REKLAMA

XXVI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:38
XXVI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej, której założycielką i nieustanną kontynuatorką jest Agata Sapiecha,  w tym roku odbywa się w dniach 6-14 lipca pod hasłem: Concert Spirituel w Warszawie – Dziedzictwo Concert Spirituel.
Plakat promocyjny
Plakat promocyjnyFoto: mat. prasowe

Tytuł XXVI MLAMD odnosi się bezpośrednio do najwspanialszego dziedzictwa osiemnastowiecznej Concert Spirituel w dziedzinie kompozycji i świadomego, mistrzowskiego wykonawstwa dzieł. Koncert Inauguracyjny odbywający się 7 lipca Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zawierać będzie  rekonstrukcję programu Concert Spirituel, który wypełnią utwory: Auberta, Clérambault, Leclaira, Buffardina, Moureta.

Tegoroczna odsłona Letniej Akademii wprowadza nowy sposób realizacji założeń programowych.  Dla zapewnienia wzbogacania zespołu – Orkiestry MLAMD o spełniających w pełni wymagania młodych artystów, głównymi zajęciami grupowymi będą warsztaty orkiestrowe przygotowujące finałowy koncert wykonywany wspólnie przez mistrzów i najzdolniejszych uczniów, wyłanianych do projektu drogą konkursową. Na podobnej zasadzie będzie tworzony zespół baletowy z klasy tańca historycznego Annabelle Blanc utworzonej  na mocy partnerstwa z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Do wytypowanej grupy studentów dołączy zespół Varsavia Galante profesjonalnie zajmujący się tańcem historycznym. W ten sposób utworzone będzie grono wykonawców ról tanecznych w koncercie finałowym 14 lipca  w Oranżerii Zespołu Pałacowo-Parkowego w Wilanowie, prezentującym słynne i niezwykle atrakcyjne wspólne dzieło J-B. Lully'ego i Moliera – komediobalet „Mieszczanin szlachcicem” z uwzględnieniem choreografii historycznej, przygotowanej przez Annabelle Blanc. Obecna edycja MLAMD po raz pierwszy prezentuje klasę kornetu i trąbki barokowej prowadzonej przez wybitnego specjalistę młodego pokolenia Gustavo Gargiulo, który także 9 lipca w Klubie SPATiF-u wygłosi wykład z prezentacją: Serenissimo Cornetto - historia instrumentu podróżującego z Wenecji we wszystkich kierunkach świata. Nowością będzie także program: Porozmawiajmy o... muzyce… tańcu… młodych talentach - rozmowy „nie tylko dla Ciebie” okraszane filozofią i przebojami muzyki dawnej transmitowany przez Radio Dla Ciebie z Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 12 lipca, w którym udział wezmą goście specjalni: Magdalena Łoś-Komarnicka i Agata Sapiecha oraz współtwórcy – MLAMD – artyści, wykładowcy, absolwenci, studenci i zgromadzona publiczność. Nie zabraknie też koncertów w zabytkowym wnętrzu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - Sali Białej: 10 lipca - koncert promocyjny laureatów 41 Festiwalu Schola Cantorum, w którym zaprezentuje się Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO Fundacji „Cantio” w Białymstoku pod kierownictwem Bożeny Kraśko z udziałem Daniela Bruggena i 11 lipca koncert z cyklu  Mistrzowie i Uczniowie XXVI MLAMD - muzyka na kornety, skrzypce, flety i instrumenty szarpane. 

XXVI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej jako wydarzenie o międzynarodowej renomie ma za zadanie promować twórczość kompozytorów i wykonawców polskich a także zajmować się edukacją artystyczną. Stanowi forum twórczego spotkania dla profesjonalistów – zarówno wykonawców, jak i pedagogów oraz teoretyków, a jednocześnie podejmuje edukację i upowszechnianie kultury w kręgach pozamuzycznych. Promuje kulturę polską jak i Warszawę jako europejski ośrodek muzyki dawnej.


mat. prasowe/mko