prof. Krzysztof Koehler, poeta i eseista. Głównym tematem audycji Rozpruwacz kulturalny w Polskim Radiu 24 była republikańska tradycja myślenia politycznego oraz kultury i filozofii politycznej I Rzeczypospolitej. W dyskusji brał również udział politolog, a także filozof prof. Tomasz Żyro.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja konstytucja

Nowa formuła obchodów świąt narodowych?

- Okazuje się, że ludzie nie wstydzą się flagi, potrafią wyjść z domu. Wcześniej takie masowe imprezy, podczas których ludzie manifestowali coś pokojowego, były zarezerwowane tylko dla wydarzeń o charakterze religijnym. Teraz się okazuje, że można zorganizować takie świeckie wydarzenia, której władze są tylko częścią - uważa Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Górny święta 3 Maja konstytucja 3 maja

"Państwo dla ojczyzny poświęcili w zasadzie całe życie"

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Najwyższym odznaczeniem państwowym uhonorowano pięć osób: fotografa Adama Bujaka, profesora Mieczysława Chorążego, poetę i kompozytora Jana Krzysztofa Kelusa, działaczkę społeczną Zofię Teligę-Mertens i profesora Mieczysława Tomaszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Order Orła Białego prezydent Andrzej Duda 3 Maja Mieczysław Tomaszewski Jan Krzysztof Kelus Warszawa konstytucja konstytucja 3 maja

Konstytucja 3 Maja. "Była testamentem I Rzeczpospolitej"

226 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. O znaczeniu Konstytucji 3 maja mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z „Historii Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja historia Polski Maciej Rosalak

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja w Warszawie

O godzinie 19. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpocznie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Jednym z celów koncertu jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. O Koncercie Niepodległościowym mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek Górski, Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczpospolitej i organizator imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski 3 Maja koncert konstytucja 3 maja Warszawa niepodległość