Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

To, co najlepsze. Młodość i muzyka!

Przed Świętem Dzieci Gór (18 lipca) spotykamy się z góralskimi mistrzami i uczniami. Są to Piotr Majerczyk z uczniem Adamem Czyszczoniem, którzy grają na dudach i złóbcokach, oraz o nich opowiadają, śpiewają nam Maria Motyka z Koniakowa wraz z uczennicami Anią i Madzią oraz Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej z uczniem Jakubem Kuczajem grają za skrzypcach.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

O świętym Janie w kulturze tradycyjnej

Święty Jan był jednym z najważniejszych świętych we wczesnej kulturze chrześcijańskiej. Jak jego ranga wpłynęła na to, że stał się "patronem" letniego przesilenia? Czy, obchodząc dzisiejsze "Wianki", pamiętamy jeszcze o św. Janie? O tej biblijnej postaci i wadze związanych z nią świąt usłyszeliśmy w archiwalnym nagraniu etnografa Krzysztofa Kubiaka. Natomiast o współczesnych obchodach nocy świętojańskiej i roli św. Jana we współczesnej kulturze mówił dr hab. Tomasz Rokosz z KUL.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Skrzypce ze “skrzydlatą duszą”

Pewne jest to, że po Antonim Hyblu zostały cztery instrumenty. Każdy nieco inny. Zostało też kilka dokumentów, w których artysta opisał sposób konstrukcji "polskich skrzypiec", momentami bardzo niejasnych. Jak brzmiały skrzypce z "duszą skrzydlatą"? Czym ona właściwie była? Na te pytania stara się odpowiedzieć lutniczka Katarzyna Bednarz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma lutnik

Jaki kwiat dla Boga, jaki przeciw wiedźmom? Boże Ciało w kulturze tradycyjnej

Jakimi kwiatami przypodobać się Bogu? Które odstraszą wiedźmy i złe moce? Choć Boże Ciało kojarzy się przede wszystkim z nabożnymi procesjami, kultura tradycyjna pełna jest niezwykłych (choć czysto pragmatycznych) obrzędów, mających uchronić gospodarstwo przed złem i wyprosić bożą łaskę.  
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Boże Ciało

O kobietach, o "Ziemi"

Ostatnio w filmie „Agonia”, w reżyserii Tomasza Knittla, przez (rzekomo) odchodzący świat muzyki tradycyjnej przeprowadzał nas Adam Strug. Nadszedł czas na kobiece spojrzenie na to uniwersum. O współczesnej wsi przez pryzmat pieśni ludowej opowiada nowy film Zuzanny Solakiewicz. „Ziemia” to film kobiety o kobietach. Śpiewaczkach starszego i młodego pokolenia. Muzyka jest w tu równie ważna, jak obraz. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Kraków śpiew

Folk jak grzmot. Prawdziwie Polskie Techno inauguruje 23. Nową Tradycję [WIDEO]

Koncertem grupy Fanfara Awantura, laureata trzeciej nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2020 oraz autorów niecodziennego projektu łączącego muzykę ludową z takimi gatunkami jak rave, techno, psytrance czy UK garage rozpoczął się 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2021!
Zobacz więcej na temat:  folk world music Magdalena Tejchma muzyka ludowa kultura ludowa Nowa Tradycja W POLSKIM RADIU

Ostatnia taka żywa muzyka Puszczy Sandomierskiej i Prawdziwie Polskie pół-Techno

Posłuchaliśmy lasowiackich mistrzów, których kunszt zatrzymany został na albumie „Ostatnia taka żywa muzyka”. To kompilacja, która zdobyła III Nagrodę w tegorocznym konkursie Fonogram Źródeł. Ponadto Michał Fetler, kapelmistrz grupy Fanfara Awantura opowiedział o ewolucji projektu Prawdziwie Polskie Techno. Efekty progresu poznamy już dziś, po 20.00, podczas inauguracji 23. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Nowa Tradycja