Zasadnicza służba wojskowa ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:00
- Znane są dokumenty wydawane przez zarząd polityczny Wojska Polskiego, które podpisywał gen. Jaruzelski. Były tam konkretne instrukcje, jak postępować z alumnami, którzy zostali wcieleni do wojska. Jeden z zapisów mówił na przykład, że skoncentrowany wysiłek wobec żołnierzy alumnów powinien zmierzać do trwałego pogłębiania w nich krytycyzmu wobec Kościoła i osłabienia wiary - mówiła w Dwójce Milena Kindziuk, biografka ks. Popiełuszki.
Audio
  • Ks. Jerzy Popiełuszko w Bartoszycach (Mikrokosmosy/Dwójka)
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: domena publiczna

Popiełuszko 1200.jpg
Popiełuszko - serwis specjalny

W tym roku minęło 35 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W audycji przypomnieliśmy mniej znany okres z życia księdza Jerzego, a właściwie wtedy jeszcze Alfonsa Popiełuszki.

W roku 1966 młody kleryk Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie został powołany do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej. Trafił do Bartoszyc, gdzie w specjalnej jednostce służbę odbywali seminarzyści z całej Polski. To tam rozpoczęła się jego droga do konsekwentnego dopominania się o prawdę.

Pobór kleryków był w PRL-u elementem represji wobec Kościoła i niewiele miał wspólnego z wojskowym przeszkoleniem. W audycji dokumentalnej opowiedzieli o tym: Katarzyna Soborak, kierowniczka Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, biografka ks. Jerzego Milena Kindziuk oraz koledzy z wojska ks. Andrzej Lesiński oraz ks. Wiesław Wasiński (nagranie udostępnione przez Pawła Kęskę z Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie).

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 21.00

pg/am

Czytaj także

Premier o bliskich relacjach z rodziną ks. Jerzego Popiełuszki: zżyliśmy się

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 19:30
"Kiedy pierwszy raz usłyszałem o ks. Jerzym Popiełuszce, nie podejrzewałem nawet, jak bardzo wpłynie on na życie moje i mojej ojczyzny. Do dziś dziękuję za dobro, które dawał ludziom" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, wspominając znajomość, którą nawiązał z rodziną duchownego.
rozwiń zwiń