Polskie Radio
Section05

Powstanie Styczniowe

TYLKO U NAS Białorusini pod Bramą Straceń. "Kalinouski nas uformował"

Białorusini represjonowani przez reżim uczcili w Polsce rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Na terenie obecnej Białorusi rozpoczęło się ono później, na początku lutego. Złożyli wieńce w Bramie Straceń na warszawskiej cytadeli. Wspomniano pamięć Konstantego Kalinouskiego, przewodzącego powstaniu na Litwie i Białorusi, powieszonego przez Rosjan w Wilnie. - On wpływa na nas, na Białorusinów, przez stulecia. Gdyby nie on, byłbym dziś inny - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Witald Aszurak ŚWIAT Europa

Polskie Radio 24 Powstanie styczniowe, czyli "ostatni zryw romantyzmu"

- Powstańcy wiedzieli, że jest w to w znacznej mierze ich powinność, przynajmniej tak to widzimy z pamiętników, że walka o ojczyznę to zasada bycia Polakiem. Dla większości szeregowych powstańców pytanie, czy powstanie miało sens, w znacznej mierze nie występowało, walka zbrojna o ojczyznę była po prostu czymś naturalnym - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Górny, historyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zobacz także

Orzeszkowa ratuje Traugutta, czyli pisarze wobec powstania styczniowego

Wielu polskich literatów – tych największych, ale i tych nieco już zapomnianych – miało bezpośredni lub pośredni związek z powstańczym zrywem 1863 roku. Walczyli w bitwach, należeli do Rządu Narodowego, pomagali ukrywać się generałom albo starali się, mocą swojego talentu, świadczyć o tym, co wówczas się wydarzyło.
Zobacz więcej na temat:  160. rocznica powstania styczniowego Adam Asnyk Eliza Orzeszkowa literatura Romuald Traugutt Stefan Żeromski wspomnienie HISTORIA