Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Brygida Sordyl przypomina pieśni przyszłej mamy

 „Pieśni przyszłej mamy” – takiego repertuaru szuka ostatnio Brygida Sordyl z Beskidu Żywieckiego, lada dzień spodziewająca się dziecka. Repertuar mam i dzieci artystka zaśpiewała również podczas ostatniego OFKiŚL w Kazimierzu. Tam Magdalena Tejchma rozmawiała z nią o tym, jak na dawnej wsi radziły sobie kobiety ciężarne, młode mamy oraz jakie przesądy im towarzyszyły. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Żywiec

Czym jest „Tłoka”? O nowej płycie zespołu Wernyhora

W dniu św. Jana porozmawiamy o bezinteresownej sąsiedzkiej pomocy, tej lokalnej i międzynarodowej. Sąsiedzkie wsparcie to bowiem definicja ukraińskiego słowa „толока” (pol. tłoka). 23 czerwca to przeddzień fizycznej premiery płyty „Toloka” zespołu Wernyhora. To druga płyta laureatów Konkursu Muzyki Folkowej 2021. Pierwsza nagrana we współpracy z Polskim Radiem!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina wojna na Ukrainie Magdalena Tejchma Nowa Tradycja

Edward Gola, skrzypek z Sędziszowa

Po muzyce Mazowsza Rawskiego czas na muzykę świętokrzyską! Zapraszamy na spotkanie ze skrzypkiem Edwardem Golą z Sędziszowa. Jego nauczycielami byli m.in. Jan Jawor z Piołunki czy Stefan Ostrowski z Gniewięcina, od którego nauczył się pięknych, ale trudnych utworów zaliczanych do „zastolnego” repertuaru, tzn. takiego, który wykonywano na dworach dziedziców jeszcze przed wojną. Od Jawora z kolei Edward Gola uczył się też charakterystycznego świętokrzyskiego typu muzyki, czyli grania bardzo technicznego – „szybkiego, ostrego, wściekłego”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Miłość i śpiew. Wspomnienie Władysława Gawędy

Władysław Gawęda z Wysokiej koło Szydłowca to śpiewak i bębnista znany przede wszystkim z występów ze swoją żoną Danutą oraz ze skrzypkiem Janem Derletą. Miejscowi (być może z zazdrości) nie zawsze rozumieli ich pasję i przezywali ich „bumcykami”. Pan Władysław zapadł nam w pamięć jako pogodny i uśmiechnięty człowiek, praktycznie nierozłączny z ukochaną żoną, bez której nie ruszał się na żaden występ. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma