Polskie Radio
Section05

komunizm

"Staliniści? Losy dąbrowszczaków trzeba odkryć na nowo"

Po 1989 roku dąbrowszczaków wpychano do szufladki z napisem "staliniści z nożem w zębach". Jednak losy polskich ochotników na wojnie domowej w Hiszpanii są dużo bardziej skomplikowane. Wymagają ponownego odkrycia - mówi Jeremi Galdamez, przedstawiciel Stowarzyszenia "Ochotnicy Wolności" i badacz historii dąbrowszczaków, w rozmowie z Wojciechem Rodakiem z PolskiegoRadia24.pl 
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Francisco Franco propaganda PRL

Owacje po obaleniu pomnika z czasów PRL. Zastąpi go fontanna

W Nowogardzie obalono pomnik Braterstwa Broni, znany współcześnie jako pomnik Kombatantów. Figury żołnierzy Armii Czerwonej i LWP runęły na ziemię przy akompaniamencie braw mieszkańców miasta i ku zadowoleniu prezesa IPN Karola Nawrockiego. To kolejny monument zburzony przez IPN w ramach akcji dekomunizacji przestrzeni publicznej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski regiony zachodniopomorskie IPN ZSRR Armia Czerwona propaganda

POLSKIE RADIO 24 Ekspert: Partia będzie mocniej kontrolować Chińczyków

W Pekinie zakończyło się III Plenum Komunistycznej Partii Chin. To organizowane co 5 lat spotkanie za zamkniętymi drzwiami. Członkowie partii mieli za zadanie wypracować strategię uporania się z wyzwaniami Państwa Środka. O sprawach omawianych na plenum i o chińskich problemach mówił w audycji "Świat 24" dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich, autor bloga "Za Wielkim Murem".
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja gospodarka chin Xi Jinping

Obława Augustowska jak Katyń. "Zginęli, bo byli Polakami"

12 lipca 1945 roku Armia Czerwona z NKWD, wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Komuniści aresztowali wtedy 7 tysięcy osób, 600 nigdy nie wróciło do domu. Zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i zamordowani. 
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Armia Krajowa NKWD obława augustowska II wojna światowa stalinizm

Milan Kundera i jego światy. "Był pisarzem uwikłanym w historię"

– Kundera, jak chyba nikt inny, opowiedział o doświadczeniu pokoleniowym zaangażowania w komunizm i o wielkim rozczarowaniu oraz porażce lewicowego projektu, którego on był uczestnikiem, wyznawcą, a także w jakimś sensie ofiarą – mówił w Polskim Radiu tłumacz i eseista Aleksander Kaczorowski. Milan Kundera, wybitny czeski pisarz, autor głośnej powieści "Nieznośna lekkość bytu", zmarł 12 lipca 2023 roku w wieku 94 lat.
Zobacz więcej na temat:  Milan Kundera Czechy Francja literatura KSIĄŻKA filozofia

Bronisław Prugar-Ketling - dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych oczerniony po śmierci przez komunistów

Dowódca jednej z dwóch polskich dywizji piechoty, które walczyły przeciwko Niemcom we Francji, przez pięć długich lat dbał o swoich żołnierzy internowanych w Szwajcarii. Po wojnie wrócił do kraju, by odbudować Wojsko Polskie. Po śmierci, 18 lutego 1948 roku, zamiast czci, spotkały go fałszywe oskarżenia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wojsko Polskie II RP 1939 1940 Francja II wojna światowa Szwajcaria historia Polski