Polskie Radio
Section05

Aleksandra Łapkiewicz

"A Song of Humble Beauty" - z kamerą wśród pakistańskich rzemieślników

Podczas 65. Krakowskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych swoją premierę ma obraz Anny Konik "A Song of Humble Beauty". W zrealizowanym w 2024 roku w Pakistanie filmowym eseju autorka przygląda się pracy rzemieślników z Karachi, a także z wiosek na terenach District Tando Allahyar i Mirpurkhas.
Zobacz więcej na temat:  Anna Konik Krakowski Festiwal Filmów Dokumentalnych Pakistan Dwójka film dokumentalny film polski

Samotne czy społeczne. Jak żyją dzikie pszczoły?

Czy możemy na pierwszy rzut oka rozpoznać, że napotkany owad jest pszczołą? A może damy radę odróżnić samca od samiczki? Dr Justyna Kierat - biolożka zajmująca się badaniem różnorodności gatunkowej polskich pszczół, edukatorka przyrodnicza oraz ilustratorka zabierze Państwa w świat dzikich pszczół, które każdy z nas może spotkać i obserwować w parku czy ogrodzie. 
Zobacz więcej na temat:  pszczoły pszczelarstwo przyroda Dwójka

"Dwa oddechy" - reportaż Aleksandry Łapkiewicz

Profesor Sławomir Marzec jest artystą – malarzem, performerem, autorem instalacji i filmów. Zawzięcie walczy o autonomię sztuki. Jest krytycznym komentatorem współczesnych zjawisk artystycznych oraz przede wszystkim własnej twórczości. Od kilkudziesięciu lat tworzy abstrakcyjne obrazy, w których bada granice widzenia. Od kilku lat żyje też w zagrożeniu życia. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Dwójka

Andrzej Strumiłło w podróży - archiwalne opowieści artysty

- Tęskniłem do takiej Londonowskiej, męskiej przygody. Myślałem, że wsiądę sobie do łódki na rzece Ob albo Irtysz i spłynę od źródeł aż do Oceanu Lodowatego, po drodze łowiąc ryby, mieszkając w jakimś szałasie skleconym na brzegu - mówił w Dwójce w 2017 roku prof. Andrzej Strumiłło. W tym roku minęła 5. rocznica śmierci malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie malarstwo Dwójka KULTURA Andrzej Strumiłło

Wspomnienia więźniów sowieckich obozów – w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej

Decyzją najwyższych władz ZSRR w kwietniu 1940 roku rozstrzelano bez procesu i wyroku 22 tys. polskich oficerów, policjantów, ale także cywili wziętych do niewoli po napaści Rosji na Polskę we wrześniu 1939 r. Strzałem w tył głowy NKWD zabiło lekarzy, naukowców, artystów, nauczycieli, urzędników, prawników. Ofiary grzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Charkowie, Bykowni oraz Miednoje. W 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, zaprosiliśmy do wysłuchania wspomnień więźniów sowieckich obozów.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Dwójka historia Polski