Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Upiór. Historia naturalna

Czym lub kim właściwie był “słowiański” upiór, czym się zajmował i co robił wśród żywych? Dlaczego wampir wyparł naszego swojskiego upiora czy też “upira” i czy dzięki upiorom mamy szczepionki? Odpowiedzi na pytania dotyczące tej mrożącej krew w żyłach postaci znajdą Państwo w rozmowie z autorem książki “Upiór. Historia naturalna” - mediewistą Łukaszem Kozakiem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma

Boże Narodzenie na Wschodzie

W “Kiermaszu pod kogutkiem” rozbrzmiewały kolędy i opowieści o kolędniczych zwyczajach z różnych stron Ukrainy. Jak dawniej kolędowano, czym był obrzęd Małanki i dlaczego w święto Jordana myśliwi strzelali w powietrze? O tym opowiadał Illya Fetysov z zespołu Bożyczi z Kijowa. Przenieśliśmy się także w Beskid Niski. Dlaczego przed Wigilią myto ręce, trzymając pieniądze? Z Łemkinią  Olgą Pyrz z Małastowa rozmawialiśmy o niecodziennych tradycjach wigilijnych wśród społeczności łemkowskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Magdalena Tejchma

Czas kolędy!

Wraz z dniem św. Szczepana (26 grudnia) w wielu miejscach Polski ruszył sezon kolędniczy. Dzięki archiwalnym nagraniom zrealizowanym dla Mariana Domańskiego posłuchaliśmy opowieści legendarnej śpiewaczki Anny Malec z Jędrzejówki (region biłgorajski). Ze wschodu przenieśliśmy się na zachód kraju - do wsi Lasowice Małe (Górny Śląsk) i słuchaliśmy o obrzędzie chodzenia z Betlejką i Niedźwiedziem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Muzyczne Źródła - Mari Kalkun, szelest estońskich kniei

Dzisiejsze muzyczne „Źródła” rozbrzmiewać będą dźwiękami estońskiego lasu i zimowych opowieści z Estońskich wiosek. To za sprawą Mari Kalkun, estońskiej wokalistki i multiinstrumentalistki. Swoim ciepłym głosem, delikatnością, minimalizmem w wykorzystaniu instrumentów, artystka roztacza intymną, poetycką aurę. Zakorzeniona w estońskiej tradycji, grana na kennelu i akordeonie, muzyka Mari Kalkun dotyka wrażliwych słuchaczy do głębi.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Jesienne Mazurki za pasem!

Już w najbliższy weekend, na ekranach komputerów każdego zainteresowanego, odbędzie się jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata! Tym razem festiwal kręci się "Wokół Rawy". Organizatorzy zadbali o moc atrakcji, którymi z łatwością będziemy mogli cieszyć się w domowych pieleszach. Jakie? Między innymi warsztaty muzyczne bazujące na dziedzictwie mikroregionu Mazowsza Rawskiego. Opowiedzieli o nich Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka ludowa muzyka tradycyjna

“Śpiewnik wschodnio-mazowiecki” - publikacja Piotra Dorosza

"Domek mojej babci był pięknie usytuowany! Ganek wychodził na zachód, a widok z niego, niezakłócony drzewami czy budynkami, rozciągał się szeroko na pola i łąki. Co wieczór siadaliśmy na tym ganku i obserwowaliśmy zachody słońca. Babcia owijała mnie starą szalinówką, jeszcze po swojej mamie, żeby nie było mi zimno. I śpiewała mi wiejskie piosenki" - Piotr Dorosz
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz

O wsi jesiennej i kulturze Krakowiaków Wschodnich

W dzisiejszym "Kiermaszu pod kogutkiem" przemierzyliśmy pół Polski, by dowiedzieć się o zwyczajach, towarzyszących długim jesiennym wieczorom. Swoimi historiami podzieliły się doskonałe śpiewaczki - Marianna Tkaczyk z Nieznamierowic i Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej. Ponadto spotkaliśmy się ze śpiewakiem i propagatorem lokalnych tradycji - Krzysztofem Ryndakiem z Siedliszowic - który opowiedział o kulturze ludowej Krakowiaków Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma