Polskie Radio
Section05
konstytucja 3 maja

Premierowe słuchowisko z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Posłuchaj!

Dramat historyczny Tomasza Lerskiego pod tytułem "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" powstał na zamówienie Teatru Polskiego Radia w związku z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akcja słuchowiska nie dzieje się jednak ani w Warszawie, ani w Polsce. Autor umieścił ją w realiach dworów panujących Berlina, Petersburga i Wiednia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia konstytucja 3 maja Janusz Kukuła

Konstytucja 3 maja – lekcja historii z Trójką!

3 maja 2020 roku to dzień 229. rocznicy uchwalenia ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, najczęściej nazywanej po prostu Konstytucją 3 maja. Wraz z zaproszonymi ekspertami przyjrzeliśmy się nie tylko historii samej konstytucji, ale także kulturze i obyczajom panującym w czasie jej podpisania, czyli w 1791 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Hirek Wrona MUZYKA konstytucja 3 maja SPORT kuchnia polska Michał Margański Jan Kałucki polityka historia Polski Andrzej Sułek Elżbieta Wichrowska kulinaria

"To prekursorskie dokonanie nie było dziełem przypadku". Premier o Konstytucji 3 Maja

Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że uchwalenie pierwszej w Europie ustawy zasadniczej nie było w polskiej historii wyjątkiem. "Już prawa stanowione przez Kazimierza Sprawiedliwego wyprzedzały Europę w dziele budowy praworządnego ładu i standardów godności każdego człowieka" - przypomniał premier w Narodowe Święto 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo konstytucja 3 maja Mateusz Morawiecki Rzeczpospolita HISTORIA 3 Maja premier historia Polski

Abp Jędraszewski: trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego

- Polska jest najważniejsza - podkreślił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu podczas mszy św. w intencji ojczyzny. Jak dodał, trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na ojczyznę jako na wspólne dobro wszystkich Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Jędraszewski Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie ojczyzna konstytucja 3 maja społeczeństwo

Co nam dała Konstytucja 3 maja?

– Konstytucja 3 maja weszła w życie i funkcjonowała rok, nawet dłużej, bo do lipca. Można dyskutować, z jakim skutkiem i czy miała szansę przetrwać w Europie, w której działy się wówczas takie rzeczy jak rewolucja francuska, koalicja przeciwko Francji, a potem Napoleon. To jest wielki przedmiot dyskusji historiograficznej i nie tylko – przyznaje profesor Michał Kopczyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski konstytucja 3 maja Marek Stremecki

Prezydent: w trudnym czasie potrzebujemy ładu i jedności

Dziś Narodowe Święto 3 Maja. W tym dniu w 1791 roku wydana została pierwsza polska konstytucja. Prezydent Andrzej Duda wygłosił z tej okazji orędzie do Polaków. - Potrzebujemy ładu, porządku i jedności (...) po to, aby państwo mogło dalej sprawnie przeciwdziałać epidemii, broniąc bezpieczeństwa obywateli, zarówno w wymiarze zdrowia i życia, jak też w wymiarze gospodarczym - mówił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent 3 Maja konstytucja 3 maja orędzie