Logo Polskiego Radia
Kulturysta - Adamik i Chajdas
Marzec 12 2012
Adamik i Chajdas reżyserki
BIO

Gdzie się obecnie znajdujesz?    Olga Chajdas: Warszawa, cieszę się domem.
Kasia Adamik: W Pradze, na planie filmowym.Jak wyglądasz?

    

O.CH.: Na zmęczoną.
K.A.: Zmęczona i niewyspana.Co czytasz?  

 

O.CH.: Rzeczy do pracy, scenariusze. Nazbierało się tego trochę przez ostatnie miesiące. Sporo do nadrobienia. Ale też Olgę Tokarczuk – daje odpocząć.

K.A.: Teraz akurat scenariusze. Ale mam też przy łóżku biografię Colette i dramaty Becketta.Czego słuchasz?    O.CH.: Ostatnio czeskiej muzyki, do inspiracji, np. Nohavicy. Ale pozostaję też wierna Claptonowi, ostatnio Wynton Marsalis & Eric Clapton.

K.A.: Moją ulubioną płytę w koło. Stan Gets i Joao Gilberto.Co pochłania najwięcej Twojego czasu?

 
    
O.CH., K.A.: PRACA.Skąd w Twoim życiu sztuka?

    

O.CH.: Się znalazła. Najpierw miała być astrofizyka, potem sztuka. Wydawały mi się dość podobne.

K.A.:  Z domu.Czy od razu wiedziałaś, że chcesz robić to, co robisz? 

       

O.CH.: Dość szybko. Teraz to tylko powolna droga do celu.

K.A.: Nie, jedno, co wiedziałam, to to, że nie chcę reżyserować. Chciałam rysować komiksy.Czy innym łatwo zrozumieć to, co chcesz im przekazać?     O.CH., K.A.: Mamy nadzieję.Jakie wyzwania wiążą się z Twoją pracą?  

 

O.CH., K.A.: Nie ma na to krótkiej odpowiedzi.Czy jest ktoś, kogo nazywasz wzorem, mistrzem lub coś, co można nazwać punktem odniesienia?O.CH.: Szukam.
K.A.: Moja Mama.  

 

Z czego jesteś najbardziej dumna?  

 

O.CH., K.A.: Jak uda się kogoś dotknąć tym, co się zrobiło.

 

Czy wracasz do swoich początków i rozumiesz własne dawne wybory?

 

O.CH.: Nadal daję się im zaskakiwać.
K.A.: Nie, nigdy nie czułam takiej potrzeby.Czy wsłuchujesz się w opinie innych o Twojej pracy?    O.CH.: Nie za bardzo.
K.A.: Tylko jeśli się z tą opinią zgadzam.Czy zdarzyło Ci się mocno przeżyć jakąś wystawę, film, książkę, pracę innego artysty?  

 

O.CH.: Kilka lat temu spektakl "Blackbird" w Teatrze Dramatycznym z fantastycznymi rolami Julii Kijowskiej i Adama Ferencego.
K.A.: Tak, często. (Na przykład: wystawy retrospekcje Freuda, Matisse’a, Degasa i Hoppera. Spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, Petera Brooka, Kleczewskiej. Bardzo wiele filmów... Tak na wyrywki, z klasyków: "Barry Lyndon", "Tron we krwi", "Satericon" i "Osiem i pół" Felliniego, "Anioł przy moim stole", "Intymność", "Dead Man", "Melancholia"...).


Czy w sztuce magia i rzemiosło wykluczają się?O.CH.: Bez jednego trudno osiągnąć drugie. Choć oczywiście są wyjątki.
K.A.: Wręcz przeciwnie.Czy sztuka może żyć w Internecie?O.CH, K.A : Już tam jest.Czy można żyć bez sztuki?O.CH.: Nawet jedzenie może być sztuką, więc…
K.A.:  Tak, ale co to za życie?

 

Odpytywała (przez internet) Agnieszka Szydłowska (Trójka)

Olga Chajdas jest absolwentką reżyserii Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz wydziału produkcji PWSFTViT w Łodzi. Kasia Adamik jest absolwentką Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli, storyboardzistką i reżyserem. W warszawskim Teatrze Studio można obejrzeć "Zrób sobie raj" na motywach książki Mariusza Szczygła w ich reżyserii. Informacje na temat dat spektakli tutaj.

Olga Chajdas będzie gościem Klubu Trójki 12 marca!