Polskie Radio
Section05
kultura ludowa

Wspomnienie harmonisty Juliana Jarząba

18 kwietnia odszedł Julian jarząb - harmonista kapeli Opocznianka, kultywator tradycji regionu opoczyńskiego. Julian Jarząb grał na harmonii trzyrzędowej. Jako nastolatek uświetniał swoją muzyką potańcówki i wesela. Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz budowniczym ludowych instrumentów muzycznych – bębenków jednostronnych z brzękadłami.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Pożegnanie Władysława Bąka

- Muzyka dla mnie to jest jak pisanie listu miłosnego dla ukochanej dziewczyny - mawiał akordeonista Władysław Bąk. Ze względu na instrument, na którym gra, nigdy nie występował na Kazimierskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych (akordeon nie jest uznawany przez komisję konkursową). Fanom muzyki tradycyjnej może być znany z nagrań zespołu Tęgie Chłopy, zwłaszcza z romantycznego tanga "Pamiętam Twoje oczy"
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna akordeon Kieleckie Kielecczyzna Grecja Kuba Borysiak

Kwenowie, lud przemilczany

Niewiele jest mniejszości etnicznych w Norwegii. Większość z nas kojarzy pewnie Samów (zwanych Lapończykami), ale kim są Kwenowie? To fińska mniejszość etniczna w Norwegii. Kiedyś uważano, że Kwenowie wywodzą się z plemienia amazonek. Czy tak jest naprawdę? O Kwenach i ich tradycjach muzycznych porozmawialiśmy z dr Sylwią Hlebowicz. Posłuchaliśmy też pieśni Kwenów.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie! Koncert [ZOBACZ WIDEO]

- Wiosna i Wielkanoc zlały się w jedno świętowanie – Zmartwychwstanie, powrót ptaków z dalekich krajów, budzenie się przyrody z zimowego snu – to wszystko składa się w jedno doświadczenie, którym przez stulecia, a może i dłużej, dzielili się ludzie. Nie mogli tego przeżywać samotnie, w domach, więc chodzili po… kolędzie! Kolędnicy wielkanocni chodzili po dyngusie, z kogutkiem, z gaikiem, z konopielką i dzielili się tą radością pod oknami gospodarzy! – mówił Janusz Prusinowski
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa W POLSKIM RADIU

Muzyka tradycyjna od Garwolina po Biłgoraj

O muzyce tradycyjnej okolic Garwolina opowiedzieli członkowie kapeli "Bocianisko", których Piotr Dorosz miał przyjemność nagrać w zeszłym roku na festiwalu w Kazimierzu. Oprócz tego w audycji tradycje muzyczne Suwalszczyzny przybliżyły panie z zespołu śpiewaczego "Ancyjas" z Suwałk. Wysłuchaliśmy także historii dwóch organistów żywo zainteresowanych śpiewaniem pieśni tradycyjnych z okolic Biłgoraja. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Piotr Dorosz

Koreanki w Twoim domu

- Kino koreańskie miało tendencję do popadania w stereotypy i szufladkowania swoich bohaterek. Teraz robi się rzeczywiście ciekawie, a postaci stają się wielowymiarowe. To staraliśmy się oddać w naszym przeglądzie. Jest tam zarówno kino autorskie, ale też kino akcji i film reprezentujący Koreę Północną – mówiła Jagoda Murczyńska, odpowiedzialna za program przeglądu „Koreanki” w ramach festiwalu Pięć Smaków.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Korea Południowa Korea Północna FILM