Polskie Radio
Section05
komunizm

Czy Polsce groziła radziecka interwencja w 1981?

W kontekście historycznej oceny stanu wojennego nadal stawiane jest pytanie dotyczące możliwej interwencji Układu Warszawskiego w Polsce. Czy rzeczywiście wkroczenie wojsk Związku Radzieckiego i innych państw sojuszniczych było realnym zagrożeniem? O tym w audycji Pamiętaj, to Solidarność mówił prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski stan wojenny komunizm ZSRR Antoni Dudek Układ Warszawski Wojciech Jaruzelski

"Brutalna pacyfikacja wywarła duże wrażenie na Solidarności"

– To czas, kiedy do społeczeństwa docierały sygnały o rzekomej, radykalnej postawie Solidarności – przypominał w audycji Pamiętaj, to Solidarność dr Tadeusz Ruzikowski. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o atmosferze panującej w kraju na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, w przededniu wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność PRL stan wojenny historia PRL komunizm

Jak działało "krótsze ramię Moskwy"?

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB i SB słyszał chyba każdy Polak. Wojskową Służbę Wewnętrzną większość kojarzy jednak tylko z kontrwywiadem wojskowym. W istocie, organa WSW były bezpieką wojskową, która na co dzień współpracowała z bezpieką cywilną. Napisał o tym w swojej książce "Krótsze ramię Moskwy. Historia kontrwywiadu wojskowego PRL" Lech Kowalski. Autor był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  PRL ZSRR wywiad służby specjalne historia PRL komunizm

„Budowa PKiN była spontaniczna”

„Jestem za tym, żeby Pałac Kultury i Nauki, relikt panowania komunizmu, zniknął z centrum Warszawy. Marzę o tym od 40 lat” - powiedział w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. O Pałacu, miejscu w którym stoi i dyskusji, która rozgorzała po słowach wicepremiera, mówiły w Polskim Radiu 24 Patrycja Jastrzębska (portal Tu było, tu stało) i autorka książki „Pałac. Biografia Intymna” Beata Chomątowska.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Kultury i Nauki Warszawa Mateusz Morawiecki historia PRL komunizm

Tadeusz Płużański: to jest nasza klęska

- Dla Polski II wojna światowa się nie skończyła. Polacy walczyli z sowietami i komunistami, ci żołnierze byli wyklęci przez komunistów. Komuna miała plan, by polskość zamordować, ograbić i zakłamać. W Polsce nie było miejsca dla bohaterów, dla nich przeznaczono doły śmierci – powiedział w audycji Jakim Prawem publicysta Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański II wojna światowa komunizm II RP III RP

"Pałac Kultury to symbol zniewolenia polskiego narodu"

Wraca kwestia przyszłości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wicepremier Piotr Gliński stwierdził, że „nie ma nic przeciwko” ewentualnemu wyburzeniu budynku, za usunięciem wysokościowca opowiada się także Mateusz Morawiecki. W Debacie Poranka komentarz Michała Rachonia z Telewizji Polskiej i Gazety Polskiej, a także Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Kultury i Nauki komunizm PRL Warszawa historia PRL stalinizm Michał Rachoń

Marzec '68. "Podzielono naród, by osłabić opór"

Wydarzenia z marca 1968 r. były przejawem zniewolenia Polski przez komunizm. Ich istota sprowadzona została jednak do konfliktu Polacy – Żydzi oraz propagandy „antysyjonistycznej”. Czy to, co się stało 40 lat temu można określić jako czystkę antysemicką? Gośćmi audycji W gruncie rzeczy byli dr Mikołaj Mirowski - publicysta, historyk z Domu Literatury w Łodzi oraz mieszkający w Danii filozof, uczestnik marcowych wydarzeń Bronisław Świderski.  
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 antysemityzm Władysław Gomułka PRL komunizm