Polskie Radio
Section05

kultura ludowa

Ptasie trele i trele o ptakach

Wiosna to naprawdę wspaniały czas na obserwowanie ptaków! Wtedy właśnie można usłyszeć ich najwięcej – śpiewają, nawołują się i cieszą się ciepłem oraz zielenią. W niedzielnej audycji porozmawiamy o ptakach, ale nie o tych latających po niebie – skupimy się też na tym, jak ptaki pojawiają się w muzyce ludowej, czyli wiejskich pieśniach.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Muzyka dla dzieci instrumenty Piotr Dorosz wiosna Kaja Prusinowska

Impresje Nowej Tradycji

"Tradycja to coś, co pomagało ludziom przetrwać w niesprzyjających okolicznościach, a mój sposób żeby przetrwać to nowa tradycja". "Chciałbym żeby w mojej muzyce spotykało się wyrażanie i dawanie, żeby muzyka dawała przestrzeń i ją otwierała". "Pragnę żeby ludzie po prostu odpuścili i się bawili, bez podziału na sacrum i profanum". "Czuję, że igram z bardzo starym i ważnym pomysłem na coś, czymś tajemniczym i mądrym".
Zobacz więcej na temat:  folklor tradycja sztuka ludowa muzyka ludowa dziedzictwo narodowe Nowa Tradycja

Justyna Jary i Alegancka Kapela. Z fasonem o nowej Warszawie

Czy folk to jedynie pieśni wiejskie? Stanowczo nie! Folk miejski to bogaty nurt muzyczny o silnych korzeniach w kulturze polskiej, ba! europejskiej, a wręcz światowej. Od wielu lat kontynuujemy muzyczne tradycje Warszawy. Podążając ścieżką wielkiego stołecznego barda - Stanisława Grzesiuka, wyśpiewujemy dawne oraz współczesne autorskie ballady celebrujące lokalność. Nie stronimy od charakterystycznego dla nurtu ballad podwórzowych humoru.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja Magdalena Tejchma Warszawa Stanisław Grzesiuk Stefan Wiechecki Leopold Tyrmand Justyna Jary

Andrzej Dybczak i "Las duchów". Reportaż o Syberii z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego

"Las duchów" to historia o tym, jak podróże, a później rozmowy z mieszkańcami Syberii zaczęły się od zwykłej ciekawości wywołanej widokiem przedmiotów odkrytych w muzeum. Przez lata ukryte w magazynach, nagle stały się żywe i połączyły przeszłość z teraźniejszością. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok Piotr Kędziorek Patrycja Zisch Monika Gigier

Wszystkie drogi prowadzą do Libanu

Urodzony w Paryżu, wychowany w Libanie Charif Megarbane to prawdziwy obieżyświat. Mieszkał w Kenii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Somalii, Francji, teraz swoim domem nazywa Lizbonę. Jest też niezwykle ciężko pracującym muzykiem. Na koncie ma ponad 100 albumów, nagrywanych po godzinach, pod rozmaitymi pseudonimami. Pod własnym nazwiskiem nagrywa od niedawna i tworzy odbitki Libanu i Lewantu, wypełnione tęsknotą i nostalgią.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk recenzja world music Michał Wieczorek POLSKA Białoruś podlaskie Podlasie