Polskie Radio
Section05
muzyka ludowa

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o strojach ludowych, ale nie wiedzieliście, gdzie to sprawdzić

Czym różni się strój podlaski nadbużański od tego z okolic Sokołowa i Węgrowa? A radomski z Iłży od opoczyńskiego? Piotrkowski?  Łęczycki, orawski, pyrzycki? Od kolorów i wzorów można dostać zawrotu głowy... Na szczęście te i setki innych wraz z opisami znajdziecie na stronie Strojeludowe.net!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Dwa światy. Katarzyna Lassak „Helios” i jej opowieść o muzyce

Skrzypaczka grająca muzykę klasyczną (ze stopniem doktora), a zarazem prymistka z dziada-pradziada. Katarzyna Lassak „Helios” jest co najmniej piątym udokumentowanym pokoleniem, które kontynuuje tradycję. Choć, prawdopodobnie, trwa to dłużej. Rodzinne tradycje Katarzyny Lassak – zarówno od strony ojca, jak i matki – sięgają początków XIX wieku. I to nie tylko tradycje muzyczne!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Zakopane góralska muzyka Maria Baliszewska

Vumbi Dekula, mistrz gitary z Konga

Vumbi Dekula albo po prostu Vumbi – to jeden z najważniejszych ambasadorów muzyki kongijskiej. Od lat 90. mieszka w Szwecji, a urodził się prowincji Kivu w Kongo. W dzieciństwie zachorował na polio. Wychowywał się w domu szwedzkich misjonarzy i od najmłodszych lat gra na gitarze. Muzyki uczył się słuchając kongijskiego radia, które zapoznało go ze stylem kongijskiej rumby i muzyki soukous.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba world music Kongo