Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 19.06.2013

Powstanie styczniowe. "Państwa podziemne zawsze nam wychodziły"

- Fenomenem tego powstania było, że władza cywilna odnosiła większe sukcesy, niż ci, którzy walczyli z bronią na polu bitwy. Państwo podziemne było fenomenem nieprawdopodobnym, sukcesem obywatelskim - podkreślił historyk dr Janusz Osica.
Weteran powstania styczniowego Mamert Wandali w rozmowie harcerzem z 71 drużynyWeteran powstania styczniowego Mamert Wandali w rozmowie harcerzem z 71 drużynyNarodowe Archiwum Cyfrowe/ www.audiovis.nac.gov.pl

Aleksander Waszkowski był ostatnim naczelnikiem Warszawy podczas Powstania Styczniowego. To on wykradł z carskiego Biura Pomiarów Komisji Przychodów i Skarbu m.in. mapy sztabowe Królestwa, które były bardzo pomocne powstańcom. Na początku czerwca 1863 roku dokonał także skoku na państwową kasę. Rosjanie zostali ośmieszeni.

Skok stulecia. Napad na skarb Królestwa Polskiego >>>

- Polacy w dziedzinie odbierania pieniędzy z rosyjskich kas osiągnęli znacznie więcej niż na polu walki - podkreślił redaktor Andrzej Sowa.

"Kronika Powstania Styczniowego" - chronologiczny zapis wydarzeń powstańczych >>>

14 czerwca 1963 roku, po upadku Rządu Narodowego tzw. czerwonych prawników powołany został Rząd Narodowy Karola Majewskiego. Dr Janusz Osica przypomina, że "biały" rząd liczył na pomoc krajów europejskich. - Nadzieja zawsze umiera ostatnia, rząd starał się tej nadziei pomóc, przypominał Europie o tym, co dzieje się w Polsce - wyjaśnił.

Powstanie styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Rząd białych funkcjonował do 17 września 1863. Pod jakimi warunkami Majewski godził się na zawieszenie broni? Jakie bitwy stoczono w drugiej dekadzie czerwca 1863 roku? Zapraszamy do wysłuchania całego 24. odcinka "Kroniki Powstania Styczniowego".

"Kronika Powstania Styczniowego" w Jedynce - we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 (powtórka), od stycznia do końca grudnia 2013 roku. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.