Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Maniucha Bikont robi Porządki

“Porządki” to moje własne piosenki - osobiste i dla mnie przełomowe. Sięgam po nowe dla mnie gatunki muzyczne, ale, tak jak dotąd, czerpię też z własnych nagrań terenowych muzyki wiejskiej. Jak w poprzednich projektach, punktem wyjścia jest wiejska muzyka, głównie moje własne nagrania terenowe. Materią piosenek są moje osobiste historie, te z życia codziennego i te z rejestru snów i marzeń. W historiach przeplatam to co dawne i współczesne, bajkowe i realne, osobiste i uniwersalne.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

NAP - koncert polsko-palestyńskiego tria w "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Trio NAP łączy niezwykle bogatą tradycję muzyki arabskiej z kunsztem wykonawczym i ciekawością muzyków zakochanych w ciepłym brzmieniu drewnianych instrumentów. Premierowy koncert projektu miał miejsce podczas niedawnego festiwalu Nowa Tradycja, a jego zapis przypomnieliśmy w cyklu "Jazz.PL". Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo!
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Jazz folk world music Wojciech Pulcyn Magdalena Tejchma Roch Siciński Lena Nowak pr poleca

Trio NAP w "Jazz.PL". Lena Góra: kompozycje Ahmada trafiają prosto w serce

- Na koncercie zagramy jedną klasyczną perską kompozycję, ale w większości będzie to muzyka Ahmada. Jego utwory są błyskotliwe i zarazem przystępne. Ahmad jest bardzo uznanym na Bliskim Wschodzie wykonawcą, ale też pedagogiem. Ma bardzo rzetelną wiedzę i potrafi się nią bawić - mówiła w Dwójce Lena Nowak, klarnecistka tria NAP, którego koncert wyemitujemy w najbliższej audycji z cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Jazz folk world music Wojciech Pulcyn Magdalena Tejchma Roch Siciński Lena Nowak klarnet KULTURA MUZYKA

Poszukiwania po wsiach, czyli poradnik młodego folklorysty w pigułce

Chciałem opowiedzieć, jak wyglądały moje badania i nagrania lat temu... 40! Kiedy ja, po prostu, nic nie wiedziałem, nic nie umiałem i w ogóle nie rozumiałem wsi. Nie znałem ich rytmów. Same gafy! To, że wtedy nie zostałem przepędzony… – rozpoczyna swoją opowieść Andrzej Bieńkowski, zapraszając nas do historii pełnej anegdot i nauczek na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski etnografia Magdalena Tejchma

Chwalmy łąki umajone!

Rozpoczął się maj. W kościele katolickim to miesiąc maryjny, podczas którego przy kapliczkach zbierają się osoby śpiewające pieśni ku czci Matki Boskiej. Zwyczaj to piękny, starodawny i wciąż podtrzymywany. W dzisiejszym magazynie Źródła przyjrzymy się ludowym wizerunkom majowej patronki, do której uciekają się rozśpiewane grupy pod kapliczkami zebrane.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Polacy za granicą. Nowe życie i dawne tradycje

W specjalnym wydaniu audycji „Na pograniczach” w Dniu Polonii i Polaków za Granicą spotkamy się z Polakami mieszkającymi w brazylijskim stanie Parana. Choć do Brazylii emigrowali ich przodkowie jeszcze pod koniec XIX wieku, mieszkańcy miasteczek i wiosek w Paranie wciąż mówią płynną, archaiczną polszczyzną i zachowują polskie tradycje.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Magdalena Tejchma Polonia Polacy za granicą