Polskie Radio
Section05
Aleksandra Łapkiewicz

Wystawa "Tygrys w ogrodzie". Obrazy, które dają siłę

Niebezpieczny potwór, bestia, z której ust i uszu wychodzą węże wyłania się z czarnego tła. Podpis pod obrazem głosi - Wojna atomowa - niech będzie przeklęta! Żeby ludzie jej nie znali, łez nie wylewali! Marija Prymaczenko, ukraińska artystka zanurzona w tradycji ludowej nadawała swoim gwaszom rozbudowane, poetyckie tytuły naprowadzające na interpretacje i poszerzające konteksty obrazów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Prymaczenko malarstwo SZTUKA Ukraina Szymon Maliborski

Studio Reportażu i Dokumentu na Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

Obok prezentacji słuchowisk teatralnych, Festiwal "Dwa Teatry" Sopot 2024 to też możliwość poznania najlepszych reportaży, które powstają w Studiu Reportażu o Dokumentu Polskiego Radia. To również możliwość wysłuchania ich w wyjątkowych okolicznościach - w plenerze - na sopockiej plaży przed teatrem Atelier.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Bartosz Panek Małgorzata Żerwe Sopot plaża przyroda

Wystawa kolekcji Zachęty "Łzy szczęścia". "To refleksja na temat miejsca i czasu, w którym jesteśmy"

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki przygotowała największą wystawę swojej kolekcji. O szczegółach tego wydarzenia opowiedzieli nam w Programie 2 Polskiego Radia kuratorzy wystawy: Maria Brewińska i Michał Jachuła oraz artystka Katarzyna Kozyra.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa Zachęta Katarzyna Kozyra Maria Brewińska Michał Jachuła Alina Szapocznikow Zofia Kulik Goshka Macuga Joanna Piotrowska Monika Sosnowska Piotr Uklański

Szkicowniki podróżne Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert pozostawił po sobie 290 notatników, a w nich około 5 tysięcy rysunków. Ogromna ich cześć poświęcona jest dziełom sztuki, które poeta oglądał w najważniejszych europejskich muzeach. "Próg pytania. Rysunki Herberta" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w warszawskiej Kordegardzie. Między innymi o niej rozmawialiśmy w audycji "Kunstkamera".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert rysunek Kordegarda wystawa Justyna Guze Dwójka KULTURA

Cukiernica autorstwa Julii Keilowej to graal dla kolekcjonerów. Co stoi za jej fenomenem?

Julia Keilowa to polska artystka i projektantka. Stworzyła ona cukiernicę, która cieszyła się popularnością w przedwojennej Polsce, a dzisiaj jest marzeniem kolekcjonerów. Monika Siwińska i Agnieszka Dąbrowska - kuratorki wystawy "Julia Keilowa. Projektantka", na której można podziwiać m.in. dzieła artystki, opowiedziały w Programie 2 Polskiego o fenomenie projektantki. 
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo rzeźba Julia Keilowa Muzeum Warszawy Dwudziestolecie międzywojenne cukier Dwójka KULTURA

Obraz Vincenta van Gogha w Warszawie. Co zdradziły badania tego dzieła?

Miłośnicy sztuki mogą podziwiać w Warszawie dzieło Vincenta van Gogha. To jedyny obraz holenderskiego twórcy, który znajduje się w naszym kraju. O szczegółach obrazu oraz badaniach i konserwacji opowiedzieli w audycji "Kunstkamera" eksperci.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Vincent van Gogh Wiejskie chaty pośród drzew malarstwo dzieła sztuki muzeum Warszawa wystawa Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego