X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zasadnicza służba wojskowa ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:00
- Znane są dokumenty wydawane przez zarząd polityczny Wojska Polskiego, które podpisywał gen. Jaruzelski. Były tam konkretne instrukcje, jak postępować z alumnami, którzy zostali wcieleni do wojska. Jeden z zapisów mówił na przykład, że skoncentrowany wysiłek wobec żołnierzy alumnów powinien zmierzać do trwałego pogłębiania w nich krytycyzmu wobec Kościoła i osłabienia wiary - mówiła w Dwójce Milena Kindziuk, biografka ks. Popiełuszki.
Audio
  • Ks. Jerzy Popiełuszko w Bartoszycach (Mikrokosmosy/Dwójka)
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: domena publiczna

Popiełuszko 1200.jpg
Popiełuszko - serwis specjalny

W tym roku minęło 35 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W audycji przypomnieliśmy mniej znany okres z życia księdza Jerzego, a właściwie wtedy jeszcze Alfonsa Popiełuszki.

W roku 1966 młody kleryk Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie został powołany do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej. Trafił do Bartoszyc, gdzie w specjalnej jednostce służbę odbywali seminarzyści z całej Polski. To tam rozpoczęła się jego droga do konsekwentnego dopominania się o prawdę.

Pobór kleryków był w PRL-u elementem represji wobec Kościoła i niewiele miał wspólnego z wojskowym przeszkoleniem. W audycji dokumentalnej opowiedzieli o tym: Katarzyna Soborak, kierowniczka Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, biografka ks. Jerzego Milena Kindziuk oraz koledzy z wojska ks. Andrzej Lesiński oraz ks. Wiesław Wasiński (nagranie udostępnione przez Pawła Kęskę z Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie).

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 21.00

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier o bliskich relacjach z rodziną ks. Jerzego Popiełuszki: zżyliśmy się

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 19:30
"Kiedy pierwszy raz usłyszałem o ks. Jerzym Popiełuszce, nie podejrzewałem nawet, jak bardzo wpłynie on na życie moje i mojej ojczyzny. Do dziś dziękuję za dobro, które dawał ludziom" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, wspominając znajomość, którą nawiązał z rodziną duchownego.
rozwiń zwiń