Polskie Radio
Section05
komunizm

Cmentarz Powstańców Warszawy. Sto tysięcy nieznanych imion

29 listopada 1945 roku otwarto na warszawskiej Woli cmentarz, który stał się przede wszystkim miejscem pochówku cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, a także żołnierzy Armii Krajowej. To szczególne miejsce - największa nekropolia Powstania Warszawskiego - skrywa prochy ponad stu czterech tysięcy ludzi. Większość z nich pozostaje bezimienna.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa komunizm Armia Krajowa HISTORIA

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL II wojna światowa komunizm stalinizm służba bezpieczeństwa Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość NKWD

41 lat temu wybuchł strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  strajki PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Solidarność

"Zbrodnia charakterystyczna dla tamtego okresu PRL". Anita Gargas o śmierci Piotra Bartoszcze

- Pokolenie, które nie pamięta lat 80. XX wieku, nie potrafi sobie wyobrazić, czym była komuna w Polsce. To był zbrodniczy system, który wielu ludziom połamał kręgosłupy, pozbawił ich zdrowia lub nawet życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Gargas. We wtorek w TVP2 odbędzie się premiera nowego filmu dziennikarki śledczej "Zatarte ślady". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL komunizm służba bezpieczeństwa Piotr Bartoszcze Jerzy Popiełuszko

Dzierżyński - czerwony kat obalony

- Feliks Dzierżyński uosabiał policję polityczną, więc cała nienawiść do niej skierowała się przeciwko niemu, przeciwko jego wizerunkom, przeciwko jego pomnikom. To, że można było podnieść rękę na ów symbol i tej ręki nikt nie odrąbał, oznaczało, że zmieniła się cała historyczna epoka - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut HISTORIA Rosja Rzeczpospolita Warszawa stalinizm komunizm PRL Związek Radziecki

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

Premier podczas pochówku prezydentów na uchodźstwie: to część procesu odbudowywania pamięci historycznej

Premier Mateusz Morawiecki podczas ponownego pochówku trzech prezydentów na uchodźstwie powiedział: "panowie prezydenci, to wielka radość, że jesteście dzisiaj z nami. Wasza droga, droga waszego życia miała jeden podstawowy cel: aby Polska była wielka, suwerenna i dostatnia".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki prezydent pogrzeb II wojna światowa komunizm historia Polski POLSKA społeczeństwo

"Każdy wnosił swój wkład w dojście do wolności ojczyzny". Kard. Nycz o prezydentach RP na uchodźstwie

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy pogrzebowej prezydentów RP na uchodźstwie powiedział, że "wolna Polska była dla nich wspólnym mianownikiem, każdy wnosił swój oryginalny wkład w dojście do wolności ojczyzny. Bez nich ten proces byłby z pewnością uboższy".
Zobacz więcej na temat:  świątynia opatrzności Msza święta Kazimierz Nycz prezydent II wojna światowa komunizm POLSKA społeczeństwo