Polskie Radio
Section05
HISTORIA

"Sektor" był "filmową komórką SB". Historyk IPN: odpowiadał za materiały szkoleniowe, operacyjne i propagandowe

Zespół Realizatorów Filmowych "Sektor" był specjalistyczną komórką Służby Bezpieczeństwa odpowiedzialną za realizacje szkoleniowych, operacyjnych i propagandowych materiałów filmowych na potrzeby MSW - powiedział PAP historyk i główny specjalista dokumentacji filmowej w Archiwum IPN Radosław Poboży.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN HISTORIA służby i bezpieczeństwo

Tajemnica śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego. Zmarł 82 lata temu, kontrowersje wokół jego zgonu nie ustają do dziś

Edward Rydz-Śmigły zmarł 2 grudnia 1941 roku w okupowanej Warszawie. Oficjalną przyczyną śmierci był zawał serca. Do dziś nie brakuje jednak spiskowych teorii mówiących o tym, że marszałek padł ofiarą zamachu. Jeśli są prawdziwe, to kto i dlaczego mógł chcieć śmierci byłego Naczelnego Wodza? 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa okupacja niemiecka

Pacyfikacja strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Preludium stanu wojennego

Strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie trwał od 25 listopada. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Solidarność Warszawa

Defilada Legionów w Warszawie w 1916 roku. Polskie mundury pojawiły się tu pierwszy raz od powstania listopadowego

107 lat temu żołnierzy z orzełkami na czapkach witano na ulicach stolicy z mieszanymi uczuciami. Była radość i ekscytacja, ale też i głosy wyrażające nieufność, a nawet krytykę. W tle tego podniosłego wydarzenia bowiem coraz mocniej uwidaczniał się konflikt między Józefem Piłsudskim i rządami państw centralnych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Legiony Legiony Polskie I wojna światowa Warszawa Józef Piłsudski

Niemieckie antyżydowskie prawo w Generalnym Gubernatorstwie

1 grudnia 1939 roku weszło w życie rozporządzenie generalnego gubernatora ziem polskich Hansa Franka, nakazujące Żydom noszenie opasek z gwiazdą Dawida. Był to jeden z szeregu dekretów ukazujących haniebną i zbrodniczą politykę okupanta wobec polskiej ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa POLSKA III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne getto warszawskie represje