Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 29.01.2014

Powstanie Styczniowe - po roku walki

"Powstanie polskie, któremu w dniu 22 stycznia minął rok, zbliża się ku końcowi – co do tego nie ma wątpliwości. Upadło ono i moralnie i materialnie. Jego stronę moralną zabiła nasza dalekowzroczna polityka, zaś stronę materialną zdruzgotała siła naszego dzielnego wojska". – napisał w swoich raportach gen. Mikołaj Pawliszczew – carski donosiciel z Warszawy.
Obraz Aleksandra Sochaczewskiego Pożegnanie z Europą (1894)Obraz Aleksandra Sochaczewskiego "Pożegnanie z Europą" (1894)Wikimedia Commons/domena publiczna

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>
Czy zagranica też zauważyła rocznicę wybuchu powstania? Wydaje się, że w minimalnym stopniu. Z dwóch powodów. Rocznicomania to jednak wynalazek bardziej współczesny, a po drugie na zachodzie przyzwyczajono się już do polskiego powstania i siłą rzeczy ono spowszedniało. Co prawda na posiedzeniu francuskich izb parlamentarnych wielu deputowanych mówiło kwieciście o polskich bohaterach, ale na tych frazesach się skończyło. Życzliwie pisali o polskim powstaniu Węgrzy, cenzura tam była łagodniejsza niż gdzie indziej, a poza tym, kto wówczas w Europie znał język węgierski.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

W audycji także, o tym jak udaje się dyktatorowi Romualdowi Trauguttowi zwiększać szeregi wojsk powstańczych oraz o sytuacji na polach bitewnych.
Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 . Autorzy: dr Janusz Osica, red.  Andrzej Sowa i Dorota Truszczak.