Polskie Radio
Section05
Powstanie Styczniowe

Słowem Niepodległa w Kutnie. Opowieść o dążeniu do wolności

Kutno leży na szlaku, gdzie od lat krzyżowały się trudne losy naszego kraju. W Muzeum Regionalnym w sali gen. Józefa Hallera o lokalnej historii, która miała wpływ na dzieje całego kraju opowiadali goście audycji Słowem Niepodległa: historycy Jacek Saramonowicz i Piotr Stasiak - autorzy monografii „Kutno. Przeszłość i współczesność” oraz Grzegorz Skrzynecki - dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kutno niepodległość odzyskanie niepodległości historia Polski Powstanie Styczniowe potop szwedzki Napoleon_Bonaparte I wojna światowa Józef Haller Słowem Niepodległa

Święty zakonnik, artysta, powstaniec i opiekun najuboższych

Utalentowany malarz, uczestnik powstania styczniowego, organizator pomocy dla najbardziej potrzebujących i przede wszystkim święty Kościoła katolickiego. Życie i działalność św. Brata Alberta, bo tak nazywano Adama Chmielowskiego, dotyczyła wielu sfer życia. O tej wyjątkowej postaci mówiła w audycji "Życie z duszą, czy bez?" Natalia Budzyńska, autorka książki "Brat Albert. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Styczniowe Adam Chmielowski

Stosunek polskiego Kościoła do powstania styczniowego

– Część duchowieństwa popierała powstanie, ale byli też tacy, którzy zalecali inne formy walki o sprawę polską – powiedziała dr Monika Waluś, teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmowa o podejściu polskich duchownych do wybuchu i przebiegu powstania styczniowego, a także roli Kościoła w przemianach społecznych po upadku zrywu niepodległościowego z 1863 roku.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski

"Powstanie Styczniowe uzbroiło nas na rok 1914, 1917 i 1918"

W 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji uczestników tego zrywu wolnościowego. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojskowi oraz weterani. O obchodach i powstaniu mówił w audycji Północ Południe historyk Krzysztof Jabłonka, kustosz w Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Józef Piłsudski

Premier złożył hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Walka powstańców styczniowych była wielkim zobowiązaniem. Dzisiaj walka o lepszą Polskę, bardziej sprawiedliwą i zasobną, jest wykonaniem ich testamentu - powiedział premier Mateusz Morawiecki przy Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej bohaterów Powstania Styczniowego. Wystąpienie szefa rządu transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. O znaczeniu Powstania Styczniowego mówił w PR24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski Mateusz Morawiecki Piotr Dmitrowicz

Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Zaczęło się 22 stycznia 1863 roku, trwało do jesieni roku następnego i było najdłuższym oraz najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów. - Nie było wielu przygotowań militarnych i taktycznych, właściwie istniały tylko manifesty polityczne, myśl i plany - opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski Jakub Jamrozek Anna Hardej HISTORIA Powstanie Styczniowe