Joszko Broda: Oddajemy Polakom kolędy wielkanocne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 12:00
Kolędy, radosne, życzące pieśni obwieszczające dobrą nowiną kojarzą nam się głównie z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Dobrze jest pamiętać, że towarzyszą także Świętom Wielkanocnym! Po ten pełen energii, żywiołowy i porywający repertuar opowiadający o nowym cyklu życia w specjalnym koncercie wielkanocnym sięga Joszko Broda z zespołem Rodzina Brodów. 
Audio
  • Joszko Broda zaprasza na wiosenne kolędowanie i koncert "Róża w ogrodzie rozkwita" (Poranek Dwójki)
Joszko Broda
Joszko BrodaFoto: Wojciech Kusiński PR

- Kultura rodzi się z potrzeb - twierdzi Joszko Broda, multiinstrumentalista, propagator muzyki tradycyjnej i tata - kierownik zespołu Rodzina Brodów, tłumacząc to, że nie kolędowanie wielkanocne w pewnych regionach Polski jest nieobecne. Zdaniem muzyka znaczy to, że to wynik zdarzeń historycznych lub tego, że nikt nie miał potrzeby zwyczaju podtrzymywać.

O kolędach wielkanocnych mało kto bowiem wie. Repertuar ten znany jest w pewnych miejscach na południu Polski, na Podlasiu i po drugiej stronie Bugu, gdzie Polacy śpiewali kolędy wielkanocne i kolędują od setek lat. Większość Polaków jednak nawet nie wie o istnieniu takiego zjawiska. - Znają pieśni kościelne, liturgiczne, ale tego żywego śpiewania po domach w okresie Wielkanocy nie!

Ożywianie archiwum

Konopielki, kolędowanie wiosenne, pieśni wołoczebne, wielkanocne to coś "absolutnie rewelacyjnego", twierdzi Joszko Broda, dlatego repertuar ten postanowił zagrać na specjalnym koncercie świątecznym "Róża w ogrodzie rozkwita". - Zebraliśmy kilka wersji podobnych tekstów i śpiewów z różnych regionów. Ich przykłady te można mnożyć w nieprzebranej ilości. Dochodzą do tego przepiękne wielkanocne przemowy, które w kulturze ludowej deklamowali starsi.Kolędowanie nie tylko w śniegu

Aż dziw bierze, że tak słabo znamy wiosenne kolędy, a kolędowanie kojarzymy tylko z Bożym Narodzeniem. Wielkanoc jest równie dobrą okazją - i zawsze była! - do tego, co ze świętowaniem się wiąże: do zabawy młodzieży, zalotów, robienia psikusów oraz przede wszystkim do zacieśniania więzi międzyludzkich. - W wiejskiej rzeczywistości wielkanocne kolędowanie było sposobem na zorganizowanie sobie pracy na wiosnę i lato - tłumaczy Joszko Broda.

Wraz z zespołem Rodzina Brodów postanowił więc stworzyć muzykę z przekazem dla współczesnego człowieka. - Ożywiamy te archiwa, chcemy mówić językiem zrozumiałym dla człowieka współczesnego - podkreśla, zapraszając na koncert.

***

Przygotowała: Magdalena Tejchma

Gość: Joszko Broda

Data emisji: 3.04.2021

Godzina emisji: 9.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.