Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 13.11.2014

Polacy w szeregach armii wroga. Zdrada czy bohaterstwo?

- Zaskakujące dla mnie było to, że na Pomorzu była zupełnie inna perspektywa niż na wschodnich terenach Polski. Różne było poczucie tego, co to jest patriotyzm czy ojczyzna - opowiada dr Aleksandra Janiszewska, redaktorka książki "Wasserpolacken".
Joachim Ceraficki nad spisaniem swych dramatycznych wspomnień pracował przez wiele latJoachim Ceraficki nad spisaniem swych dramatycznych wspomnień pracował przez wiele lat mat.prom. Ośrodka Karta

Joachim Ceraficki został wcielony do Wehrmachtu jako jeden z 500 tysięcy Polaków. Większość z nich przez resztę życia ukrywała ten fragment swojej historii. Ceraficki, jako jeden z nielicznych, zdecydował się o tym opowiedzieć w książce "Wasserpolacken".

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Aleksandra Janiszewska dodaje, że wg Joachima Cerafickiego powinno się być człowiekiem uczciwym, dbać o swoją rodzinę i pracę, nie zaniedbywać dumy, która jest związana z byciem Polakiem. - Śmiechu warte są te wszystkie nadużywane symbole, którymi posługiwali się np. chłopcy ze wschodnich rubieży Polski - mówi dr Janiszewska.

''

Redaktorka przyznaje, że tego typu relacje są rzadkością. Joachim Ceraficki nad spisaniem swych wspomnień pracował przez wiele lat. - Ludzie, którzy podzielili drogę pana Cerafickiego i dziś są już leciwi obawiali się, że mogą zostać posądzeni o kolaborację - opowiada dr Janiszewska.
Jak polscy chłopcy z Pomorza czy Śląska mogli sobie poradzić z sytuacją bycia żołnierzami wrogiej armii? Posłuchaj całej audycji.

Żołnierze wyklęci >>>

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: dr Aleksandra Janiszewska, prof. Ryszard Kaczmarek i prof. Rafał Wnuk

Data emisji: 12.11.2014

Godzina emisji: 21.07

(sm, ei)