Polskie Radio
Section05
Jerzy Popiełuszko

"Jakby to było wczoraj… Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki"

Archiwalna audycja Agnieszki Trzeciakiewicz pod tytułem „Jakby to było wczoraj…”, została wyemitowana w 2020 r. na antenie Programu I Polskiego Radia w ramach cyklu „Ślady na piasku”. Nagranie zostało przygotowane z okazji 10 rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Audycję stanowi rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem, postulatorem w procesie kanonizacyjnym kapelana "Solidarności", który opowiada o jego prześladowaniu i męczeństwie, działalności społeczno-religijnej, nauczaniu, Mszach św. za Ojczyznę oraz kulcie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Watykan Warszawa Solidarność PRL śmierć

"Męczennik za wiarę i Polskę"

Archiwalna audycja Jerzego Swalskiego pod tytułem „Męczennik za wiarę i Polskę”, pochodzi z 2001 r. i została wyemitowana w Programie II Polskiego Radia w ramach cyku „To już historia”. Nagranie jest relacją z końcowej sesji diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, która odbyła się 8 lutego 2001 r. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Sesja ta wieńczyła czteroletni proces na szczeblu diecezjalnym.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Watykan Warszawa śmierć Solidarność

"Trauma i duma"

Reportaż Alicji Grembowicz pod tytułem „Trauma i duma” został przygotowany w związku z 33 rocznicą porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Nagranie jest poświęcone okolicznością męczeństwa niezłomnego Kapłana i zostało oparte na dokumentach z procesu toruńskiego, badaniach Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspomnieniach ludzi związanych z ks. Jerzym Popiełuszką. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Solidarność Kościół PRL śmierć proces toruński

"Zło dobrem zwyciężaj - ksiądz Jerzy Popiełuszko" – cz. II

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej części archiwalnej audycji Katarzyny Jankowskiej „Zło dobrem zwyciężaj – ksiądz Jerzy Popiełuszko”, która została wyemitowana Programie I Polskiego Radia w 2019 r. W audycji udział wzięli świadkowie życia męczennika: Małgorzata Grabowska-Kozera i Adam Nowosad, a także Paweł Kęska, pracownik Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Tematem audycji jest działalność społeczno-religijna, męstwo i duchowa siła ks. Jerzego Popiełuszki oraz aktualność jego nauczania.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL Solidarność Kościół śmierć

"Zło dobrem zwyciężaj - ksiądz Jerzy Popiełuszko" – cz. I

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części archiwalnej audycji Katarzyny Jankowskiej „Zło dobrem zwyciężaj – ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Nagranie zostało wyemitowane w 2019 r. w Programie I Polskiego Radia z okazji 35 rocznicy męczeństwa niezłomnego Kapłana. Tematem rozmowy uczestników audycji jest życie, działalność i kult ks. Popiełuszki oraz aktualność jego nauczania. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko patriotyzm PRL Solidarność

Zabójstwo ks. Popiełuszki. Nowe dowody i nowi świadkowie w śledztwie

Według informacji Polskiego Radia na wniosek brata ks. Jerzego Popiełuszki w pracy prokuratora pionu śledczego IPN uczestniczy pełnomocnik rodziny zamordowanego kapłana. Jest nim mecenas Andrzej Rogoyski, który poza pełnomocnictwem złożył w IPN wnioski dowodowe, które poszerzą prowadzone dotychczas śledztwo o nieznane wątki i zeznania świadków.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL służba bezpieczeństwa komunizm Kościół katolicki inwigilacja

"Między prawdą a prawdą"

Reportaż "Między prawdą a prawdą" autorstwa Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Waldemara Kasperczaka, jest próbą dojścia do prawdy kim był Waldemar Chrostowski, kierowca i zarazem jedna z najbardziej zaufanych osób ks. Jerzego Popiełuszki oraz jaką rolę odegrał on w dniu porwania niezłomnego Kapłana. Reportaż ten został wyróżniony Nagrodą Specjalną w Konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia w 2014 r.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko zabójstwo PRL proces toruński

"Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki" - cz. II

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej części audycji "Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki", która została wyemitowana w 2009 r. w Programie II Polskiego Radia. Audycja [z telefonicznym udziałem słuchaczy] poświęcona jest męczeństwu niezłomnego Kapłana oraz śledztwu w sprawie jego zabójstwa. W audycji Hanna Maria Giza rozmawia z dziennikarzami i autorami książek Piotrem Litką i Tomaszem Wiścickim.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół PRL proces toruński śmierć

"Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki" - cz. I

W tym odcinku zapraszamy do wysłuchania pierwszej części audycji "Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki", która została wyemitowana w 2009 r. w Programie II Polskiego Radia. Audycja [z telefonicznym udziałem słuchaczy] poświęcona jest męczeństwu kapelana "Solidarności" oraz śledztwu w sprawie jego zabójstwa. W nagraniu udział wzięli dziennikarze i autorzy książek Piotr Litka i Tomasz Wiścicki oraz Bogusław Czerwiński, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL Kościół proces toruński

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki”

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki” to reportaż Agnieszki Trzeciakiewicz, który został wyemitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia w 2004 r. Został on poświęcony muzeum niezłomnego Kapłana, które znajduje się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W 2004 r. muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę. Po jego kolejnych salach oprowadza ks. Zygmunt Malacki, seminaryjny kolega ks. Jerzego Popiełuszki i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie w latach 1998-2010.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL historia Polski Kościół muzeum patriotyzm Solidarność

„Nieustające rozmowy i wielkie czuwanie”

„Nieustające rozmowy i wielkie czuwanie” to słuchowisko w reżyserii i według scenariusza Wojciecha Markiewicza, przygotowane w 2014 roku z okazji trzydziestej rocznicy męczeństwa księdza Popiełuszki. Słuchowisko traktuje o jego życiu i działalności religijno-patriotycznej, a przede wszystkim o prześladowaniu, torturach i brutalnym morderstwie kapelana „Solidarności”.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół historia PRL

"Trzydziesta rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki”. Wspomnienia ks. Jana Sochonia i ks. Jana Sikorskiego

W dzisiejszym odcinku zapraszamy do wysłuchania audycji wyemitowanej w 2014 przez Program Pierwszy Polskiego Radia w ramach cyklu "Ślady na piasku”. W audycji udział wzięli: ksiądz profesor Jan Sochoń, poeta, filozof, autor książek poświęconych księdzu Jerzemu, a także ksiądz Jan Sikorski, duszpasterz internowanych działaczy opozycji w więzieniu na Białołęce podczas stanu wojennego, a po śmierci księdza Popiełuszki – odpowiedzialny za odprawianie Mszy świętych za Ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół historia Polski

„Tama milczenia”

W dzisiejszym odcinku podcastu „Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny Kapłan” wysłuchamy archiwalnego reportażu Żanety Walentyn i Michała Słobodziana pod tytułem „Tama milczenia” z 2009 roku. Pomimo upływu wielu lat od męczeństwa księdza Popiełuszki, wciąż pojawiają się pytania o rzeczywiste okoliczności tej zbrodni – i właśnie o tych okolicznościach opowiadają uczestnicy audycji.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko proces toruński PRL zabójstwo