Polskie Radio
Section05
komunizm

Śmierć sierżanta Karosa - młodzieńcza naiwność i cynizm komunistów

42 lata temu w Warszawie grupa młodych ludzi próbowała rozbroić sierżanta MO, Zdzisława Karosa. W wyniku niefortunnej szamotaniny funkcjonariusz został postrzelony, a rana okazała się śmiertelna. Sprawa zabójstwa była wykorzystana przez władze do usprawiedliwienia terroru stanu wojennego oraz stała się źródłem dokonanego siedem lat później mordu politycznego na księdzu.
Zobacz więcej na temat:  PRL stan wojenny komunizm

"Sami swoi. Początek" w kinach. Co oryginalny film Sylwestra Chęcińskiego mówi o swoich czasach?

Andrzej Mularczyk, odpowiedzialny za scenariusz "Samych swoich", oparł historię Kargula i Pawlaka na doświadczeniach członków własnej, zabużańskiej rodziny. Być może dlatego na ekranie udało się odmalować przekonujący obraz osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych. Choć jest to obraz niewolny od politycznych wymogów swoich czasów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sami swoi. Początek Sylwester Chęciński FILM PRL socjalizm komunizm Kresy Niemcy granica II wojna światowa ZSRR Willy Brandt Władysław Gomułka

Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego - mały sabotaż czasu stanu wojennego

10 lutego 1982 roku 16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później, na początku czerwca, Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. 5 czerwca 1982 roku, odnaleziono zwłoki chłopca.
Zobacz więcej na temat:  bezpieka stan wojenny Warszawa służba bezpieczeństwa SB PRL komunizm HISTORIA

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski KSIĄŻKA historia Polski literatura HISTORIA poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

35 lat temu rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu

Negocjacje nazwane Okrągłym Stołem miały swój początek 6 lutego 1989 roku. Po dwóch miesiącach rozmów przedstawicieli komunistycznej władzy z ludźmi opozycji podpisano porozumienie. Moment ten jest symbolicznym początkiem transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej. Układ między władzami PRL a częścią opozycji do dziś wzbudza wiele dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność komunizm okrągły stół PRL HISTORIA

Upamiętnienie 79. rocznicy Tragedii Górnośląskiej

Składanie kwiatów w miejscach związanych z represjami wobec mieszkańców Górnego Śląska w latach 1945–48, przemarsz z Katowic do bramy obozu Zgoda, będącego symbolem powojennych prześladowań Ślązaków, wykłady i inscenizacja historyczna – złożą się na zaplanowane 28 stycznia br. obchody 79. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm Niemcy III Rzesza komunizm zbrodnie wojenne Armia Czerwona Śląsk Śląsk Górny Związek Sowiecki stalinizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne represje

Duńska dziewczyna na odbudowie zniszczonej Warszawy. Tajemnicze zdjęcie PAP na licytacji WOŚP

- Nie znamy tożsamości kobiety na zdjęciu. Wiemy, że wykonano je w lipcu 1948 roku w okolicy ul. Marszałkowskiej między Królewską a Świętokrzyską. Był to szczyt prac przy odgruzowaniu tej części stolicy - powiedziała specjalistka z archiwum PAP-FOTO Magdalena Antoszewska o fotografii ofiarowanej przez PAP na licytację WOŚP.
Zobacz więcej na temat:  WOŚP 2024 II wojna światowa Warszawa komunizm Dania PAP fotografia